Zapomniany bohater - zapomniana mogiła (por. Adam Pankowski)

Awatar użytkownika
kwis
Posty: 503
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Zapomniany bohater - zapomniana mogiła (por. Adam Pankowski)

Postautor: kwis » śr wrz 08, 2010 10:50 pm

Jak zachowuje się człowiek który ma świadomość że stracił pamięć? Nie poznaje swojej najbliższej rodziny, nie zna swojego imienia i nazwiska, nie wie skąd przybył i dokąd zmierza,nie zna swojej historii. Można to sobie wyobrazić oglądając niekiedy filmy, które pokazują taki stan człowieka.

A jak zachowa się Naród, który zapomniał swoją historię? Tego sobie nie wyobrażam.

Po nas zostaną mogiły. Na jak długo?

Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta z roku 2002 jest informacja:

"Setne urodziny obchodził w grudniu płocczanin, porucznik Adam Pankowski - uczestnik walk obronnych w 1920 roku. Jubilat przyjął najlepsze życzenia i prezenty od wiceprezydenta Zygmunta Buraczyńskiego, Jadwigi Wojnarowskiej z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, Danieli Chanieckiej z Urzędu Stanu Cywilnego, pułkownika Antoniego Jelca, Marka Gajewskiego - przewodniczącego porozumienia wszystkich płockich organizacji kombatanckich oraz od przedstawiciela Rady Mieszkańców Radziwia. - Jest pan jedynym płockim kombatantem odznaczonym Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari i to przez samego Marszałka Józefa Piłsudskiego - mówił z dumą pułkownik Jelec. - Mam nadzieję, że jeszcze długo będzie pan uczestniczył w naszych kombatanckich uroczystościach."

W dniu 02 grudnia 2005 zmarł Adam Pankowski.

Stowarzyszenie "Starówka Płocka" napisała list otwarty którego fragmenty przytaczamy:

W dniu 2 grudnia 2005 roku, przeżywszy 104 lata, zmarł porucznik Adam Pankowski, bohater wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, kawaler Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Człowiek wielkiej odwagi i patriotyzmu. Pamiętamy go siedzącego na honorowych miejscach uroczystości poświęconych Obronie Płocka organizowanych przez wszystkie opcje polityczne rządzące w naszym mieście. Ci, którzy znali go osobiście podkreślają jego skromność i to że nigdy o nic nie prosił. Został pochowany na cmentarzu w Imielnicy. O miejscu Jego pochówku informuje mała metalowa tablica wciśnięta w szparę rozpadającego się nagrobka.

Wzywamy wszystkie organizacje pozarządowe, Radę Miasta Płocka, płockie przedsiębiorstwa, osoby prawne i prywatne do udziału w sfinansowaniu nagrobka porucznika Adama Pankowskiego. Miejsce jego spoczynku powinno być godne. To, że jest inaczej, jest naszym wyrzutem sumienia, wstydem dla miasta.

Porucznikowi Adamowi Pankowskiemu jesteśmy coś winni Panie i Panowie!

Konto specjalne akcji "Ratujmy Płockie Powązki": Stowarzyszenie "Starówka Płocka", Kredyt Bank SA Oddział w Płocku, 56 1500 1618 1216 1003 3362 0000.

Jak zachowuje się Naród, który nie pamięta lub nie chce pamiętać swoich bohaterów?

Zachowajmy pamięć o wszystkich płockich bohaterach i przypominajmy ich przy każdej okazji ponieważ, jak mówił inny nieżyjący już płocki społecznik Kazimierz Papiński trzeba "Pamiętać aby żyć", ja dodam żyjemy, aby pamiętać. Przywróćmy pamięć o wszystkich płocczanach, których nazwiska już nie można odczytać na płockich nekropoliach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Biografie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość