Barbara Bronisława Czarnowska - sierpecka Emilia Plater

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1450
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Barbara Bronisława Czarnowska - sierpecka Emilia Plater

Postautor: Thomas » pn lis 01, 2010 9:56 am

:http://www.kawaleria-polska.pl/ pisze:W powstaniu listopadowym niemałą rolę odegrały kobiety. Należała do nich przede wszystkim działalność opiekuńczo - samarytańska nad rannymi i chorymi powstańcami. Służyły też pomocą jeńcom - powstańcom polskim, których tysiącami po upadku powstania pędzono południowym szlakiem na Syberię i na Kaukaz. Pomagały więźniom w kazamatach twierdz, pisały powstańcze odezwy, redagowały pismo dla kobiet Sarmatka, działały w polityce i dyplomacji. W lecie 1831 roku, gdy wróg zagrażał stolicy kobiety stanęły do ciężkiej pracy przy sypaniu szańców obronnych.

Wiele kobiet chwyciło za oręż, by walczyć o wyzwolenie ojczyzny, choćby wolność tą przyszło okupić życiem. Jedną z nich była Barbara Czarnowska (grób jej znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze 29, w pobliżu III bramy, napis na grobie brzmi: Barbara Czarnowska, I voto Zakrzewska, II voto Żbikowska b. podchorąży B. Wojski Polskich, ozdobiona Krzyżem Virtuti Militari, zm. 1891 r.), która była kadetem I Pułku Jazdy Augustowskiej. Początkowo pełniła obowiązki adiutanta i pracowała w kancelarii pułku wdrażając się do zajęć wojskowych. 6 - 7.09.1863 roku brała już udział w obronie Warszawy w I dywizji jazdy gen. Jagmina, w skład której wchodził I Pułk Jazdy Augustowskiej. Czarnowska była w pierwszym szeregu.
W każdej utarczce z nieprzyjacielem brała udział Czarnowska, jadąc w tylnej osłonie pułku. Ochraniała też tabory z 440 rannymi. Podczas jednego z ataków wroga, gdy dojrzała z boku nieprzyjacielską jazdę krzyknęła W lewo zwrot! Za mną! Naprzód! Pierwsza rzuciła się w sam środek nieprzyjacielski, wywołując taki entuzjazm wśród rodaków, że mimo zmęczenia ludzi i koni, mimo przeważającej liczby nieprzyjaciół wroga odparto, zmuszając go do ucieczki i zadając duże straty. Za udział w bitwie pod Sierpcem odznaczona została Krzyżem Zasługi Wojskowej. O jej gorącym patriotyzmie świadczy fakt, że w 30 rocznicę bitwy grochowskiej (1861 rok) brała udział w manifestacji w Warszawie.
Przy badaniu i opracowywaniu historii bitwy pod Sierpcem z 28 września 1831 roku znalazłem informację, że "druga Emilia Plater" walczyła wraz z powstańcami pochowanymi w Sierpcu (niebawem uroczystość upamiętnienia ich mogiły).
Przez poszukiwania informacji o Barbarze trafiłem na opis bitwy pod Sierpcem:
http://www.warszawa.pl/ pisze:Jedna ze znaczących potyczek miała miejsce pod Sierpcem, gdy zmęczony i wygłodzony polski pułk zaatakowany został przez doborowy oddział rosyjski. Panna Barbara rzuciła się wtedy w sam środek nieprzyjaciela, czym w szeregach wywołała taki entuzjazm, że Polacy, zadawszy przeciwnikowi duże straty, zmusili do ucieczki jazdę rosyjską. Bitwa ta musiała być duża, skoro po jej zakończeniu szukano Czarnowskiej kilka godzin, a odnalazłszy wreszcie, pod stosem trupów nieprzyjaciela, kompani stwierdzili z ulgą, że na szczęście, że żyje, a jedynie omdlała przygnieciona truchłem konia. Za czyn ten, kilka dni później, na postoju w Sierpcu otrzymała krzyż zasługi wojskowej Virtuti Militari, z jednoczesnym, jak traktuje dokument nr 3472, wydany w Świebodzinie 3 października 1831 r., awansem na podoficera 1 Pułku Jazdy Sandomierskiej.
Wspaniała bohaterka, praktycznie nieznana w Sierpcu, o której trzeba przypomnieć społeczeństwu.
W Alei Chwały w Olszynce Grochowskiej jest tablica upamiętniająca jej osobę (zdjęcie pozostawię koledze Nieostatniemu).
Podobno żyją do dziś potomkowie Czarnowskiej. Pomimo, że nie zginęła pod Sierpcem, a mężnie walczyła, czy nie warto wpleść jej wątku w uroczystości? Czekam na jakieś sugestie, bo pozostały nam niecałe 4 tygodnie.

Dodam, że jedna z warszawskich szkół nosi imię Barbary Bronisławy Czarnowskiej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 648
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Barbara Bronisława Czarnowska - sierpecka Emilia Plater

Postautor: Nieostatni » pn lis 01, 2010 12:33 pm

Za tym ułanem niejeden chłopczyk by poleciał - byli jednak bez szans. Ale dwóch mężów przeżyła. Choć na początku kariery w siodle, ten ułan miał też chwile słabości. Tak było 7.09. 1831r kiedy w rejonie Rogatki Jerozolimskiej I Pułk Jazdy Augustowskiej otrzymał rozkaz szarży i znalazł się w kłębowisku walczących:
Wreszcie ruszyli do ataku. Potworny chaos krzyków, jęków, szczęku broni, świstu kul i wściekłych przekleństw oraz wycia konających, sparaliżował ją, tak że pałasz wyśliznął się jej z ręki. - Za front smarkaczu! Gdzie pałasz? Zginiesz! - wrzasnął do niej podjeżdżając na koniu rozwścieczony oficer Tymowski. W tej samej chwili koń Czarnowskiej, ugodzony pociskiem w łopatkę, przykląkł a ona sama spadła na ziemię. To ją oprzytomniło. Cofnęła się w aleje Jerozolimskie, uprosiła o nowego rumaka i szablę. I ruszyła w bój.
I wylądowała na kartach historii. Dziękuję za przypomnienie tej odważnej dziewczyny i kobiety, dumy powstańców tamtego Listopada.
Nieostatni
Awatar użytkownika
teacherka
Posty: 2
Rejestracja: śr paź 05, 2011 9:20 pm

Re: Barbara Bronisława Czarnowska - sierpecka Emilia Plater

Postautor: teacherka » śr paź 05, 2011 9:23 pm

[Dodam, że jedna z warszawskich szkół nosi imię Barbary Bronisławy Czarnowskiej]

Moja szkoła od 22.10.2010 nosi imię
Barbary Bronisławy Czarnowskiej
Awatar użytkownika
teacherka
Posty: 2
Rejestracja: śr paź 05, 2011 9:20 pm

Re: Barbara Bronisława Czarnowska - sierpecka Emilia Plater

Postautor: teacherka » pn paź 24, 2011 12:30 am

Początkowo pełniła obowiązki adiutanta i pracowała w kancelarii pułku wdrażając się do zajęć wojskowych. 6 - 7.09.1863 roku brała już udział w obronie Warszawy w I dywizji jazdy gen. Jagmina, w skład której wchodził I Pułk Jazdy Augustowskiej. Czarnowska była w pierwszym szeregu.
Czy nie powinno być 1831?

Wróć do „Biografie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości