Strona 1 z 1

Cmentarz pierwszowojenny ?-Suserz(pow gostyniński)

: pn kwie 20, 2015 5:17 pm
autor: ekologEKO
Jak wynika z map walk w 1914 roku w okolicach Suserza- Potrzaskowa miały one miejsce w pobliżu cmentarza zaznaczonego na mapie jeszcze w 1938 roku. Dziś nie ma żadnego śladu po tajemniczej nekropolii, teren jest zaorany. Podobna sytuacja miała miejsce w podżychlińskim Dobrzelinie ( cmentarz był, pomnik był, a w PRL ,,zniknął") o którym już na forum pisano. Tuż obok jezdni w tym miejscu stoi stalowy krzyż bez daty. Ostatnio na katolickim cmentarzu natknąłem się na symboliczny drewniany krzyż przywieziony przez rodzinę poległego żołnierza. Nie wygląda to na miejsce pochówku, krzyż przytwierdzony jest do wysokiego drzewa przy murze cmentarza. Być może przybyli, aby umieścić krzyż na cmentarzu pierwszowojennym. Ktoś już na forum pytał o miejsce spoczynku 14 żołnierzy niemieckich być może jest to miejsce zaznaczone na mapie.

Re: Cmentarz pierwszowojenny ?-Suserz(pow gostyniński)

: ndz kwie 26, 2015 11:36 am
autor: fuchsi
Witam serdecznie,

pytajac o cmentarza i miejsce grobu tego kapitana byli potomkowie, ktory teraz mieszkaja w Irlandii.
Moze walka odbywala sie przy tym krzyzowaniu - ale cmentarz mial miejsce za starym koscielnym o ktorego juz tez malo wspomina - teraz sa to miejsce przeznaczona dla odprawe msze.
Atak prusakow zostal prowadzone z kierunki zachodnia popoludniowa.
pozdrawiam

Re: Cmentarz pierwszowojenny ?-Suserz(pow gostyniński)

: wt kwie 28, 2015 8:09 pm
autor: ekologEKO
Również witam gorąco !
Dziękuje za informację.Ciesze się, że ta moja zagadka została częściowo rozwiązana. Po kwaterze pierwszowojennej na obecnym cmentarzu rzeczywiście absolutnie brak śladu. Cmentarz na rozdrożu przy pograniczu Suserza i Szczawina Borowego trzeba będzie teraz rozpatrywać jako pochodzący z innego okresu.

Re: Cmentarz pierwszowojenny ?-Suserz(pow gostyniński)

: śr kwie 29, 2015 10:00 am
autor: fuchsi
Witam serdecznie,
w dniu 30.05.2015 odbywa sie rekonstrukcja pierwszowojenna w Tulowicach /Sochaczew. Organizator przygotywuje jakis punkt/namiot dla interesujacych sie cmentarzami wojennymi 1.ws podczas operacji Lodzkiej. Bedzie to okazja sie poznac osobiste i na rozmowe. Wyrazylem zgode zajmowac sie tym punkten orientacyjnym-konsultacyjnym. Bede na miejscu.

pozdrawiam serdecznie

Re: Cmentarz pierwszowojenny ?-Suserz(pow gostyniński)

: ndz lut 26, 2017 8:49 am
autor: adam
Moi kuzyni ,którzy zamieszkiwali w Adamowie /wioska położona 2 km od Suserza/ twierdzą,że prawdopodobnie był jakiś cmentarz we wsi GOłAS położonej tuż za Adamowem.
Żyje jeszcze kilka starszych osób z tych wiosek, które mogą coś wiedzieć na temat tego cmentarza.Rozmawiałem na ten temat z, kuzynami niedawno w lutym 2017r. Zainte
resował mnie ten symboliczny grób pruskiego żołnierza, gdyż obok jest grób mojej babci Stanisławy Lewandowskiej,która zmarła w 1936 r.

Naród,który zapomina o przeszłości - jest narodem bez przyszłości.

Re: Cmentarz pierwszowojenny ?-Suserz(pow gostyniński)

: pn lut 27, 2017 11:56 am
autor: fuchsi
Witam serdecznie.
- Cmentarz w Golasie jest cmentarzem ewangelickim, miejskim. Nic nie sluchalem i czytalem ze tam byl Cmentarz Wojskowy. To nie wyklucza, ze tam pochowano pojedyncze po walkach znalezione.

- Cmentarz Wojskowy w Suserzu juz nie istneje. Moze ten pokazywany na mapie byl cmentarzem Woskowym dla Rosjan, ale na to nie mapootwierdzenie.
Cmentarz pruskich zolnierzow znajdowal sie blisko starego cmentarza przy kosciola. Juz nie ma zadnych sladow po nim.

pozdrawiam serdecznie
fuchsi