Płock A.D. 1237

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Płock A.D. 1237

Postautor: trobal » czw kwie 15, 2010 7:20 pm

W dokumencie lokacyjnym miasta jako punkt topograficzny zapisano studnię żydowską znajdującą się u zbiegu ulic. Informację taką znalazłem w książce Marii i Kazimierza Pichotków "Krajobraz z menorą". Autorzy powołują się na: W. Szafrański, Początki i rozwój grodu i ośrodka miejskiego do roku 1138, [w:] Dzieje Płocka, red. A. Gieysztor, Warszawa 1978, s. 60.

Czy ślady tej studni się zachowały? Czy przetrwała ona tylko jako zapis w papierach?
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Płock A.D. 1237

Postautor: tete » pt kwie 16, 2010 7:27 am

Zajrzę w weekend w Dzieje Płocka i postaram się upewnić ale na moje oko to dawno nie ma już po niej śladu.
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
werdan
Posty: 129
Rejestracja: czw sie 13, 2009 2:26 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Płock A.D. 1237

Postautor: werdan » pt kwie 16, 2010 8:51 am

Niestety, nic więcej o tej studni nie wiadomo. Jedyne domysły są takie, iż znajdowała się w dzielnicy żydowskiej.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Płock A.D. 1237

Postautor: bobola » pt kwie 16, 2010 3:54 pm

Wczesnośredniowieczne osadnictwo w Płocku. Plan pochodzi z książki "Płock urbanistyka i architektura" Z. Sokołowskiego i M. Sołtysiaka wydanej przez Arkady w 1975 r.
Załączniki
skanuj-tr.Płock średniowieczny.jpg
skanuj-tr.Płock średniowieczny.jpg (85.25 KiB) Przejrzano 3470 razy
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Płock A.D. 1237

Postautor: trobal » pt kwie 16, 2010 8:56 pm

Trochę szkoda, że dziś nie da się wskazać palcem miejsca w którym była studnia w XIII w. Ale zapytałem z ciekawości, bo może akurat coś wiadomo. To, że zapis o studni jest dowodem na obecność Żydów w Płocku przed 1237 rokiem to już szczegół.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Płock A.D. 1237

Postautor: bobola » ndz kwie 18, 2010 11:26 am

Według historii malowanej przez Matejkę, Żydów przybyłych do Polski przyjął Władysław Herman w Płocku w 1096 r. Matejkowska wizja tego wydarzenia nasuwa wątpliwości, o które jednak nie można mieć pretensji do artysty. Mógł on umieścić akcję przed katedrą tyle, że była ona wówczas drewniana. Krzywousty, ten z pasem harnasia, wygląda na więcej jak 10 lat. Zbigniew, ten z sokołem, w 1096 r. po przgranej bitwie nad Gopłem, został uwięziony przez Sieciecha w Kruszwicy.
Z osobistości rozpoznawalny jest książę Władysław i na ganku biskup Stefan, a ten rozparty i brzuchaty to może palatyn Sieciech?
Jeśli chodzi o żydowską studnię w Płocku, to można ją zaliczyć do innych tajemniczych obiektów, zaginionych w pomroce dziejów.
Załączniki
tr.Matejko Przyjęcie Żydów R.P. 1096.jpg
tr.Matejko Przyjęcie Żydów R.P. 1096.jpg (86.28 KiB) Przejrzano 3454 razy

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości