Strona 1 z 1

Tajemniczy głaz

: wt lis 01, 2016 11:00 pm
autor: zbibal76
W zakątku cmentarza w Gąbinie leży sporych rozmiarów płaski głaz. Po oczyszczeniu z porastającego go mchu na powierzchni ukazał się wyryty prostokąt, w jednym z narożników jest kawałek metalu - zawias? Czy coś Wam to przypomina, co to może byc - niedokończony fragment pomnika, kapliczki?

Re: Tajemniczy głaz

: pt lis 11, 2016 3:57 am
autor: Czaro
Panie Hain z moich rodzinnych opowieści wynika, że może to być pozostałość po mogiłach z czasów powstania styczniowego...

Re: Tajemniczy głaz

: pt lis 11, 2016 12:03 pm
autor: zbibal76
Czaro pisze:Panie Hain
???
Czaro pisze: z moich rodzinnych opowieści wynika, że może to być pozostałość po mogiłach z czasów powstania styczniowego...
Czaro, czy napiszesz coś o tym więcej? Ja z opowieści wiem, że zmarłych w powstańczym lazarecie na Suchym Pniu powstańców chowano m.in. w pobliżu lazaretu, tam, gdzie obecnie są ogrody na tyłach domów przy ul. Dobrzykowskiej.

Re: Tajemniczy głaz

: sob lis 12, 2016 5:19 am
autor: Czaro
Sorki za to "Panie Hain" to taki skrót myślowy z mojego domu rodzinnego... ale o tym innym razem. Co do mogiły to faktycznie kiedyś miałem takie info od rodziny z Gąbina, że gdzieś na obrzeżach cmentarza parafialnego były stare mogiły powstańców... może to tylko tzw. miejska legenda, postaram się temat wybadać u źródła i jeśli czegoś konkretnego się dowiem dam znać.