Strona 1 z 1

Wieże. Cekanowo, Borowiczki-Pieńki

: pt mar 30, 2012 10:10 pm
autor: siwy
Zawsze się zastanawiałem jaką rolę spełniały takiego rodzaju wieże. W okolicach Cekanowa oraz Borowiczek - Pieniek stały takie same. Podobne do siebie, dość wysokie .Słyszałem nawet,że Rosjanie i Niemcy korzystali z nich nasłuchując i obserwując okolice. Także w czasie wojny.
Może ktoś wie jaką rolę one spełniały w naszych okolicach i gdzie oprócz wymienionych przeze mnie miejscach jeszcze się one znajdowały?
Dołączam dwie fotki z Cekanowa z prywatnego mojego archiwum,
01-7min.jpg
01-7min.jpg (223.44 KiB) Przejrzano 1354 razy
1-7min.jpg
1-7min.jpg (101.36 KiB) Przejrzano 1354 razy

Re: Wieże. Cekanowo, Borowiczki-Pieńki

: pt mar 30, 2012 10:13 pm
autor: tete
Teraz podobne konstrukcje tylko stalowe służą leśnikom i strażakom do wypatrywania ognia w lesie. Może podobne funkcje pełniły i te dawniejsze?

Re: Wieże. Cekanowo, Borowiczki-Pieńki

: pt mar 30, 2012 10:50 pm
autor: Nieostatni
To wieża triangulacyjna(geodezyjna) ustawiona nad punktami I lub IIkl sieci triangulacyjnej, do pomiarów i sporządzania map. Są to dwie niezależne konstrukcje, zewnętrzna z celownikiem w postaci krzyża i wewnętrzna ze stanowiskiem pomiarowym, stolikiem pod teodolit. W zależności od klasy rozmieszczone w odległości kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów. Obecnie nowe osnowy geodezyjne i pomiary przy pomocy GPS i satelitów.
ScreenShot058 Tradytor, punkt, kota.JPG
ScreenShot058 Tradytor, punkt, kota.JPG (133.92 KiB) Przejrzano 1348 razy
A 144.9 - punkt trygonometryczny lub inaczej punkt triangulacyjny założony w wierzchołku trójkąta sieci triangulacyjnej. Jest to punkt podstawowej osnowy geodezyjnej.
B - "kota" punkt o okreslonej wysokosci, najczesciej charakterystyczne miejsce w terenie.

Nieostatni

Re: Wieże. Cekanowo, Borowiczki-Pieńki

: sob mar 31, 2012 10:54 am
autor: bobola
Zdjęcia siwego uświadomiły mi jak niepostrzeżenie zniknęły z naszego krajobrazu wieże triangulacyjne, jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak pospolite, że nie zwracało się na nie specjalnej uwagi.
Wieże te były przydatne w czasie górskich wędrówek aby zdobyć szczyt szczytow, wchodząc na szczyt wieży stojącej na szczycie góry. :mruga: To se ne vrati :papa: