Cmentarzysko, głaz - las w okolicy Korzenia Rządowego

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Cmentarzysko, głaz - las w okolicy Korzenia Rządowego

Postautor: zbyszekg9 » ndz kwie 09, 2017 5:45 pm

Od dłuższego czasu poszukuję okazałego ponoć głazu narzutowego w okolicach Korzenia Rządowego. Jako, że w tych lasach natrafiono na cmentarzysko z czasów rzymskich podejrzewam, że taki głaz mógł znajdować się w jego pobliżu. Niestety nigdzie nie natrafiłem na ślad, w którym te interesujące obiekty mogłyby się znajdować. A i napotkani miejscowi nie wiedzieli (bądź udawali że nie wiedzą), gdzie jest to miejsce. Więc może tu znajdę odpowiedź?
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Cmentarzysko, głaz - las w okolicy Korzenia Rządowego

Postautor: zbibal76 » ndz kwie 09, 2017 10:33 pm

W okolicach Korzenia jeszcze się nie kręciłem i nie wiem, czy to o to może chodzić, ale jakiś trop jest. Na stronie BIP Nadleśnictwa Łąck jest tabelka z wykazem pomników przyrody, pod numerem 1 jest głaz narzutowy w Łąck Korzeń, i tajemniczo dla mnie brzmiąca lokalizacja Oddz. Poddz. 267i. Jak ktoś dysponuje mapą oddziałów leśnych pewnie pomoże.
link http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_l ... a_przyrody
p.s. gdybyś się tam wybierał poszukać, daj znać, też bym zobaczył :)


głaz narzutowy.jpg
głaz narzutowy.jpg (30.34 KiB) Przejrzano 6084 razy
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Cmentarzysko, głaz - las w okolicy Korzenia Rządowego

Postautor: zbibal76 » ndz kwie 09, 2017 10:47 pm

I jeszcze coś mi w głowie zaświtało, w kompie zapisane miałem, - ciekawy artykuł o historii Korzenia a w nim takie zdjęcie, to chyba tego szukasz
głaz2.jpg
głaz2.jpg (75.11 KiB) Przejrzano 6081 razy
link do artykułu http://mazowsze.hist.pl/39/Nasze_Korzen ... 013/36215/
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Cmentarzysko, głaz - las w okolicy Korzenia Rządowego

Postautor: zbyszekg9 » ndz kwie 09, 2017 11:03 pm

Tak. To jest obiekt moich poszukiwań. Artykuł czytałem. Tabelę z nr oddziału też widziałem. W okolicy Korzenia jest oddział 267. Czy to to samo, co 267i? Uznając, że tak, pochodziłem trochę po tym terenie, ale to jest ponad 20 ha, w dużej części zarośniety trudną do przebrnięcia drobnicą. W każdym razie poszukiwania nie przyniosły spodziewanego skutku, co w efekcie powoduje wcześniej czy później konieczność powrotu w ten rejon. Dam znać. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Cmentarzysko, głaz - las w okolicy Korzenia Rządowego

Postautor: zbibal76 » ndz kwie 09, 2017 11:18 pm

Zbyszku wiadomość PW wysłałem

pzdr
Zbyszek
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Cmentarzysko, głaz - las w okolicy Korzenia Rządowego

Postautor: zbyszekg9 » pn kwie 10, 2017 10:49 am

Dzięki Zbyszkowi (zbibal76) sprawa wydaje się być rozwiązana. Ostateczne potwierdzenie nastąpi w odpowiednim dziale po dokonaniu zwiadu w terenie.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Głaz narzutowy + cmentarzysko - las w okolicy Korzenia Rządowego

Postautor: zbyszekg9 » ndz maja 07, 2017 11:56 am

Kontynuując temat głazu oznajmiam, że w czasie wspólnego spaceru ze Zbyszkiem i jego potomkiem, młodym poszukiwaczem skarbów - Krystianem, odnaleźliśmy interesujący nas obiekt. Jak się okazało, podczas mojej kwietniowej ekspedycji byłem od niego oddalony o kilkadziesiąt metrów. No cóż - intuicja wówczas zawiodła.
Głaz leży tuż przy wąskiej leśnej ścieżce, niemniej nie jest łatwo go odnaleźć. Nie prowadzi doń żaden drogowskaz, żadna tablica nie informuje o nim, a z głównego traktu leśnego, który przebiega dosłownie o kilkanaście metrów od niego, nie jest on widoczny. Z powodu braku przyrządów pomiarowych mogę mówić o szacowanych wymiarach. I tak długość przekracza 5 metrów, szerokość to ponad 2 metry. Co do wysokości: nie wiadomo, ile głazu spoczywa pod powierzchnią ziemi. To, co wystaje, na pewno nie przekracza 70-80 cm, i to w najwyższym miejscu, jako że teren wokół głazu nie posiada regularnej powierzchni.
059..JPG
059..JPG (348.61 KiB) Przejrzano 6042 razy
062..JPG
062..JPG (343.86 KiB) Przejrzano 6042 razy
Może nie jest to specjalnie imponujący obiekt, ale cieszy fakt odnalezienia w terenie kolejnego pomnika przyrody - tym razem nieożywionej. Proszę jednocześnie administratorów o przeniesienie tematu do sekcji "pomniki przyrody". A dla miłośników tego typu obiektów polecam i poddaję pod rozwagę hasło: "Tychowo - Trygław".

W poprzednich postach wspominałem o cmentarzysku z czasów rzymskich. Słusznie domyślałem się, że musiało być ono zlokalizowane nieopodal głazu. Wydaje nam się, że odnaleźliśmy to miejsce. Ukształtowanie terenu było bardzo charakterystyczne, kilka kilkudziesięciocentymetrowych zagłębień, szerokich na ok. 2 metry i długich na kilkanaście, może nawet ponad 20 metrów. Przez chwilę mieliśmy wątpliwość, czy aby doły te nie mają bardziej współczesnego i przyziemnego przeznaczenia, jednak po chwili uznaliśmy, iż to pozostałości po badaniach archeologicznych, a my znajdujemy się na terenie cmentarzyska z okresu poł. III - IV/V w. W trakcie badań odkryto tu 54 doskonale zachowanych grobów i 6 zniszczonych. Były to groby ciałopalne: jamowe i popielnicowe.
064..JPG
064..JPG (354.13 KiB) Przejrzano 6042 razy
065..JPG
065..JPG (343.92 KiB) Przejrzano 6042 razy

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości