Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Taca mosiężna w opisie z kroniki kościelnej

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 200
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Taca mosiężna w opisie z kroniki kościelnej

Postautor: org.pl » czw sty 15, 2015 4:45 pm

W kronice kościelnej z 1887 roku opisana jest wizyta Najdostojniejszego Arcypasterza, zapewne biskupa płockiego, który przybył z wizytacją do Gostynina. Opisany jest inwentarz kościelny, moją ciekawość przykuł fragment o tacy mosiężnej.
Z zajęciem oglądał tez Najd. Arcyp. W zakrystii starą mosiężną tacę, której kilka egzemplarzy przechowało się po naszych kościołach między innymi w kościele ś. Jacka po oo Dominikanach w Warszawie. A podobna też także w Łęczycy i Borkach po Sierpcem.
Tace te są sporych rozmiarów, okrągłe wygięte pod kątami prostymi, okryte pięknymi wytłoczeniami ozdobnymi. Środek spodu przedstawia chwilę Zwiastowania. W około biegną dwa pierścienie napisów, które dalej otacza wieniec wijących się liści. Podobnym doń wieniec zdobi brzegi górnego wygięcia.
Napis wewnętrzny ozdobnym gotykiem XV w. o znakach dość dużych składa się z pięćkroć powtórzonego jakiegoś zdania. Zdaje się że są to początkowe wyrazy Pozdrowienia Anielskiego. Pierwsze mianowicie trzy znaki zdają się tworzyć wyraz
AVE
Każda zaś z następnych liter o niezmiernie fantastycznej formie zda się jest odpowiednikiem skróceniom wyrazów.
MARIA
GRATIA
PLENA
Pierścień następny obejmujący poprzedni napis składa się również z pięć razy powtórzonego jakiegoś zdania. Litery są tu drobniejsze wyrazistsze. Pojedyncze części są przedzielone dwukropkami całość da się mniej więcej tak przedstawić.
+ EM : I?RT : AL : T?VLVEK +
Dla wykrycia treści tych napisów porównywaliśmy je z odpowiednimi napisami na podobnej tacy w kościele ś. Jacka w Warszawie.
Tu napis wewnętrzny mniej więcej zgadza się z pierwszym z powyżej przytoczonych; pierwszy tylko w niem wyraz jest
HAVE
Ale napis zewnętrzny podobny co do charakteru zgłosek różni się już wiele co do pojedynczych wyrazów poprzedzielanych tu już floresami jak następuje.
SEAL / HEKTOR/ DE / NOI/
opisujący i wizytujący nie bardzo wiedzą skąd pochodzi taca, i co na jej jest napisane sami zadają pytanie:
Porównanie między sobą napisów zebranych z większej ilości takich okazów może by wyświetliły w jakiem języku są one obłożone, a następnie i co że one opiewają.
Może ktoś wie lub spotkał się z podobnym opisem. Lub rozszyfruje znaczenie tych słów.
Podpowiedź daje sam wizytator iż podobne tace znajdują się min. w kościele św. Jacka po oo Dominikanach w Warszawie, w Łęczycy i Borkach po Sierpcem.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1498
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Taca mosiężna w opisie z kroniki kościelnej

Postautor: Thomas » czw sty 15, 2015 5:02 pm

org.pl pisze:Podpowiedź daje sam wizytator iż podobne tace znajdują się min. w kościele św. Jacka po oo Dominikanach w Warszawie, w Łęczycy i Borkach po Sierpcem.
Taca znajdowała się w kościele św. Apolonii w Borkowie Kościelnym k. Sierpca (viewtopic.php?f=30&t=2174)
W końcu XIX. w. kiedy Borkowo nawiedził Biskup Płocki. Przegląd katolicki odnotował "Znajduje się tu piękna taca, z napisem czysto gotyckim, na której J.W. Biskupowi przy wejściu podał klucze miejscowy dziekan". To wszystko nic więcej nie ma.
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości