Mogiła wspólna (II wś) - cmentarz w Jeżewie (pow. sierpecki)

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Mogiła wspólna (II wś) - cmentarz w Jeżewie (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » pn lis 06, 2017 11:12 pm

Po prawej stronie głównej alei cmentarza w Jeżewie (pow. sierpecki), 150m od bramy głównej, znajdziemy wyremontowany niedawno wspólny pomnik - mogiłę 8(?) Polaków rozstrzelanych przez Niemców. Tablica informuje enigmatycznie:
Ci wszyscy byli rozstrzelani na okopach przez Niemców w 1944
Trudno znaleźć w pobliżu ślady okopów, trudno też doszukać się czegoś na temat tego wydarzenia w literaturze. Jakieś strzępki docierają z internetów, że również w bliżej nie określonym 1944, Niemcy rozstrzelali w pobliskim Koseminie przypadkowych ludzi za to, że nie stawili się do pracy przy kopaniu okopów właśnie.
Liczę że może znajdzie się wśród odwiedzających forum ktoś, z większą wiedza w tym temacie.
IMG_0693.JPG
IMG_0693.JPG (146.89 KiB) Przejrzano 8956 razy
IMG_0697.JPG
IMG_0697.JPG (176.68 KiB) Przejrzano 8956 razy
IMG_0698.JPG
IMG_0698.JPG (139.27 KiB) Przejrzano 8956 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła na cmentarzu w Jeżewie

Postautor: Majsterek » wt paź 02, 2018 2:12 pm

Spoczywający tu: Michał Waśniewski (z Krajewic), Kazimierz Szatkowski, Zdzisław Przedpełski wymienieni są jako zasłużeni żołnierze z placówki Lelice w Obwodzie Płockim AK.
Można się tego doczytać u Ireny i Jana Nowak: Z dziejów Armii Krajowej w Inspektoracie płocko - sierpeckim.
Awatar użytkownika
Marcino84
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 22, 2015 10:41 am

Re: Mogiła wspólna (II wś) - cmentarz w Jeżewie (pow. sierpecki)

Postautor: Marcino84 » pn paź 22, 2018 11:19 am

Władek to ojciec Bronka. Ne był rozstrzelany, zmarł po rozstrzelaniu syna, ale czy to z powodu tak silnego przezycia nie wiadomo.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła wspólna (II wś) - cmentarz w Jeżewie (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » pn paź 22, 2018 11:23 am

Marcino84, dzięki za to ustalenie. Wiesz może coś więcej na temat tej egzekucji? Każda informacja ważna.
Awatar użytkownika
Marcino84
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 22, 2015 10:41 am

Re: Mogiła wspólna (II wś) - cmentarz w Jeżewie (pow. sierpecki)

Postautor: Marcino84 » pn paź 22, 2018 12:28 pm

przekazy rodzinne sa, nie wiem na ile są prawdziwe. Zgineli prawdopodobnie w okolicach dzisiejszych Podolszyc pod Płockiem. Z tego co dotarło do moich uszu, to zaczeło się od schwytania pewnego człowieka a jego brat (sołtys który był wczesniej w Niemczech na robotach, nie wiem w jakim charakterze przymusowych czy saksy) miął jakiś dostep do Niemców, czy z nimi wspołpracował i dzieki temu mógł interweniowac w sprawie brata. Za niego jednak miał dostarczyc kogoś. Mówi wiec do chłopów ze wsi w której był sołtysem. Idźcie na okopy nic wam nie bedzie. Wiem napewko ze to był Bronek , Przedpełski i Kwiatkowski i Siemiatkowski. pozostałych trzech nie znam z opowiesci ale tez tam byli. Ukrywali sie oni w czasie wojny a poszli tam po namowie sołtysa. Dziwne to dla mnie bo zawsze były zatargi sąsiedzkie a uwierzyli i poszli. jak sie okazało później na egzekucje.
Tyle znam z opowiesci,, nie wiem ile w tym prawdy. Bo o Tym ze młody Przedpełski działał w AK wyczytałem z Twojego posta, nikt o tym nie wspominał.
na koiec tej opowieści było takie opowiadanie ze przedpełski, miał 19 lat, i mówi do jednego z nich wuju ja uciekam, juz prawie uciekł ale zaplatał sie w druty kolczaste. I w nagrode dostał dół żywcem. Człowiek który ich zasypywał potem mówił ze jeszcze sie ruszął.
Historia ta mozna powiedziec o tym jak Polak wydał na smierć swoich sasiadów.

Ciekawi mnie ta ksiażka o której piszesz, znalazłem recenzje ze sporo przekłamań w niej jest ale kto wiem moze ona rzuci jakies nowe swiatło na moją historie,
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła wspólna (II wś) - cmentarz w Jeżewie (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » pn paź 22, 2018 5:02 pm

To co napisałeś niestety ma sens przy założeniu że ten sołtys był na usługach Niemców. Napisałeś że mężczyźni ukrywali się. Jeśli się ukrywali to musieli być przez Niemców poszukiwani, a jeśli tak to wielce uprawdopodabnia działalność Przedpełskiego w AK. Podolszyce też się zgadzają. Były tam kopane rowy przciwpancerne i linie okopów dla piechoty, jako odcinek pierścienia wokół Płocka. Pracowało tam niewolniczo setki, jeśli nie tysiące ludzi zwożonych z różnych obozów pracy na Mazowszu północnym.
Twoje informacje są bardzo cenne. Pytaniem pozostawałoby w jaki sposób ewentualny zdrajca przekonał tych ludzi. Przychodzi mi tylko jedno wyjaśnienie. W uzgodnieniu z dowództwem, pojechali rozpoznać co Niemcy szykują pod Płockiem. To tylko domysły.
Wiem że w takich przypadkach zazwyczaj unika się podawania nazwisk, ale mam nazwiska wielu zdrajców i sługusów Niemców z naszych terenów, więc jeśli nie tu to może na wiadomość prywatną, jeśli uznasz że to słuszne, będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Marcino84
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 22, 2015 10:41 am

Re: Mogiła wspólna (II wś) - cmentarz w Jeżewie (pow. sierpecki)

Postautor: Marcino84 » pn paź 22, 2018 9:39 pm

Ale czy te rowy kopano na jesieni 44? bo wtedy tam zgineli.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła wspólna (II wś) - cmentarz w Jeżewie (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » pn paź 22, 2018 10:02 pm

Rok `44 jako końcowa faza szykowania "rygla Wisły"do obrony pod Płockiem jak najbardziej pasuje.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mogiła wspólna (II wś) - cmentarz w Jeżewie (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » pt sty 04, 2019 6:10 pm

Uważna lektura Rejestru Miejsc i Faktów (...) dostarcza informacji na temat szczegółów egzekucji trzech spośród spoczywających tu:
Podgórze (gm. Mała Wieś) - 20 IX 1944
Żandarmi zastrzelili za ucieczkę z robót przy kopaniu rowów 3 Polaków:
  • Czermiński Bronisław l. 36
  • Przedpełski Zdzisław l. 20
  • Siemiątkowski Antoni l. 42
Zwłoki zakopano w miejscu egzekucji. Po wojnie przeprowadzono ekshumację i zwłoki pochowano na cmentarzu w Jeżewie.

Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni hitlerowskich w Polsce, Ankieta Okręgowej Komisji Warszawa "Egzekucje" Podgórze,
pow. Płock: Okręgowa Komisja Warszawa, Ds 5/67.
Awatar użytkownika
Marcino84
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 22, 2015 10:41 am

Re: Mogiła wspólna (II wś) - cmentarz w Jeżewie (pow. sierpecki)

Postautor: Marcino84 » wt lut 12, 2019 11:04 am

Czyli wychodzi na to że miałeś rację Majsterek. Pracowali przy ryglu Wisły ale nie jak miałem przekaży o podolszycach ale bardziej pod Wyszogrodem. Cenne informacje odkryłeś.

Wróć do „Mogiły i miejsca straceń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość