Strona 1 z 1

Co to za kamień?

: pt lis 07, 2014 4:14 pm
autor: stzstz
Co to za kamień? Do czego służył?
https://www.facebook.com/ZGHis/posts/362905213885337

Re: Co to za kamień?

: pt lis 07, 2014 6:35 pm
autor: Dziadek Jacek
Takie coś mi wyskoczyło w encyklopedii

Żarna – urządzenie do ręcznego mielenia zboża, złożone z dwóch kamieni, jednego nad drugim, z których górny jest ruchomy względem dolnego.

Żarna w swej najbardziej pierwotnej postaci składały się z kamiennej płyty, na której rozcierano ziarna zbóż za pomocą mniejszego kamienia, tzw. rozcieracza, trzymanego w ręce przez osobę wykonującą pracę.

Kamienie żarnowe są najstarszym elementem żaren i występują w zmodyfikowanej formie we wszystkich typach żaren na przestrzeni wieków. Pierwsze prymitywne żarna z rozcieraczem pojawiły się na ziemiach polskich już w I okresie neolitu, rozprzestrzeniły się w okresie późno-lateńskim jako wynik wpływów celtyckich i były w powszechnym użyciu do okresu wpływów kultury prowincjonalno-rzymskiej.
Dzisiejsze żarna obraca się jak młynek do kawy. Te muszą być stare albo intensywnie eksploatowane bo w granitowym kamieniu dość głęboko się wgryźli. Jeśli wygrzebane z ziemi to bym zgłosił, a jeśli faktycznie z posadzki jak podpisane przy zdjęciu to może być coś innego.

Re: Co to za kamień?

: pt lis 07, 2014 7:26 pm
autor: stzstz
Wydaje mi się, że niecka w kamieniu jest za głęboka, aby był to fragment żadna

Re: Co to za kamień?

: pt lis 07, 2014 11:28 pm
autor: Dziadek Jacek
Przypuszczam, że kamień pierwotnie już miał naturalne wgłębienie, a głębokość niecki mogła być wykorzystywana również jako dzieża do zarabiania ciasta. Porównując ilości cegieł z muru, to wielkość jej nie przekracza 50 cm więc nie jest wcale wielka.

Re: Co to za kamień?

: czw lis 13, 2014 9:27 pm
autor: tete
Obstawiał bym skorupę po dawnej chrzcielnicy :)