Zapomniany bohater - zapomniana mogiła (por. Adam Pankowski)

Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Zapomniany bohater - zapomniana mogiła (por. Adam Pankowski)

Postautor: kwis » śr wrz 08, 2010 10:50 pm

Jak zachowuje się człowiek który ma świadomość że stracił pamięć? Nie poznaje swojej najbliższej rodziny, nie zna swojego imienia i nazwiska, nie wie skąd przybył i dokąd zmierza,nie zna swojej historii. Można to sobie wyobrazić oglądając niekiedy filmy, które pokazują taki stan człowieka.

A jak zachowa się Naród, który zapomniał swoją historię? Tego sobie nie wyobrażam.

Po nas zostaną mogiły. Na jak długo?

Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta z roku 2002 jest informacja:

"Setne urodziny obchodził w grudniu płocczanin, porucznik Adam Pankowski - uczestnik walk obronnych w 1920 roku. Jubilat przyjął najlepsze życzenia i prezenty od wiceprezydenta Zygmunta Buraczyńskiego, Jadwigi Wojnarowskiej z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, Danieli Chanieckiej z Urzędu Stanu Cywilnego, pułkownika Antoniego Jelca, Marka Gajewskiego - przewodniczącego porozumienia wszystkich płockich organizacji kombatanckich oraz od przedstawiciela Rady Mieszkańców Radziwia. - Jest pan jedynym płockim kombatantem odznaczonym Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari i to przez samego Marszałka Józefa Piłsudskiego - mówił z dumą pułkownik Jelec. - Mam nadzieję, że jeszcze długo będzie pan uczestniczył w naszych kombatanckich uroczystościach."

W dniu 02 grudnia 2005 zmarł Adam Pankowski.

Stowarzyszenie "Starówka Płocka" napisała list otwarty którego fragmenty przytaczamy:

W dniu 2 grudnia 2005 roku, przeżywszy 104 lata, zmarł porucznik Adam Pankowski, bohater wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, kawaler Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Człowiek wielkiej odwagi i patriotyzmu. Pamiętamy go siedzącego na honorowych miejscach uroczystości poświęconych Obronie Płocka organizowanych przez wszystkie opcje polityczne rządzące w naszym mieście. Ci, którzy znali go osobiście podkreślają jego skromność i to że nigdy o nic nie prosił. Został pochowany na cmentarzu w Imielnicy. O miejscu Jego pochówku informuje mała metalowa tablica wciśnięta w szparę rozpadającego się nagrobka.

Wzywamy wszystkie organizacje pozarządowe, Radę Miasta Płocka, płockie przedsiębiorstwa, osoby prawne i prywatne do udziału w sfinansowaniu nagrobka porucznika Adama Pankowskiego. Miejsce jego spoczynku powinno być godne. To, że jest inaczej, jest naszym wyrzutem sumienia, wstydem dla miasta.

Porucznikowi Adamowi Pankowskiemu jesteśmy coś winni Panie i Panowie!

Konto specjalne akcji "Ratujmy Płockie Powązki": Stowarzyszenie "Starówka Płocka", Kredyt Bank SA Oddział w Płocku, 56 1500 1618 1216 1003 3362 0000.

Jak zachowuje się Naród, który nie pamięta lub nie chce pamiętać swoich bohaterów?

Zachowajmy pamięć o wszystkich płockich bohaterach i przypominajmy ich przy każdej okazji ponieważ, jak mówił inny nieżyjący już płocki społecznik Kazimierz Papiński trzeba "Pamiętać aby żyć", ja dodam żyjemy, aby pamiętać. Przywróćmy pamięć o wszystkich płocczanach, których nazwiska już nie można odczytać na płockich nekropoliach.
Załączniki
c.jpg
Stan aktualny - Nagrobek Adama Pankowskiego, bohatera wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku
c.jpg (210 KiB) Przejrzano 2393 razy
d.jpg
fot. /archiwum/
d.jpg (57.46 KiB) Przejrzano 2393 razy
f.jpg
f.jpg (150.14 KiB) Przejrzano 2393 razy

Wróć do „Biografie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości