Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Warto poszukać

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2476
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Warto poszukać

Postautor: bobola » pt gru 03, 2010 6:33 pm

Załączona ilustracja przedstawia bohaterkę powstania listopadowego na Litwie Antoninę Tomaszewską, która prawdopodobnie została pochowana na płockim starym cmentarzu katolickim.
Serfując po internecie natknąłem się na interesujący artykuł zamieszczony w Kurierze Litewskim. Autorzy artykułu przypominają postać Antoniny Tomaszewskiej walczącej w powstaniu listopadowym. W chwili wybuchu powstania antonina miała 16 lat, ale niezwłocznie wstąpiła do powstańczego oddziału jazdy żmudzkiej. W potyczkach z Rosjanami wykazywała się nadzwyczajną odwagą. Biorąc udział w bitwach pod Szawlami i Powedeniami, za zasługi została awansowana na podporucznika.
Po upadku powstania na Litwie ewakuowała się do Prus. W 1837 r. znalazła się we Francji i zamieszkała w Rouen. Na emigracji wzięła ślub z polskim oficerem Wierzbickim. W roku 1857 wraz z mężem i dziećmi powróciła do Polski i zamieszkała w majątku męża pod Płockiem (sic!). W powstaniu styczniowym nie brała udziału, ale służyła pomocą i opieką. Zmarła w Płocku w 1883 r. i można przypuszczać, że tutaj została pochowana, jeśli tak, to byłaby to po pułkowniku Gugenmusie następna osoba okryta chwałą walk o wolność z dala od Płocka, ale spoczywająca na płockiej nekropolii.
Na zdjęciach starych nagrobków nie znalazłem nazwiska Antonina Wierzbicka, więc odnalezienie jej grobu jest mało prawdopodobne, ale sięgnięcie do archiwów i ksiąg cmentarnych, może pozwoli nam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Więcej o Antoninie z Tomaszewskich Wierzbickiej w artykule. http://kurierwilenski.lt/2010/01/08/ant ... zmudzkiej/
Załączniki
tr.Antonina Tomaszewska.jpg
tr.Antonina Tomaszewska.jpg (20.31 KiB) Przejrzano 337 razy
Awatar użytkownika
werdan
Posty: 129
Rejestracja: czw sie 13, 2009 2:26 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Warto poszukać

Postautor: werdan » pt gru 03, 2010 6:56 pm

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2476
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Warto poszukać

Postautor: bobola » śr gru 08, 2010 11:13 am

Po lekturze artkułu w GW moje nadzieje na odszukanie miejsca spoczynku Antoniny spadły prawie do zera. Ale na wiosnę skrzyknę chętnych eksploratorów by dokładnie oglądnąć, to co jeszcze się zachowało na starym cmentarzu.

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości