Łaciński napis

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Łaciński napis

Postautor: bobola » śr paź 19, 2011 4:42 pm

W kruchcie piotrkowskiej fary jest tablica z XVII? wieku, z łacińskim, prawie w całości zachowanym napisem. Ale jakie wydarzenie jest tam opisane?
Załączniki
100_8504-tr.Piotrków.jpg
100_8504-tr.Piotrków.jpg (81.56 KiB) Przejrzano 5010 razy
Awatar użytkownika
fotolipowski
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 08, 2012 6:21 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Łaciński napis

Postautor: fotolipowski » pt sty 27, 2012 11:49 am

bobola pisze:W kruchcie piotrkowskiej fary jest tablica z XVII? wieku, z łacińskim, prawie w całości zachowanym napisem. Ale jakie wydarzenie jest tam opisane?
Jeżeli dobrze odczytałem znaki v i u oraz połaczyłem słowa to wyszło w ten sposób:
W dniu 01 kwietnia 1651 roku ..................... haetem samym czasie Król Południa o zwykłej kolacji godzin z wielką armią ecciesias Suburbiumretric Ocena zaatakowali francuski, tamże dzień Najświętszej Maryi Panny Bern splądrowali tak wielu ludzi religijnych niż świeckich zabił Crudellter cimcumcirca tyle rzutki tortur dempost Etschlopetorum Excivitate samo miasto posiadało obecności rozejm w swoich pracach w poniedziałek 3 x famatis joannescie wicproconsule etaliis istniejących kapłanów Andrea nowakowic commendario Pt etanorea bialynski proponowanych szpitala we wrogim tuncmanus petrko, który znał go dobrze, występną wrażenie. Tłumaczone wg Google translatora. Ale nadal czekamy na lepszą wersję tłumaczenia.
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Łaciński napis

Postautor: Gdańszczanka » pt sty 27, 2012 3:02 pm

Poprosiłam mojego znajomego klasycznego:

Roku Pańskiego 1651 dnia 1 kwietnia … w samo południe, o zwykłej porze śniadania król Szwedów wtargnął z wielkim wojskiem na przedmieścia Piotrkowa, złupił znajdujące się tam kościoły franciszkanów i bernardynów, wielu okolicznych ludzi, tak duchownych jak i świeckich, okrutnie pozabijał, wreszcie - kiedy po zaatakowaniu miasta machinami oblężniczymi i po gęstej strzelaninie z pistoletów o godzinie trzeciej zostało zawarte zawieszenie broni - wziął miasto w swe posiadanie, w obecności sławetnych: burmistrza Jana … i innych znajdujących się tam duchownych: Andrzeja Nowakow(icza?) komendariusza (administratora kościelnych beneficiów?)) piotrkowskiego, i Andrzeja Białyńskiego przełożonego szpitala piotrkowskiego, który będąc w obozie wojskowym dobrze poznał na sobie ciężar nieprzyjacielskiej ręki.
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Łaciński napis

Postautor: bobola » pt sty 27, 2012 5:08 pm

Wielkie dzięki dla gdańszczanki i jej klasycznego znajomego za przetłumaczenie tej sarmackiej łaciny, :radocha: natomiast fotolipowskiemu za poświęcenie czasu i wydobycie wątku z zpomnienia. :ok:
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Łaciński napis

Postautor: Gdańszczanka » sob sty 28, 2012 12:33 am

Mój warszawski kolega klasyczny wprowadza poprawkę: nie "godzina trzecia" ino "wtorek" !!
I jest tam jeszce wzmianka o BMV - pominięta w tłumaczeniu. Chodzi o kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Beatae Mariae Virginis)
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Łaciński napis

Postautor: bobola » sob sty 28, 2012 1:21 pm

Dziękuję za erratę, bo już teraz wiem, że BMV to kościół pod wezwaniem a nie auto BMW :mruga:
Mamy więc dokladny opis dot. szwedzkiego potopu w Piotrkowie, który uzupełniam ilustracją tego wydarzenia, jest to miedzioryt z dzieła S. Puffendorfa "De Rebus a Carolo Gustavo gestis". Na rycinie jest jednak inna data "d 23 Marty A 1657". Erratę uzupełniam rokiem 1657 (łacińska 7 jest podobna do polskiej 1). Potop zaczął się w 1655 r.
Mam jeszcze trochę łaciny do identyfikacji ale nie chcę być nachalny, więc za czas jakiś poproszę o tłumaczenie :)
Załączniki
skanuj0073-tr.Piotrków Tryb.jpg
skanuj0073-tr.Piotrków Tryb.jpg (98.14 KiB) Przejrzano 4957 razy
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Łaciński napis

Postautor: Gdańszczanka » sob sty 28, 2012 3:04 pm

bobola pisze: Mam jeszcze trochę łaciny do identyfikacji ale nie chcę być nachalny, więc za czas jakiś poproszę o tłumaczenie :)
To może proszę od razu zalogować się na forum Związku Szlachty Polskiej :)
www.szlachta.org.pl
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Łaciński napis

Postautor: bobola » sob sty 28, 2012 3:39 pm

Niestety, wśród swoich męskich przodków nie mam szlachetnie urodzonych :)
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Łaciński napis

Postautor: Gdańszczanka » sob sty 28, 2012 5:08 pm

Nieszkodzi, sympatyków też "dopuszczamy" do dyskusji
w imię tolerancji i dopływu nowej krwi :)
Gdańszczanka z Gdyni

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości