Pomnik, mogiła czy cmentarz 1 w.ś. ? - Sanniki (pow. gostyniński)

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Pomnik, mogiła czy cmentarz 1 w.ś. ? - Sanniki (pow. gostyniński)

Postautor: zbibal76 » czw sty 05, 2017 7:30 pm

Szperając w internecie (fotopolska.eu) natrafiłem na starą pocztówkę przedstawiającą - no właśnie co?
Sanniki_526976_Fotopolska-Eu (1).jpg
Sanniki_526976_Fotopolska-Eu (1).jpg (319.27 KiB) Przejrzano 4187 razy
Najpierw myślałem, że przedstawia mogiłę w której spoczywa 7 żołnierzy, nie znam niemieckiego, jak przetłumaczyłem w googlu napis z pomnika wyszło mi "tutaj zmarło 7 dzielnych żołnierzy niemieckich" więc może jest to pomnik postawiony w miejscu gdzie zginęli a pochowani są gdzie indziej?. W książce "Dzieje Gąbina i okolic" jest ta sama fotografia opisana "Obelisk w Sannikach upamiętniający niemieckich żołnierzy poległych w 1914r".

Znalazłem też informację o niemieckim żołnierzu, który zmarł w grudniu 1914r w szpitalu polowym w Sannikach:
Plöger, Karl geb.11.9.1881, gest. 11.12.1914 (oder 23.12.1914 lt. Verlustliste 339 v. 25.1.1915) an Verwundung im Reserve-Lazarett Sanniki, Polen, Unteroffizier der Reserve im Infanterie-Regiment 168 6. Kompagnie
ploeger_karl_schieder_schiederschwalenberg.jpg
ploeger_karl_schieder_schiederschwalenberg.jpg (21.89 KiB) Przejrzano 4187 razy
Czy w Sannikach był cmentarz wojenny? Czy widniejący na pocztówce pomnik upamiętnia poległych w walkach w rejonie Sannik, czy to mogiła, a może postawiono go w miejscu gdzie był lazaret?
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Pomnik, mogiła czy cmentarz 1 w.ś. ? - Sanniki (pow. gostyniński)

Postautor: fuchsi » pn sty 09, 2017 11:42 am

Witam.
To jest pomnik w intencji 7 zmarlych-poleglych pruskich zolnierzow, budowany przez trzech kamieniarzow. Stal w okolice Sanniki. Moze fundament jeszcze istneje. Nie sprawdzilem.
Sam cmentarz wojenny , jak zwykle, juz od dawna nie istneje. Znajdowal sie na terenie komunalnego. Pierwotnie pochwany tam byl general von Martin, ktorego poznej przynesione do grobu rodzinnego w Sztuttgardzie.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Pomnik, mogiła czy cmentarz 1 w.ś. ? - Sanniki (pow. gostyniński)

Postautor: zbibal76 » sob lut 11, 2017 9:36 pm

Dziękuję kol. Fuchsi za identyfikację i odpowiedź.

Do moderatora - czy post może zostać przeniesiony z działu identyfikacja do właściwego?

pzdr ZB
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Pomnik, mogiła czy cmentarz 1 w.ś. ? - Sanniki (pow. gostyniński)

Postautor: zbibal76 » sob lut 11, 2017 9:42 pm

fuchsi pisze:... Pierwotnie pochwany tam byl general von Martin, ktorego poznej przynesione do grobu rodzinnego w Sztuttgardzie.
Na stronie denkmalprojekt znalazłem zdjęcie i info - Generał Major Adolf von Martin, dowódca IR 125, ranny 10,12,1914 bei Brzeziny, zmarł 11,12,1914 w Sannikach
Załączniki
wuerttembergische-generale-und-regimentskommandeure-martin.jpg
wuerttembergische-generale-und-regimentskommandeure-martin.jpg (134.69 KiB) Przejrzano 4151 razy

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości