Krzyż "harcerski" - Raciąż (pow. płoński)

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Krzyż "harcerski" - Raciąż (pow. płoński)

Postautor: zbyszekg9 » sob paź 25, 2014 8:40 pm

Spacerując po Raciążu, w pobliżu kościoła natknąłem się na poniższy krzyż. Nie było kogo zapytać o ten obiekt. Może na forum będzie osoba, która wie, z jakiej przyczyny krzyż został tam postawiony, czy coś symbolizuje? Nawet nie wiem, czy nazwa "harcerski" jest tą właściwą.
Załączniki
DSC_0166.JPG
DSC_0166.JPG (111.3 KiB) Przejrzano 3306 razy
DSC_0167.JPG
DSC_0167.JPG (66.21 KiB) Przejrzano 3306 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Krzyż "harcerski" - Raciąż (pow. płoński)

Postautor: bobola » wt paź 28, 2014 3:11 pm

Tak, jest harcerski. na zbliżeniu widać lilijkę z literami ZHR = Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Krzyż "harcerski" - Raciąż (pow. płoński)

Postautor: zbyszekg9 » wt paź 28, 2014 4:33 pm

bobola pisze:Tak, jest harcerski. na zbliżeniu widać lilijkę z literami ZHR = Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Że harcerski, to sprawa oczywista. Bardziej chodzi mi o to, czy jest to oficjalna nazwa krzyża (o ile takowa w ogóle istnieje). Stąd właśnie cudzysłów w tytule wątku.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzyż "harcerski" - Raciąż (pow. płoński)

Postautor: Nieostatni » wt paź 28, 2014 6:38 pm

Krzyż harcerski jest odznaką zastrzeżoną wzorem http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_harcerski
Inne wyobrażenia zawierające w swym wyglądzie elementy zawarte w w/w odznace harcerskiej są tylko kompilacją wizerunku krzyża narzędzia i symbolu męczeństwa zadanego przez ukrzyżowanie.
Sfotografowany przez Ciebie obraz przedstawiający zarys krzyża, jest montażem jednym z wielu mniej lub bardziej udanych. Ta według mojej obiektywnej(?) oceny nie wnosi bagażu przemyśleń i nie tchnie przekazem zawartego w całości artyzmu. Jest bez wyrazu. Nie nazwał bym Go mianem krzyża harcerskiego.
Ale zgadzam się na wymowny, proponowany przez Ciebie tytuł: Krzyż "harcerski" - Raciąż.

Nieostatni

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości