Jan Nepomucen Umiński, Generał, wielki Polak i patriota.

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Jan Nepomucen Umiński, Generał, wielki Polak i patriota.

Postautor: UBOOT » śr paź 20, 2010 5:47 pm

Umińscy herbu Cholewa to ród wywodzący się spod płockiej miejscowości o nazwie Umienino, koło Proboszczewic. Rodzina od pokoleń mająca korzenie szlacheckie, dobrze znała i szanowała kwestie oddania się ojczyźnie w walce o niepodległość. Wśród nich przeważali ludzie munduru i duchowni (w mojej najbliższej rodzinie 5. mężczyzn nosiło lub nosi mundur, a dwie osoby sutannę). Jednym, z najbardziej znanych i oddanych walce o przyszłą Polskę, Umińskich był generał Jan Nepomucen Umiński.
Umiński J.JPG
Umiński J.JPG (35.13 KiB) Przejrzano 5270 razy
Jan Nepomucen Umiński, generał, wielki Polak i patriota. Urodził się w 5 lutego 1778 roku w Czeluścinie, powiat gostyński. Syn starosty bielskiego, Hilarego Umińskiego i ziemianki Franciszki z Ryszewskich. Od najmłodszych lat wychowywany w duchu patriotycznym z przeświadczeniem, że w każdej chwili ojczyzna wezwie go do walki o jej niepodległość.

Kariera wojskowa
W wieku 16. lat wstąpił do wojska i od razu brał udział w powstaniu generała Dąbrowskiego, jako adiutant generała Madalińskiego. W 1806 roku wstąpił do Wojaka Polskiego, wkraczającego wraz z Napoleonem do Wielkopolski. Otrzymał wtedy od Napoleona stopień Szefa Szwadronów. Raniony w walce pod Tczewem lub Gdańskiem, gdzie trafił do niewoli pruskiej. Po uwolnieniu otrzymuje stopień majora oraz order Virtuti Militari. W kampanii 1809 roku, odznaczył się bohaterstwem pod Nowym Miastem, za co został awansowany do stopnia pułkownika oraz powierzono mu formowanie 10. pułku huzarów, z którym dzielnie bił się pod Rawą, Inowłodzem i Żarnowcem. W 1812 roku odbył wyprawę do Rosji, gdzie jako pułkownik brawurowo atakował kozaków gwardii pod Łopiejkami, z kawalerią francuską szarżował na wzgórze przed wsią Siemienowskaja, gdzie 7 września 1812 r. rozegrała się największa bitwa jazdy. W bitwie pod Możajskiem objął dowództwo brygady. 14 września 1812 r. pułkownik Umiński, wraz ze swoimi huzarami, jako straż przednia, pierwszy wkroczył do Moskwy w atmosferze ogromnego szacunku i uznania francuzów. W 1813 roku został generałem brygady. Za czasów Królestwa Kongresowego objął dowództwo nad Brygadą w Dywizji Strzelców Konnych. Niestety nie mógł się pogodzić z polityką Konstantego, złożył dymisję i powrócił do swojej posiadłości w Wielkopolsce. Będąc w "cywilu" założył organizację patriotyczną Towarzystwo Kosynierów, które wraz z Wolnomularzami przekształcił w Towarzystwo Patriotyczne. Za działalność niepodległościową aresztowany i osadzony z wyrokiem 6. lat w Głogowie. Na wieść o wybuchu Powstania Styczniowego uciekł z więzienia i już jako generał dowodził korpusem w bitwie pod Grochowem.
foto: adiutant
Mundur Generała.jpg
Mundur Generała.jpg (128.57 KiB) Przejrzano 5270 razy
Generał Umiński również walczył na terenach, z których pochodziły jego korzenie. Wsławił się w walkach w Płockiem z generałem Sackenem, który stacjonował w Ostrołęce. Głównym zadaniem w tych działaniach było osłanianie województwa płockiego, a zarazem umożliwienie dostawy żywności dla armii.
Słynny obrońca Warszawy. 8 września 1831 roku, na Radzie Wojennej, na 40. członków tylko 8. opowiedziało za dalszą walką, wśród nich był Umiński. Na Naczelnego Wodza zaproponowano generała Jana Nepomucena Umińskiego. Zaproponowano mu dwie funkcję Prezesa Rządu oraz Wodza Naczelnego, jednak odmówił przyjęcia władzy cywilnej. 23 września 1831 roku na Sejmie w Płocku oficjalnie dowództwo powierzono Umińskiemu, który mimo tragicznej sytuacji w kraju zdecydowany był na dalszą walkę "do ostatniej krwi". Jednak część pułków, wskutek intryg konserwatywnej generalicji, wypowiedziała nowo mianowanemu wodzowi posłuszeństwo. Generał w pierwszej chwili chciał zdusić bunt siłą, jednak w końcu zrezygnował z tego planu. Dotychczasowy Wódz generał Rybiński, mając vox populi całej armii zmusił słaby rząd i sejm do uległości. Obiecywał kapitulację i poddanie się carowi. Rybiński zaraz po ponownym objęciu funkcji Naczelnego Wodza zaczął usuwać z Płocka "ludzi generała, którzy nadal chcieli walczyć". Sam Generał Umiński dopiero pod groźbą śmierci odszedł z armii.

Losy po upadku Powstania
Po upadku powstania, Umiński udał się na emigrację do Francji, gdzie wydał "Pamiętnik Emigracji", gdzie opisał Atak na Warszawę oraz "Kilka słów o zaszłych wypadkach w Słupnie i Płocku" w dniu 23. września 1831 roku. W tym opracowaniu padły słynne słowa:
"Jeśli kłamstwo w życiu prywatnym jest podłością to w życiu publicznym jest zbrodnią"
JN Umiński.JPG
JN Umiński.JPG (57.74 KiB) Przejrzano 5270 razy
Po ogłoszeniu amnestii przeniósł się do Brukseli, gdzie starał się o powrót do Polski, niestety bezskutecznie. Zmarł w 1851 roku w Wiesbaden.

Jaki był Generał?
Pochodził ze średniej ziemiańskiej szlachty, znał doskonale język francuski, co często przydawało mu się w rozmowach z cesarzem, podczas przejażdżek po bagnach Wielkopolski. Z wyglądu niski, chudy, czarny jak cygan, niesamowicie surowy i twardy, miał wybitnie wrogie nastawienie do szpiegów i zdrajców narodu. Dowodem tego było rozkaz wydany przez Umińskiego, w którym nakazał w Pułtusku powiesić dwóch Żydów za zdradę, w Nasielsku kazał zrównać z ziemią dom podejrzanego o zdradę Polaka, zaś w Makowie pozwolił "pohulać" jeździe podlaskiej za to, że mieszkańcy sprzyjali carowi. Przez otoczenie postrzegany jako wielki patriota, który często wręcz w sposób zuchwały i bez lęku walczył z najeźdźcą. Bardzo radykalny w swoich poglądach, butny i nieugięty. Świetny strateg wojskowy.
Prywatnie mąż Magdaleny z domu Gembart, ojciec Kunegundy.
Na dowód uznania, jedna z ulic (nielicznych) we wsi Proboszczewice, spod których wywodzi się ród Umińskich, została nazwana jego imieniem.
TP 002.jpg
TP 002.jpg (92 KiB) Przejrzano 5270 razy
Pisząc powyższą publikację opierałem się na materiałach zebranych przez mojego krewnego, Józefa Umińskigo oraz na materiałach zgromadzonych przeze mnie. Chciałem uniknąć nudnego opisywania dat i suchych faktów, a ukazać w generale to co jest najpiękniejsze - miłość do Polski.

Michał Umiński vel UBOOT
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Jan Nepomucen Umiński, Generał, wielki Polak i patriota.

Postautor: Thomas » śr paź 20, 2010 6:11 pm

UBOOT pisze:Na dowód uznania, jedna z ulic (nielicznych) we wsi Proboszczewice, spod których wywodzi się ród Umińskich, została nazwana ulicą Jana Nepomucena Umińskiego.
Czego dowód zamieszczam na niniejszym zdjęciu :)
Załączniki
DSC_4134.JPG
DSC_4134.JPG (140.92 KiB) Przejrzano 5265 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Jan Nepomucen Umiński, Generał, wielki Polak i patriota.

Postautor: UBOOT » śr paź 20, 2010 7:51 pm

Reduta Ordona
Nam strzelać nie kazano - Wstąpiłem na działo
I spójrzałem na pole, dwieście armat grzmiało.
Artyleryi ruskiej ciągną się szeregi,
Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi,
I widziałem ich wodza, przybiegł, mieczem skinął,
I jak ptak jedno skrzydło wojska swego zwinął,
Wylewa się spod skrzydła ściśniona piechota,
Długą czarną kolumną, jako lawa błota,
Nasypana iskrami bagnetów. Jak sępy
Czarne chorągwie na śmierć prowadzą zastępy.
...
Kiedy od ludzi wiara i wolność uciecze,
Kiedy ziemię despotyzm i duma szalona
Obleją, jak Moskale redutę Ordona
Karząc plemię zwyciężców zbrodniami zatrute,
Bóg wysadzi tę ziemię, jak on swą redutę.


z internetu autor ,,Aga Wiedza"

Kod: Zaznacz cały

Wiadomości na temat tego heroicznego dowódcy pozyskał Mickiewicz od generała Jana Umińskiego dowódcy tegoż miasta. Reduty Ordona to jedno z największych dzieł poezji powstańczej Adama Mickiewicza. Jest to poemat opisowo-refleksyjny, który łączy w sobie zarówno cechy liryki, jak i elementy liryczne. Przebieg wydarzeń w utworze relacjonuje wspomniany już generał Umiński. Poznajemy relacje naocznego świadka, a jednocześnie możemy śledzić wiele różnorodnych uczuć jakich doznaje na widok przebiegu walki. Mieszają się ze sobą gniew, żal, przerażenie i wzburzenie. Generał relacjonując zdarzenia wtrąca również własne refleksje i spostrzeżenia. Postać porucznika Ordona stała się tu wzorem walki do końca i poświęcenia życia dla ojczyzny, gdy nic już więcej zrobić nie można.
Ostatnio zmieniony czw paź 21, 2010 7:32 pm przez UBOOT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Jan Nepomucen Umiński, Generał, wielki Polak i patriota.

Postautor: bobola » czw paź 21, 2010 9:48 am

Ciekawe kogo poniosła fantazja, generała czy wieszcza? Bo Ordon przeżył powstanie i nawet na emigracji spotkał się z Mickiewiczem.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Jan Nepomucen Umiński, Generał, wielki Polak i patriota.

Postautor: UBOOT » czw paź 21, 2010 7:35 pm

bobola pisze:Ciekawe kogo poniosła fantazja, generała czy wieszcza? Bo Ordon przeżył powstanie i nawet na emigracji spotkał się z Mickiewiczem.
autor ,,Aga Wiedza"

Kod: Zaznacz cały

Postać porucznika Ordona stała się tu wzorem walki do końca i poświęcenia życia dla ojczyzny, gdy nic już więcej zrobić nie można. W utworze Mickiewicza w sytuacji przeważającej przewagi wojsk rosyjskich reduta dowodzona przez Ordona nie może się utrzymać, toteż porucznik podejmuje decyzję wysadzenia prochowni, w której sam ginie. Mimo, że rzeczywisty pierwowzór przeżył powstanie i działał później na emigracji, Mickiewicz w swym utworze uśmiercił go dla złożenia hołdu tym, którzy polegli w czasie powstania, a także dla podkreślenia, że własne życie staje się mało znaczące wobec wolności kraju ojczystego i rodaków.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Jan Nepomucen Umiński, Generał, wielki Polak i patriota.

Postautor: Nieostatni » ndz paź 24, 2010 9:40 pm

Thomas pisze:
UBOOT pisze:Na dowód uznania, jedna z ulic (nielicznych) we wsi Proboszczewice, z pod których wywodzi się ród Umińskich, została nazwana ulicą Jana Nepomucena Umińskiego.
Czego dowód zamieszczam na niniejszym zdjęciu :)
Z radoścą donoszę o jeszcze jednym dowodzie jakiego jest godzien Jan Nepomucen Umiński, Generał, wielki polak i patriota. Znalazł się w Panteonie Chwały - Jemu poświęcono jeden z Głazów Pamięci w Alei Chwały bohaterów Powstania Listopadowego. Na umieszczonej tam tablicy widnieje napis:
Pamięci gen. dyw. Jana Umińskiego bohatera Powstania Listopadowego Kawalera Orderu Virtuti Militari obrońcy Warszawy przed najeźdźcą rosyjskim w dniach 24 i 25 lutego 1831r
Mieszkańcy Rada i Zarząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Krąg Pamięci Narodowej
Warszawa 26. 02. 2006r
.
Chylę czoła przed spadkobiercą tak wspaniałego rodu.
Nieostatni
Załączniki
IMGP6813.JPG
IMGP6813.JPG (183.63 KiB) Przejrzano 5228 razy

Wróć do „Biografie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości