Epitafium z Łęgu

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Epitafium z Łęgu

Postautor: bobola » sob cze 05, 2010 12:28 pm

Stare, mało czytelne i na dodatek po łacinie. Gorąca prośba o przetłumaczenie :please:
Załączniki
100_2494-tr.Łęg.jpg
100_2494-tr.Łęg.jpg (69.84 KiB) Przejrzano 4003 razy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Epitafium z Łęgu

Postautor: Thomas » sob cze 05, 2010 4:14 pm

Zrobiłem co mogłem. Tekst trudny. XVII wieczna łacina, słaba jakość zdjęcia, i z błędami, no ale... :)
Spoiler:
Nie mogę odczytać pierwszej literki słowa zaznaczonego gwiazdkami jest *TOVE, nic mi jednak nie przychodzi do głowy. Nie rozumiem też kwestii nieznanego kupca (bądź nabywcy, właściciela) z Prus. Czy sam Ubysz był z Prus?
Na tablicy jest MOGIENICA, ale chodzi z pewnością o Mogielnicę. Ubyszowie byli jej właścicielami. Tablica jest wczesnobarokowa, wykonana z użycia czarnego marmuru dębnickiego.
W tłumaczeniu mogą być błędy. łaciny nigdy się nie uczyłem, znam nieco słówek i mam ogólne pojęcie, ale totalnie nie pojąłem gramatyki, więc mogą być drobne błędy gramatyczne. Bobola! Jak odczytasz literkę to napisz, jeszcze raz na to. całościowo spojrzę :) Przepraszam, że nie jest to perfekcyjnie, ale ja ze swej strony mogę zrobić tylko tyle :)
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Epitafium z Łęgu

Postautor: bobola » sob cze 05, 2010 7:02 pm

Dziękuję za to co zrobiłeś :brawo: Na tym zdjęciu jest blik lampy, ale może pomoże. Widać literę A, ale ona odbiega wyglądem od pozostałych :extra_saywha:
Załączniki
100_2490-tr.Łęg.jpg
100_2490-tr.Łęg.jpg (53.04 KiB) Przejrzano 3988 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Epitafium z Łęgu

Postautor: bobola » śr cze 09, 2010 4:13 pm

To samo epitafium, ale nowa zagadka. Herb Cholewa Ubyszów jest oczywisty, natomiast nie wiem co oznaczją litery C i V umieszczone po bokach rękojeści miecza :?: Czy to jest jakaś omiana Cholewy :?:
Załączniki
100_2493-tr.Łęg.jpg
100_2493-tr.Łęg.jpg (44.09 KiB) Przejrzano 3972 razy
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Epitafium z Łęgu

Postautor: trobal » śr cze 09, 2010 10:19 pm

A ten Christophorus Ubysz to nie ma monogramu takiego? Literę U często zapisywano tak samo jak V (tak zresztą jest zaraz pod herbem) więc wg mnie o to właśnie chodzi.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Epitafium z Łęgu

Postautor: bobola » czw cze 10, 2010 9:17 am

Wydaje się, że masz rację :)
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Epitafium z Łęgu

Postautor: Thomas » czw cze 10, 2010 9:25 am

Tak, to jest u, a nie v. Dla odróżnienia, nad V umieszczano takie malutkie poziome kreseczki na końcach ramion. W przypadku U były to tylko dwa proste ramiona.
Także uważam, że to inicjały Krzysztofa Ubysza :)
A, i dołączam do tłumaczenia. Na pierwszym zdjęciu nie było widać D.O.M., co dla niewiedzących napiszę, tłumaczy się jako Deo Optimo Maximo, czyli Bogu Najlepszemu, Największemu.
Jeśli jednak komuś nie pasuje można zrobić wersję że jest to CV, Curriculum Vitae, ale chyba nikt nie weźmie tego na poważnie :takaemotka:

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości