Krzyż trójramienny

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
zbyszekg9

Krzyż trójramienny

Postautor: zbyszekg9 » pn lis 14, 2016 9:51 pm

Przyznam, że po raz pierwszy spotkałem się z terenie z takim krzyżem. Pytanie do znawców tematu: czy to również choleryk? Informacje dostępne w sieci są niejednoznaczne i przynajmniej na moje oko niezbyt wiarygodne. Na marginesie: interesująca podstawa krzyża, niczym podstawa dawnych drewnianych słupów elektrycznych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek

Re: Krzyż trójramienny

Postautor: Dziadek Jacek » wt lis 15, 2016 8:06 pm

Zapewne był wyższy, lecz zabrakło materiału na któreś ponowne wkopanie i wykorzystano "fundament" od słupa telegraficznego. Widać że wiekowy, a czemu ramiona takie same - ciężko wykapować.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Kontakt:

Postautor: Thomas » wt lis 15, 2016 9:41 pm

Krzyż trójramienny to również karawaka. Wprawdzie terminologicznie nazywa się go krzyżem papieskim, ale w kulturze ludowej pełnił on rolę krzyża cholerycznego. Jest to już dziś rzadko spotykany wariant (ale nieodosobniony). Czy karawaka trójramienna była "skuteczniejsza" od tej z dwoma ramionami? - trudno mi orzec. Pewnie się tego nie dowiemy. Może coś na ten temat napisał Zygmunt Gloger? Trzeba by go solidnie przeszukać.

Z kolei jeśli idzie o sposób umocowania na betonowym słupie drewnianego krzyża - to rzecz powszechna od 2. poł. XX wieku. W pewnym sensie przyczyny tego zabiegu ładnie opisuje wspomniany Gloger, którego (akurat ten) cytat mam na podorędziu (z jego Encyklopedii staropolskiej):
"krzyże stawiano z drzewa przy wioskach, drogach i rozstajach bardzo wysokie, a to dlatego, aby w miarę ugniwania w ziemi, można je było wielokrotnie na nowo zakopywać, dopóki zupełnie nie zmalały. Pozakopywanie i podpieranie starych krzyży odbywało się zwykle po dniu zadusznym w jesieni"
Jak w końcu krzyże "malały" do pewnej wysokości, to podwieszano je nad ziemią, by drewno nie ciągnęło wilgoci z gruntu, montując je na betonowych słupach, czy cokołach. Ale nie działo się to chyba wcześniej jak od połowy ubiegłego wieku... choć mogę się mylić.
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."
Awatar użytkownika
zbyszekg9

Postautor: zbyszekg9 » wt lis 15, 2016 9:48 pm

Tomku, bardzo satysfakcjonująca odpowiedź. Dziękuję. Dla uzupełnienia dodam, że obiekt znajduje się we wsi Szewnia Dolna na Roztoczu.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Kontakt:

Postautor: Thomas » wt lis 15, 2016 10:21 pm

Zapomniałem właśnie dodać, że ściana wschodnia i Bieszczady, to miejsce, gdzie trójramienne choleryki można sporadycznie spotkać.

Przyjemność po mojej stronie! Pozdrawiam!
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."

Wróć do „Identyfikacja”