Uderz w stół

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Uderz w stół

Postautor: adiutant » wt lip 13, 2010 10:32 pm

W przekonaniu, że przysłowiowe nożyce się odezwą i temat się rozwinie wklejam zdjęcie jako początek nowego wątku. co to jest to nietrudno zgadnąć, ale kto w tym chodził? O, tu już może być problem, choć nie dla wszystkich...
Fotki mam dwie ale ta będzie pierwsza bo druga już będzie odpowiedzią, a ma być ciekawie. Zapraszam do identyfikacji a następnie dyskusji. Odpowiedź podam za dni parę.
Załączniki
048 - Kopia.jpg
048 - Kopia.jpg (198.22 KiB) Przejrzano 10929 razy
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Udeż w stół

Postautor: adiutant » śr lip 14, 2010 6:54 am

Nie , to nie jest poprawna odpowiedź. Nie wygrał Pan żelazka :smile1:
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Udeż w stół

Postautor: bobola » śr lip 14, 2010 10:43 am

A ja stawiam na księcia J. Poniatowskiego :)
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Udeż w stół

Postautor: adiutant » śr lip 14, 2010 4:20 pm

Nadal nie ma poprawnych odpowiedzi.
Pierwsza podpowiedź: jest to mundur generalski. Kazecik ze stopniem trafiłeś, ale tu idzie o nazwisko :smile1:
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2010 4:22 pm przez adiutant, łącznie zmieniany 1 raz.
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Udeż w stół

Postautor: Jacek&Agatka » śr lip 14, 2010 4:22 pm

No Napoleon też raczej nie pasuje ;)
AGATA
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Udeż w stół

Postautor: adiutant » śr lip 14, 2010 4:25 pm

Agatka ma też trochę racji. Jest to szarża generała na co wskazuje wężyk używany w Woysku Polskim.
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Udeż w stół

Postautor: bobola » śr lip 14, 2010 6:50 pm

W terminie poprawkowym stawiam na Bema :)
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Udeż w stół

Postautor: adiutant » śr lip 14, 2010 9:21 pm

Następna podpowiedź: prezentowany mundur pochodzi z czasów Xięstwa Warszawskiego a z tego co wyczytałem na wikipedii to Józef Bem - bohater trzech narodów, nie miał w tym okresie stopnia wyższego niż kapitan.
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
Hombre
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:41 pm
Lokalizacja: Navas de Oro

Re: Udeż w stół

Postautor: Hombre » czw lip 15, 2010 1:27 am

Jan Henryk Dąbrowski ?
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Udeż w stół

Postautor: adiutant » czw lip 15, 2010 8:07 am

:nie: Dąbrowski wisiał obok w tej samej gablocie.
Chodzi o nazwisko mniej znane nam współczesnym z epoki, ale dziś jest odwrotnie.
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Udeż w stół

Postautor: adiutant » pn lip 19, 2010 9:34 pm

Nadejszła wiekopomna chwiła!
Poniższe zdjęcie mówi samo za siebie. Nożyce się nie odezwały, choć mam nadal nadzieję na słów kilka.
Hej :smile1:
Załączniki
049.jpg
049.jpg (147.77 KiB) Przejrzano 10858 razy
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Udeż w stół

Postautor: Thomas » pn lip 19, 2010 9:37 pm

Wydaje mi się, że w jednej z miejscowości w okolicach Płocka widziałem ulicę imienia generała Umińskiego. Proboszczewice?? :extra_saywha:
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Udeż w stół

Postautor: UBOOT » pn lip 19, 2010 10:21 pm

No cóż, przyszło mi zabrać głos w tej sprawie.
Nazywam się Michał Umiński herbu Cholewa. Moja rodzina wywodzi się ze wsi Umienino spod Płocka. Część rodziny została w okolicach Bielska i Proboszczewic, część poszła w okolice Sierpca, a następny szczep rodziny zakotwiczył w Wielkopolsce. Moja rodzina, ta bliska i daleka, od pokoleń związana jest z mundurem i sutanną. W każdy pokoleniu jest ksiądz i żołnierz. Przez rodzinne dzieje przetaczali się Słowacki, Bem, Wybicki, w Panu Tadeuszu, Adam Mickiewicz opisał kilka razy (jako Litwę) posiadłość mojej ciotki u której często bywał. Również do naszej rodziny zalicza się Jan Nepomucen Umiński (odłam wielkopolski).Stąd znalazła się nazwa Umińskiego w maleńkich Proboszczewicach ( w pobliżu Umienina).
Badania nad historią rodziny prowadzili, mój nieżyjący kuzyn oraz wuj, który jako zwieńczenie swoich badań opublikował książkę pt. ,,Dla Ciebie Polsko- dziej rodziny Umińskich". Można by długo pisać o dziejach i niezliczonych historiach Umińskich , ale to temat bardziej na :piwo:
Niestety nie mogę na razie zamieścić książki, bo leży ona u mojego kuzyna, ale jak tylko mi ją odda w (następnym tygodniu), to wrzucę ją na forum.
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Udeż w stół

Postautor: adiutant » wt lip 20, 2010 8:07 am

Ten wątek znalazł się tutaj przy okazji mojej bytności w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Poszukiwałem materiałów do skrojenia munduru generała Xięstwa Warszawskiego, który potrzebny był mi na 17go lipca do zdjęć do filmu realizowanego przez p.Piotra Bałę w Cierszewie, a w którym występuje postać naszego gen.Bontemps. A tak przy okazji to nazwisko Jana Nepomucena Umińskiego już znalazło się w filmie pt."Skarb", ostatniej gotowej już produkcji Piotra.
I z tego powodu nie mogłem udać się z Wami do Czerwińska a czego bardzo żałuję.
Ubocik, to jest nasza polska,wspólna i chlubna historia, musiałem ją tu umieścić :please:
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Udeż w stół

Postautor: kwis » wt lip 20, 2010 9:09 am

Jeśli kłamstwo w życiu prywatnym jest podłością to w życiu publicznym jest zbrodnią

To motto jest zaczerpnięte z książki Jenerała Umińskiego "Kilka słów o zaszłych wypadkach w Słupnie i w Płocku

Tekst w pdf
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Udeż w stół

Postautor: Jacek&Agatka » wt lip 20, 2010 12:49 pm

Thomas pisze:Wydaje mi się, że w jednej z miejscowości w okolicach Płocka widziałem ulicę imienia generała Umińskiego. Proboszczewice?? :extra_saywha:
A dyć dobrze żeśw idział, jakiem my z Pawłem G. wracali z Płocka, żem sama zaszła w głowę, że takiemądre tu ludzie być muszą, co to ulice porządnie nazywają. A i Paweł rad był na widok ten.
AGATA
Awatar użytkownika
Mariola
Posty: 24
Rejestracja: sob lip 03, 2010 8:25 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Udeż w stół

Postautor: Mariola » wt lip 20, 2010 1:47 pm

UBOOT pisze:No cóż, przyszło mi zabrać głos w tej sprawie.
Nazywam się Michał Umiński herbu Cholewa. Moja rodzina wywodzi się ze wsi Umienino z pod Płocka. Część rodziny została w okolicach Bielska i Proboszczewic, część poszła w okolice Sierpca, a następny szczep rodziny zakotwiczył w Wielkopolsce. Moja rodzina, ta bliska i daleka, od pokoleń związana jest z mundurem i sutanną.
hmm UBOOT ja pochodzę ze wsi Umienino ( słynny Peklimar -masarnia) wychowałam się w tej wsi. Dzieciństwo spędziłam- no ale raczej korzenie począwszy od Dziadka i Babci typowo rolnicze- gospodarstwo . Jako mała dziewczynka czynnie brałam udział w żniwach, wykopkach, oprzątaniu inwentarza :radocha: czyli " chłopka ze mnie"...
Do szkoły podstawowej chodziłam w Zągotach a parafią moją były Proboszczewice a apropos nazwiska Umiński do Podstawówki chodziłam z kolegą Umińskim Wojtkiem ( pamiętam jak dziś bo jako "podlotek" podobał mi się :oops: ) , który mieszkał w miejscowości Niszczyce koło Zągot może też Twój "szczep rodzinny"
ah.... wzdycham sobie teraz.... piękne dziecinne wspomnienia :)
Gdy z pocisku widzi łuskę , wpada w zachwyt i w gorączce pada w ślinotoku,.
Gdy na wizji w telewizji
Plac Czerwony, nie opuści pudła nawet kilka kroków.
Żona, dzieci , teściowa wymiękają.
Witold kocha radzieckie czołgi, bardziej niż Kamazy i Wołgi.
BUNKIER "Wyskocz z autobusu"
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Uderz w stół

Postautor: adiutant » wt lip 20, 2010 2:45 pm

Kwisqu drogi, tak w dwóch słowach mógłbyś streścić co ta książka podana przez Ciebie w PDFie prawi? Bo mnie łocy bolom okrutnie, że o plecach wygiętych niezdrowo przy kompie nie wspomnę :radocha:
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Uderz w stół

Postautor: kwis » wt lip 20, 2010 3:48 pm

adiutant pisze:Kwisqu drogi, tak w dwóch słowach mógłbyś streścić co ta książka podana przez Ciebie w PDFie prawi? Bo mnie łocy bolom okrutnie, że o plecach wygiętych niezdrowo przy kompie nie wspomnę :radocha:
to jest możliwe, moze kiedyś ... ale bardziej zaciekai być może ta informacja


Najkrócej urzędującym prezesem rządu był gen. Jan Nepomucen Umiński, który jako Prezes Rządu Narodowego stracił swoje stanowisko jeszcze tego samego dnia, w którym je uzyskał. To był 23 września 1831 roku. Tego dnia i w dniu następnym pełnił obowiązki wodza naczelnego Powstania Listopadowego
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Udeż w stół

Postautor: UBOOT » wt lip 20, 2010 5:53 pm

Mariola pisze: czyli " chłopka ze mnie"...
Jaka chłopka, ja Cię znam jako żonę PREZESA :please: ;)
Mariola pisze: może też Twój "szczep rodzinny"
Na pewno. W połowie XIX wieku mój pradziadek wywędrował 15 kilometrów dalej, do Mańkowa i tam osiadła moja gałąź rodzinna. Bardzo dużo Umińszczaków mieszka w Bielsku i okolicach.

Co do samego generała Umińskiego, niebawem ukaże się oddzielny temat na forum, i wtedy poproszę Was o przeniesienie wszystkich tematów do tego tematu.

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości