Wieże. Cekanowo, Borowiczki-Pieńki

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
siwy
Stowarzyszenie
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 23, 2011 10:04 pm

Wieże. Cekanowo, Borowiczki-Pieńki

Postautor: siwy » pt mar 30, 2012 10:10 pm

Zawsze się zastanawiałem jaką rolę spełniały takiego rodzaju wieże. W okolicach Cekanowa oraz Borowiczek - Pieniek stały takie same. Podobne do siebie, dość wysokie .Słyszałem nawet,że Rosjanie i Niemcy korzystali z nich nasłuchując i obserwując okolice. Także w czasie wojny.
Może ktoś wie jaką rolę one spełniały w naszych okolicach i gdzie oprócz wymienionych przeze mnie miejscach jeszcze się one znajdowały?
Dołączam dwie fotki z Cekanowa z prywatnego mojego archiwum,
01-7min.jpg
01-7min.jpg (223.44 KiB) Przejrzano 3107 razy
1-7min.jpg
1-7min.jpg (101.36 KiB) Przejrzano 3107 razy
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Wieże. Cekanowo, Borowiczki-Pieńki

Postautor: tete » pt mar 30, 2012 10:13 pm

Teraz podobne konstrukcje tylko stalowe służą leśnikom i strażakom do wypatrywania ognia w lesie. Może podobne funkcje pełniły i te dawniejsze?
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Wieże. Cekanowo, Borowiczki-Pieńki

Postautor: Nieostatni » pt mar 30, 2012 10:50 pm

To wieża triangulacyjna(geodezyjna) ustawiona nad punktami I lub IIkl sieci triangulacyjnej, do pomiarów i sporządzania map. Są to dwie niezależne konstrukcje, zewnętrzna z celownikiem w postaci krzyża i wewnętrzna ze stanowiskiem pomiarowym, stolikiem pod teodolit. W zależności od klasy rozmieszczone w odległości kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów. Obecnie nowe osnowy geodezyjne i pomiary przy pomocy GPS i satelitów.
ScreenShot058 Tradytor, punkt, kota.JPG
ScreenShot058 Tradytor, punkt, kota.JPG (133.92 KiB) Przejrzano 3101 razy
A 144.9 - punkt trygonometryczny lub inaczej punkt triangulacyjny założony w wierzchołku trójkąta sieci triangulacyjnej. Jest to punkt podstawowej osnowy geodezyjnej.
B - "kota" punkt o okreslonej wysokosci, najczesciej charakterystyczne miejsce w terenie.

Nieostatni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Wieże. Cekanowo, Borowiczki-Pieńki

Postautor: bobola » sob mar 31, 2012 10:54 am

Zdjęcia siwego uświadomiły mi jak niepostrzeżenie zniknęły z naszego krajobrazu wieże triangulacyjne, jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak pospolite, że nie zwracało się na nie specjalnej uwagi.
Wieże te były przydatne w czasie górskich wędrówek aby zdobyć szczyt szczytow, wchodząc na szczyt wieży stojącej na szczycie góry. :mruga: To se ne vrati :papa:

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości