Krzyż trójramienny

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Krzyż trójramienny

Postautor: zbyszekg9 » pn lis 14, 2016 9:51 pm

Przyznam, że po raz pierwszy spotkałem się z terenie z takim krzyżem. Pytanie do znawców tematu: czy to również choleryk? Informacje dostępne w sieci są niejednoznaczne i przynajmniej na moje oko niezbyt wiarygodne. Na marginesie: interesująca podstawa krzyża, niczym podstawa dawnych drewnianych słupów elektrycznych.
Załączniki
DSC_0153.JPG
DSC_0153.JPG (113.86 KiB) Przejrzano 5368 razy
DSC_0154.JPG
DSC_0154.JPG (103.86 KiB) Przejrzano 5368 razy
DSC_0155.JPG
DSC_0155.JPG (83.77 KiB) Przejrzano 5368 razy
DSC_0156.JPG
DSC_0156.JPG (114.81 KiB) Przejrzano 5368 razy
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Krzyż trójramienny

Postautor: Dziadek Jacek » wt lis 15, 2016 8:06 pm

Zapewne był wyższy, lecz zabrakło materiału na któreś ponowne wkopanie i wykorzystano "fundament" od słupa telegraficznego. Widać że wiekowy, a czemu ramiona takie same - ciężko wykapować.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Krzyż trójramienny

Postautor: Thomas » wt lis 15, 2016 9:41 pm

Krzyż trójramienny to również karawaka. Wprawdzie terminologicznie nazywa się go krzyżem papieskim, ale w kulturze ludowej pełnił on rolę krzyża cholerycznego. Jest to już dziś rzadko spotykany wariant (ale nieodosobniony). Czy karawaka trójramienna była "skuteczniejsza" od tej z dwoma ramionami? - trudno mi orzec. Pewnie się tego nie dowiemy. Może coś na ten temat napisał Zygmunt Gloger? Trzeba by go solidnie przeszukać.

Z kolei jeśli idzie o sposób umocowania na betonowym słupie drewnianego krzyża - to rzecz powszechna od 2. poł. XX wieku. W pewnym sensie przyczyny tego zabiegu ładnie opisuje wspomniany Gloger, którego (akurat ten) cytat mam na podorędziu (z jego Encyklopedii staropolskiej):
"krzyże stawiano z drzewa przy wioskach, drogach i rozstajach bardzo wysokie, a to dlatego, aby w miarę ugniwania w ziemi, można je było wielokrotnie na nowo zakopywać, dopóki zupełnie nie zmalały. Pozakopywanie i podpieranie starych krzyży odbywało się zwykle po dniu zadusznym w jesieni"
Jak w końcu krzyże "malały" do pewnej wysokości, to podwieszano je nad ziemią, by drewno nie ciągnęło wilgoci z gruntu, montując je na betonowych słupach, czy cokołach. Ale nie działo się to chyba wcześniej jak od połowy ubiegłego wieku... choć mogę się mylić.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Krzyż trójramienny

Postautor: zbyszekg9 » wt lis 15, 2016 9:48 pm

Tomku, bardzo satysfakcjonująca odpowiedź. Dziękuję. Dla uzupełnienia dodam, że obiekt znajduje się we wsi Szewnia Dolna na Roztoczu.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Krzyż trójramienny

Postautor: Thomas » wt lis 15, 2016 10:21 pm

Zapomniałem właśnie dodać, że ściana wschodnia i Bieszczady, to miejsce, gdzie trójramienne choleryki można sporadycznie spotkać.

Przyjemność po mojej stronie! Pozdrawiam!

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości