Znalezione w Annopolu (woj. lubelskie)

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Znalezione w Annopolu (woj. lubelskie)

Postautor: trobal » pn lip 26, 2010 7:32 am

Przejeżdżając przez Annopol postanowiłem poszukać cmentarza żydowskiego. Nie byłem przygotowany do tego szukania, czyli nie miałem pojęcia gdzie to jest, choć widziałem kiedyś zdjęcie tego miejsca. Teraz wiem, że szukałem nie tu gdzie trzeba ale na brzegu lasku, niedaleko od drogi Annopol - Puławy znalazłem pomnik. Z informacji znalezionych w sieci wynika, że przy ulicy przebiegającej z drugiej strony lasku znajdował się stary cmentarz żydowski. Nie wiem tylko w którym miejscu. Podaje się że na jego terenie stoi teraz ośrodek zdrowia - czyli nie las. Może więc pomnik upamiętnia jakieś zdarzenie? Nie znalazłem jednak informacji który by mi coś w tym względzie podpowiedziały.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na miejscu nie miałem kogo zapytać o ten pomnik - nie dość że właśnie zaczynało padać to w centrum (przez które już przejechałem) odbywał się festyn. W okolicy zero żywych ludzi.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Znalezione w Annopolu (woj. lubelskie)

Postautor: trobal » wt lip 27, 2010 8:41 am

Sprawa się już wyjaśniła dzięki pomocy ludzi z Wirtualnego Sztetla. Choć pomnik znajduje się w Annopolu to miejsce w którym stoi to dawny Rachów. W Rachowie w 1943 roku zamordowano Żydów przewiezionych z obozu w Budzyniu pod Kraśnikiem. Ich upamiętnia więc ten pomnik.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości