prawdopodobnie macewa - proszę o pomoc

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
mieszk124
Posty: 46
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Płock

prawdopodobnie macewa - proszę o pomoc

Postautor: mieszk124 » pn wrz 08, 2014 10:01 am

Jest to chyba najbardziej emocjonujący post jaki tu dodaję. Przedmiot zamieszczony przeze mnie na fotografii jak przypuszczam to fragment macewy. Znaleziony na jednej z płockich działek przydomowych. Jeśli jest tu ktoś, kto mógłby potwierdzić moją hipotezę albo ma też inną to proszę o odzew. Co powinienem z tym zrobić? Myślę, aby przejść się z tym do muzeum. Jestem tylko w posiadaniu fotografii. Kamień nadal leży na działce właściciela. Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
bohun_2011
Posty: 48
Rejestracja: śr sty 30, 2013 8:44 am
Lokalizacja: blisko Włocławka

Re: prawdopodobnie macewa - proszę o pomoc

Postautor: bohun_2011 » wt gru 23, 2014 11:44 am

Witam, Macewa jest to żydowska stela nagrobna, najczęściej w formie pionowo ustawionej, prostokątnej płyty kamiennej lub drewnianej (od XIX w. także żeliwnej) zwieńczonej linią prostą, trójkątem, półkolem lub dwoma odcinkami koła. Górną jej część wypełnia płaskorzeźba, dolną zaś inskrypcja. Z biegiem czasu nadawano macewom coraz bardziej złożoną formę architektoniczną, z gzymsami, kolumnami, wnękami, zaś jej wysokość rosła, osiągając nieraz 4 metry. Moim zdaniem może to być tylko hebrajska płyta pamiątkowa, ale nie zmienia to znaczenia że jest bardzo ciekawym znaleziskiem.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
.

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości