Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Postautor: Thomas » sob lis 08, 2014 12:31 am

Witajcie,
umieszczam kolejną zagadkę do rozwiązania. Wielokrotnie przeglądając mapy Lipna z 1. poł. XX wieku znajduję w okolicach dzisiejszej ulicy Dolnej i Krętej (52.845835, 19.193866) piktogram oznaczający kaplicę. Zamieszczam fragmenty dwóch mapek i otwieram dyskusję.
Znam tę okolicę, wielokrotnie tam bywałem, śladu nie znalazłem. Co więc tam się znajdowało?
lipno-wig.jpg
lipno-wig.jpg (154.17 KiB) Przejrzano 6717 razy
lipno-mess.jpg
lipno-mess.jpg (187.39 KiB) Przejrzano 6717 razy
I dzisiejszy rastrowy widok okolicy:
lipno-raster.jpg
lipno-raster.jpg (240.34 KiB) Przejrzano 6668 razy
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Postautor: Dziadek Jacek » ndz lis 09, 2014 1:49 pm

Ta dzielnica nazywała się "Zastawie". Na jeszcze starszych mapach jest zalew na Mieniu - dość duży staw - jezioro. Kościół św. Ducha był drewniany. Po "Potopie" został zrujnowany, a że zostało tylko ze stu mieszkańców nie byli w stanie go utrzymać i odremontować. Podobnie było z kościołem św. Barbary na terenie dzisiejszego cmentarza.
Mam gdzieś "lustrację" z tamtych czasów opisującą nawet wnętrze i otoczenie. Będę szukał.

By nie tworzyć nowych postów dopiszę do poprzedniego.
Jak nie wiadomo gdzie się coś lokuje to potem w tych elektronicznych czeluściach ciężko znaleźć - więc i nie znalazłem co nie wyklucza tego, że kiedyś się to nie stanie. Trafiłem na inną lustrację z okresu, gdy kościół ten już nie istniał a w niej fragment:
Był przedtem szpital s. Ducha, gdzie osobny znajdował się proboszcz, ale dla szczupłych fundacji i kościół się zrujnował i place gdzie budynki stały woda pozrywała, dla tej tedy przyczyny probostwo s. Ducha ze swoim funduszem i obligacjami [52 v] (?) jest aplikowane kościołowi parafialnemu lipińskiemu per decretum Pultoviac latrum anno domini 1724...
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Postautor: Thomas » ndz lis 09, 2014 3:24 pm

Dziękuję za kontynuację wątku. Ta kaplica pojawia się tu, gdy już wspominanego zalewu Mieni nie było. XIX albo XX wiek. Ale czy była to kaplica katolicka? A może ewangelicki dom modlitwy? Bladego pojęcia nie mam...
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Postautor: Dziadek Jacek » ndz lis 09, 2014 5:20 pm

Thomas pisze:Dziękuję za kontynuację wątku. Ta kaplica pojawia się tu, gdy już wspominanego zalewu Mieni nie było. XIX albo XX wiek. Ale czy była to kaplica katolicka? A może ewangelicki dom modlitwy? Bladego pojęcia nie mam...
Jeśli stała na gruntach po kościele św. Ducha to musiała być katolicka. Ewangelicy przed zbudowaniem kościoła ewangelickiego w Lipnie mieli swoją kaplicę i szkołę chyba w Komorowie -wieś w stronę Wisły (też z jakiejś lustracji).
Awatar użytkownika
mihcio
Posty: 28
Rejestracja: wt mar 03, 2015 4:18 pm

Re: Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Postautor: mihcio » wt mar 03, 2015 5:10 pm

Witam, ostatnio na allegro była dostępna widokówka przedstawiająca kaplicę zdjęcie wykonał ówczesny lipnowski fotograf Jakob Bornstein prawdopodobnie ok. 1915 roku być może przedstawia ono ową kaplicę.
jx527_pilsudskiego-10-lipno.jpg
jx527_pilsudskiego-10-lipno.jpg (73.76 KiB) Przejrzano 6668 razy
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Postautor: Dziadek Jacek » wt mar 03, 2015 6:11 pm

mihcio pisze:Witam, ostatnio na allegro była dostępna widokówka przedstawiająca kaplicę zdjęcie wykonał ówczesny lipnowski fotograf Jakob Bornstein prawdopodobnie ok. 1915 roku być może przedstawia ono ową kaplicę.
 Obrazek
Czy pocztówka ta była tak opisana, że to kaplica w Lipnie?
Awatar użytkownika
mihcio
Posty: 28
Rejestracja: wt mar 03, 2015 4:18 pm

Re: Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Postautor: mihcio » wt mar 03, 2015 7:17 pm

Nie była opisana jako lipnowska Kaplica nie było żadnego napisu co to za budynek, na odwrocie zdjecia była tylko pieczątka zakładu fotograficznego Bornsteina z adresem z ul. Piłsudskiego 10. Wiekszość zdjęć architektury Bornsteina które widziałem dotyczyło Lipna wiec mogę przypuszczać że może to być ta kaplica z ul. Dolnej.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Postautor: Thomas » wt mar 03, 2015 10:27 pm

Jakże się cieszę, że dołączyłeś do naszego forum!
Za zdjęcie dziękuję. Oczywiście nie ma żadnej przesłanki, że to ta kaplica - ale zawsze lepsze COŚ niż ciągłe NIC. Nadal nie wiemy co to za kaplica stała przy obecnej Dolnej? Ale zawsze COŚ idzie do przodu. Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
mihcio
Posty: 28
Rejestracja: wt mar 03, 2015 4:18 pm

Re: Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Postautor: mihcio » pn kwie 18, 2016 11:45 am

Według ostatnich informacji które przekazała mi moja koleżanka ten obiekt sakralny pokazany na mapach to to budynek Polskiego Kościoła Narodowego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Polski_Na ... _Katolicki). Być może to powyższe zdjęcie przedstawia właśnie ten kościół ale to nic pewnego.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Lipno - niezidentyfikowana kaplica (ulica Dolna)

Postautor: Thomas » wt kwie 19, 2016 10:18 am

Dzięki za wieści Michale!
Dobrze, że po malutku sprawa się rozwija.
Ale jest jedno ale. Jeśli przyjmiemy, że pocztówka jest z 1915 roku, to nie zgadzać się to będzie z wersją o pierwotnym przeznaczeniu dla kościoła PKN - pierwsza parafia Polskiego Kościoła Narodowego na naszych ziemiach powstała dopiero w 1921 roku. NO ale nie wykluczone, że Borenstein sfotografował ją kiedy służyła jeszcze komu innemu. Ale komu mogła wtedy służyć ?? A może polskokatolikom, tylko takim bez parafii? Czy lipnowscy historycy wiedzą coś więcej o tej grupie religijnej w Waszym mieście ??

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości