Strona 1 z 1

Ciekawa struktura w terenie

: czw sty 03, 2019 11:04 pm
autor: Czaro
Trochę nie na temat, ale inaczej nie mogłem przesłać tych zdjęć (próbowałem przez PW, ale albo nie potrafię, albo nie mam tam takiej możliwości) ma ktoś pomysł (pomijając teorię o magazynach), co to może być ? Zamieszczam zrzuty z ekranu z lidara, przy zastosowaniu "cieniowania", jak i jedno zdjęcie bez cieniowania z fizycznym wyglądem tego miejsca... Byłem tam kiedyś i do tej pory zachodzę w głowę co to może być (podobno nigdy tam nic nie było, na starych mapach tego regionu też tam nic nie jest zaznaczone (całkiem blisko Płocka, około 20 km). Obok przebiega rów przeciwpancerny, który został lekko przysypany podczas prób niwelacji terenu (przypuszczam, że leśnictwo robiąc nasadzenia próbowało zniwelować te nierówności, pełno tam górek, dołków, które dopiero z góry widać, że układają się w regularne struktury).
P.S. Po przeczytaniu, można to wyrzucić, żeby nie zaśmiecało tematu.

Re: Ciekawa struktura w terenie

: pt sty 04, 2019 12:18 am
autor: Majsterek
Bardzo ciekawe znalezisko. Wiem gdzie to jest. Czy znajdowałeś tam resztki betonu, bo do końca nie byłem pewien? To wygląda jak podwyższenie pod budynki. Zwróć uwagę, że rów przeciwpancerny jest wykonany w nasypie. Najprawdopodobniej są to konstrukcje sprzed 1944. W okolicy, w niewielkim oddaleniu od umocnień jest kolejne takie miejsce:
p2.png
p2.png (276.67 KiB) Przejrzano 4244 razy

Re: Ciekawa struktura w terenie

: pt sty 04, 2019 11:03 am
autor: Czaro
Witam
To miejsce z Twojego zdjęcia, oczywiście znam, (zbyt blisko tego "mojego", abym je pominął... Tam kiedyś była w pobliżu jakaś gajówka i tzw. uroczysko... ). Betonu nie znalazłem, znajomy mojego kolegi (który kilka lat temu zwrócił mi uwagę na to miejsce), miał możliwość sprawdzenia terenu przy pomocy dość dobrego wykrywacza metali i nic nie znalazł (jak to określił: nawet gwoździa, czy śrubki)... Rów przeciwpancerny faktycznie przechodzi przez krawędź tego czegoś, ale jednocześnie widać wyraźnie że został lekko przysypany przy próbie niwelacji terenu (jakby ktoś chciał wyrównać pagórki, stawiam na leśnictwo, ale może się mylę). Tak więc sama struktura jest starsza, niż "czołgówka". Kolega od pelengatora rozmawiał z leśniczymi z tego rejonu podpytując ich, czy nie wiedzą co tam mogło być... Nikt, nic nie pamięta, nikt nic nie wie... Na mapach (jak wspomniałem też nic nie ma). Dodatkowo zastanawiające są rozmiary tej struktury... To kilka hektarów, pośrodku lasów. W terenie wygląda to tak, że od drogi idzie się po płaskim, leśnym terenie (po lesie) i po przejściu około 100 metrów, zaczynają się pagórki...

Re: Ciekawa struktura w terenie

: ndz sty 06, 2019 6:10 am
autor: Czaro
Dodam jeszcze, że historycznie to miejsce nazywane było jako "malowane drzewa"... A faktycznie drzewa rosną tam dziwnie pokrzywione... A miejscowość obok dzisiaj zwana Dużym Duninowem (tuż przed Lipiankami), zwana była onegdaj tadammm... Rumunkami... Także te podleśne górki, pagórki, mogą świadczyć o istnieniu w tym miejscu historycznego rumowiska... Wieś powstała tuż obok (około kilometra), ale z rumowiska, rumunek mogła korzystać... Pozostawiając w swej niepamięci będące tuż obok rumowiska (raczej prehistoryczne, ponieważ pozbawione żelaza) pozostałości...

Re: Ciekawa struktura w terenie

: ndz sty 06, 2019 7:38 am
autor: UBOOT
Stawiałbym na jakąś (starą) tymczasową plantację/miejsce dołowania drzew pod nowe nasadzenia. Na razie nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Niedawno chodziliśmy z chłopakami po tym terenie, szkoda że nie mieliśmy namiarów to może my byśmy coś znaleźli. Podeślij mi koordynaty na PW. Mamy tam wrócić na wiosnę, to będzie okazja obejrzeć dokładniej ten teren.

Re: Ciekawa struktura w terenie

: ndz sty 06, 2019 12:48 pm
autor: Majsterek
A ja stawiam bym na związek z okupacja. Wykopanie tyłu kilometrów umocnień wymagało skoszarowania wielu robotników. Czy te doły nie przypominają wam przypadkiem czegoś w rodzaju kopanych, obozowych stołów? Dużo by tu rozwiązały zdjęcia lotnicze z 44, pech chciał że akurat arkusz poniżej jest dostępny, a tego skrawka terenu nie ma, ale to mają Niemcy. Dodam tylko, że na starych mapach w tym miejscu jest pole piaskowe, tzn. taki kawałek bezdrzewnej, piaszczystej, płaskiej wydmy.
Zróbmy tam planową, wspólną wyprawę, dajmy na to na początku lutego.

Re: Ciekawa struktura w terenie

: ndz sty 06, 2019 1:35 pm
autor: UBOOT
Być może, to obozowisko. Tylko zastanawiający jest fakt, że wykrywki tam nic nie znalazły. A przy obozowiskach zawsze jest troszkę zgubionego żelastwa w ziemi.
Co do wyprawy to ja jak zawsze na tak :D

Re: Ciekawa struktura w terenie

: wt sty 08, 2019 8:18 pm
autor: Czaro
UBOOT pisze:
ndz sty 06, 2019 1:35 pm
Być może, to obozowisko. Tylko zastanawiający jest fakt, że wykrywki tam nic nie znalazły. A przy obozowiskach zawsze jest troszkę zgubionego żelastwa w ziemi.
Co do wyprawy to ja jak zawsze na tak :D
I właśnie to mnie zastanawiało... Jeżeli były tam jakieś w w miarę współczesne prace ziemne dokonywane, to siłą rzeczy musiało coś z tego w ziemi pozostać (monety, guziki, sprzączki, ozdoby, naczynia itp)... Oczywiście istnieje możliwość, ze podczas sadzenia lasów ziemia została przeorana, przekopana i jakieś metalowe artefakty zostały głębiej schowane.

Re: Ciekawa struktura w terenie

: pt sty 11, 2019 8:51 pm
autor: UBOOT
A propos ciekawostek z terenu. Taka figura z józefowskiego lasu... Może macie jakiś pomysł.

Re: Ciekawa struktura w terenie

: sob sty 12, 2019 2:12 am
autor: Czaro
Okopy (na zewnątrz) i teren po ostrzale ? . Chociaż w sumie wygląda to raczej na rów melioracyjny i odkrywkowe pobieranie piachu dla okolicznych potrzeb. Daj coś dla porównania, widok bez cieniowania, jakieś rozmiary tego itp.

Re: Ciekawa struktura w terenie

: sob sty 12, 2019 2:32 am
autor: Czaro
A jak już tak jesteśmy, przy Lidar i naszych około płockich okolicach... To tak z pogranicza mazowiecko, kujawskiego "Rezerwat Przyrody Grodno" (obok wsi o nazwie Grodno) takie cudo mamy, nie zauważone do tej pory, na wzniesieniu obok jeziora o nazwie Grodno (nomen omen, Gród, Grodno... nikt nie szukał w okolicy...). I całkiem obok, kilka kilometrów dalej, mamy taką niepozorną górkę (którą kiedyś usypywano komuś znacznemu, np. szefowi z takiego pobliskiego Grodna, czyli Grodu...).

Re: Ciekawa struktura w terenie

: sob sty 12, 2019 7:27 am
autor: UBOOT
Co do rowu i lokalnej piaskarni to na 100% masz rację. Natomiast mi chodzi o ten przedziwny obiekt. Dzisiaj będę na działce to pójdę tam i oblukam co to może być.

Re: Ciekawa struktura w terenie

: sob sty 12, 2019 4:38 pm
autor: Majsterek
Co do tego rowu, to nie byłbym wcale pewien. Kto by kopał rów zygzakiem, w zupełnym oderwaniu od jakichkolwiek istniejących cieków; i to przypadkiem taki który zaczyna się na krawędzi lasu i biegnie wzdłuż rowu przeciwpancernego? To akurat okopy, które ciągnęły się również poza las, ale w lesie się uchowały, a na palu trzeba było je uprawić i wyrównać:
s1.jpg
s1.jpg (144.43 KiB) Przejrzano 4082 razy
A tutaj masz typowy (znany nam dobrze z lasów Sendenia) punkt dowodzenia/magazyn amunicji połączony z okopami:
Screenshot_2.jpg
Screenshot_2.jpg (12.08 KiB) Przejrzano 4082 razy
Michał, jeśli chodzi o twoje znalezisko, nie wiem co to.
Czaro, ciekawe te grodziska, ciekawe czy gdzieś opisane.

Re: Ciekawa struktura w terenie

: ndz sty 13, 2019 3:29 am
autor: Czaro
Grodzisko nie jest opisane, jest tam rezerwat przyrody związany z jeziorem nazywa się to chyba "Rezerwat przyrody Grodno" czy jakoś tak... Mnie zawsze zastanawiały nazwy miejscowości takie jak Grodziska, czy też Grodno, one nie brały się z powietrza, zawsze warto tam poszukać w okolicy pozostałości po jakimś Grodzie (w dzisiejszych czasach gród, czy też odmieniając w miejscowniku "o grodzie" jako takie mają inne znaczenie, ale źródłosłów jest ten sam, coś co było ogrodzone, a z czasem odgradzało, grodziło, wyznaczało granicę itd.). W słowach, nazwach tkwi potęga... Takich niepotwierdzonych dotychczas grodów i kurhanów w swoich lidarowych poszukiwaniach mam krocie, ale komu to przedstawiać ? Komu to zgłaszać ? Tak generalnie to obszar całej Polski jest usiany różnymi niezwykłościami... A odnośnie tego mojego dziwactwa lidarowego spod Dużego Duninowa... To (takie podsumowanie): brak metalowych artefaktów, podobno wg. opowieści miejscowych i leśników nigdy tam nic nie było, najbliższy folwark był w Lipiankach kilka kilometrów dalej, działali w tej okolicy sowieccy spadochroniarze, którzy stworzyli kilka ziemianek, ale to nie było w tym rejonie (i na pewno nie tak duże), byłem w tym miejscu kilka razy i wygląda to dziwnie, to nie są takie zwyczajne pagórki po dołach leśników, którzy przetrzymywali tam sadzonki, to jest kilka hektarów ziemi pofałdowanej w dziwny sposób. Tereny te to był onegdaj majątek "baronów" Ike Duninowskich, którzy w okolicznych lasach prowadzili wiele różnych inicjatyw gospodarczych, od bażantarni, po hodowle owiec itp. Ale nie odbywało się to w tym miejscu, nawet wąskotorówka, która kiedyś istniała w tych lasach przebiegała kilka kilometrów dalej... Może faktycznie powstało to za czasów II Wojny Światowej, ale wtedy ktoś coś by pamiętał o tym, a i mapy niemieckie z lat czterdziestych niczego tam nie ukazują. Ot tka kolejna zagadka lasu, którą mam nadzieję, przy pomocy ludzi z Tradytora uda się rozwiązać. Męczyłem się z tym tematem sam kilka lat i do żadnych rozsądnych wniosków nie udało mi się dojść, stąd też prezentacja tego tematu na szerszym (Tradytorowym) forum.
P.S. Wysłałem kiedyś te skany do pewnego geologa, archeologa... Stwierdził, że to pozostałości po magazynach, gdy mu zwróciłem uwagę na wielkość tych "magazynów" (kto takie magazyny budował mierzące kilka hektarów w środku lasu ?). To zasugerował mi, żeby pobrać próbki gruntu i sprawdzić, czy nie ma tam cementu... Ma ktoś z Tradytorowiczów taki patent, żeby pobrać próbki gruntu z kilku metrów pod ziemią, bez wjeżdżania tam specjalistycznym samochodem (gdyż las gęsty i raczej się nie da) ?

Re: Ciekawa struktura w terenie

: ndz sty 13, 2019 11:13 am
autor: Majsterek
Świder ręczny jest tu potrzebny, mógłbym załatwić, ale co nam z tych próbek, jak sami nie określimy składu. Muzeum mazowieckie jakie jest takie jest, łatwiej im zajmować się niemieckimi skansenami. Ale zawsze jakaś szansa jest jeśli chodzi o archeo. Trzeba próbować, kropla drąży skałę. Na własną rękę nie popieram, dobrze mieć oparcie instytucji, wtedy jest szansa na znalezienie ludzi którzy się znają na temacie.
Możemy tam pojechać, pomierzyć, zrobimy jakiś ładny przekrój, jak się cieplej zrobi, bo teraz to żadna przyjemność. A w międzyczasie wpadnę do muzeum, do archeo, pogadam. Może chcesz iść ze mną?

Ps.
Zapytamy o włócznie wikingów ;)

Re: Ciekawa struktura w terenie

: sob sty 19, 2019 1:39 am
autor: Czaro
Spoko, a na kiedy planujesz wizytę w muzeum ?

Re: Ciekawa struktura w terenie

: sob sty 19, 2019 9:57 am
autor: Majsterek
Może przy okazji promocji "Korzeni", 24 styczeń.
Nie wyrobię się do Płocka na ten termin. Jak będzie chwila, a będę w mieście to zajrzę do muzeum.

Re: Ciekawa struktura w terenie

: pt sty 25, 2019 5:47 pm
autor: Czaro
To jakbyś Majsterek miał trochę dłuższą chwilę wolnego czasu i był w Płocku to daj znać... Jak będę na miejscu to może udałoby się i mi z Tobą wpaść do muzeum i może podjechać do Dużego Duninowa (to jakieś 20 min. drogi). Jakby co transport po mojej stronie...

Re: Ciekawa struktura w terenie

: śr sty 30, 2019 1:37 am
autor: Czaro
UBOOT pisze:
sob sty 12, 2019 7:27 am
Co do rowu i lokalnej piaskarni to na 100% masz rację. Natomiast mi chodzi o ten przedziwny obiekt. Dzisiaj będę na działce to pójdę tam i oblukam co to może być.
Nie wiem czemu, ale mam tu skojarzenia z taką polową, wojskową wersją perymetru (żeby nie napisać tradytora)...

Re: Ciekawa struktura w terenie

: sob lut 09, 2019 3:12 am
autor: Czaro
Żeby nie było tym razem ja próbowałem...