Taca mosiężna w opisie z kroniki kościelnej

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Taca mosiężna w opisie z kroniki kościelnej

Postautor: org.pl » czw sty 15, 2015 4:45 pm

W kronice kościelnej z 1887 roku opisana jest wizyta Najdostojniejszego Arcypasterza, zapewne biskupa płockiego, który przybył z wizytacją do Gostynina. Opisany jest inwentarz kościelny, moją ciekawość przykuł fragment o tacy mosiężnej.
Z zajęciem oglądał tez Najd. Arcyp. W zakrystii starą mosiężną tacę, której kilka egzemplarzy przechowało się po naszych kościołach między innymi w kościele ś. Jacka po oo Dominikanach w Warszawie. A podobna też także w Łęczycy i Borkach po Sierpcem.
Tace te są sporych rozmiarów, okrągłe wygięte pod kątami prostymi, okryte pięknymi wytłoczeniami ozdobnymi. Środek spodu przedstawia chwilę Zwiastowania. W około biegną dwa pierścienie napisów, które dalej otacza wieniec wijących się liści. Podobnym doń wieniec zdobi brzegi górnego wygięcia.
Napis wewnętrzny ozdobnym gotykiem XV w. o znakach dość dużych składa się z pięćkroć powtórzonego jakiegoś zdania. Zdaje się że są to początkowe wyrazy Pozdrowienia Anielskiego. Pierwsze mianowicie trzy znaki zdają się tworzyć wyraz
AVE
Każda zaś z następnych liter o niezmiernie fantastycznej formie zda się jest odpowiednikiem skróceniom wyrazów.
MARIA
GRATIA
PLENA
Pierścień następny obejmujący poprzedni napis składa się również z pięć razy powtórzonego jakiegoś zdania. Litery są tu drobniejsze wyrazistsze. Pojedyncze części są przedzielone dwukropkami całość da się mniej więcej tak przedstawić.
+ EM : I?RT : AL : T?VLVEK +
Dla wykrycia treści tych napisów porównywaliśmy je z odpowiednimi napisami na podobnej tacy w kościele ś. Jacka w Warszawie.
Tu napis wewnętrzny mniej więcej zgadza się z pierwszym z powyżej przytoczonych; pierwszy tylko w niem wyraz jest
HAVE
Ale napis zewnętrzny podobny co do charakteru zgłosek różni się już wiele co do pojedynczych wyrazów poprzedzielanych tu już floresami jak następuje.
SEAL / HEKTOR/ DE / NOI/
opisujący i wizytujący nie bardzo wiedzą skąd pochodzi taca, i co na jej jest napisane sami zadają pytanie:
Porównanie między sobą napisów zebranych z większej ilości takich okazów może by wyświetliły w jakiem języku są one obłożone, a następnie i co że one opiewają.
Może ktoś wie lub spotkał się z podobnym opisem. Lub rozszyfruje znaczenie tych słów.
Podpowiedź daje sam wizytator iż podobne tace znajdują się min. w kościele św. Jacka po oo Dominikanach w Warszawie, w Łęczycy i Borkach po Sierpcem.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Taca mosiężna w opisie z kroniki kościelnej

Postautor: Thomas » czw sty 15, 2015 5:02 pm

org.pl pisze:Podpowiedź daje sam wizytator iż podobne tace znajdują się min. w kościele św. Jacka po oo Dominikanach w Warszawie, w Łęczycy i Borkach po Sierpcem.
Taca znajdowała się w kościele św. Apolonii w Borkowie Kościelnym k. Sierpca (viewtopic.php?f=30&t=2174)
W końcu XIX. w. kiedy Borkowo nawiedził Biskup Płocki. Przegląd katolicki odnotował "Znajduje się tu piękna taca, z napisem czysto gotyckim, na której J.W. Biskupowi przy wejściu podał klucze miejscowy dziekan". To wszystko nic więcej nie ma.

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości