Barbara Bronisława Czarnowska - sierpecka Emilia Plater

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Barbara Bronisława Czarnowska - sierpecka Emilia Plater

Postautor: Thomas » pn lis 01, 2010 9:56 am

:http://www.kawaleria-polska.pl/ pisze:W powstaniu listopadowym niemałą rolę odegrały kobiety. Należała do nich przede wszystkim działalność opiekuńczo - samarytańska nad rannymi i chorymi powstańcami. Służyły też pomocą jeńcom - powstańcom polskim, których tysiącami po upadku powstania pędzono południowym szlakiem na Syberię i na Kaukaz. Pomagały więźniom w kazamatach twierdz, pisały powstańcze odezwy, redagowały pismo dla kobiet Sarmatka, działały w polityce i dyplomacji. W lecie 1831 roku, gdy wróg zagrażał stolicy kobiety stanęły do ciężkiej pracy przy sypaniu szańców obronnych.

Wiele kobiet chwyciło za oręż, by walczyć o wyzwolenie ojczyzny, choćby wolność tą przyszło okupić życiem. Jedną z nich była Barbara Czarnowska (grób jej znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze 29, w pobliżu III bramy, napis na grobie brzmi: Barbara Czarnowska, I voto Zakrzewska, II voto Żbikowska b. podchorąży B. Wojski Polskich, ozdobiona Krzyżem Virtuti Militari, zm. 1891 r.), która była kadetem I Pułku Jazdy Augustowskiej. Początkowo pełniła obowiązki adiutanta i pracowała w kancelarii pułku wdrażając się do zajęć wojskowych. 6 - 7.09.1863 roku brała już udział w obronie Warszawy w I dywizji jazdy gen. Jagmina, w skład której wchodził I Pułk Jazdy Augustowskiej. Czarnowska była w pierwszym szeregu.
W każdej utarczce z nieprzyjacielem brała udział Czarnowska, jadąc w tylnej osłonie pułku. Ochraniała też tabory z 440 rannymi. Podczas jednego z ataków wroga, gdy dojrzała z boku nieprzyjacielską jazdę krzyknęła W lewo zwrot! Za mną! Naprzód! Pierwsza rzuciła się w sam środek nieprzyjacielski, wywołując taki entuzjazm wśród rodaków, że mimo zmęczenia ludzi i koni, mimo przeważającej liczby nieprzyjaciół wroga odparto, zmuszając go do ucieczki i zadając duże straty. Za udział w bitwie pod Sierpcem odznaczona została Krzyżem Zasługi Wojskowej. O jej gorącym patriotyzmie świadczy fakt, że w 30 rocznicę bitwy grochowskiej (1861 rok) brała udział w manifestacji w Warszawie.
Przy badaniu i opracowywaniu historii bitwy pod Sierpcem z 28 września 1831 roku znalazłem informację, że "druga Emilia Plater" walczyła wraz z powstańcami pochowanymi w Sierpcu (niebawem uroczystość upamiętnienia ich mogiły).
Przez poszukiwania informacji o Barbarze trafiłem na opis bitwy pod Sierpcem:
http://www.warszawa.pl/ pisze:Jedna ze znaczących potyczek miała miejsce pod Sierpcem, gdy zmęczony i wygłodzony polski pułk zaatakowany został przez doborowy oddział rosyjski. Panna Barbara rzuciła się wtedy w sam środek nieprzyjaciela, czym w szeregach wywołała taki entuzjazm, że Polacy, zadawszy przeciwnikowi duże straty, zmusili do ucieczki jazdę rosyjską. Bitwa ta musiała być duża, skoro po jej zakończeniu szukano Czarnowskiej kilka godzin, a odnalazłszy wreszcie, pod stosem trupów nieprzyjaciela, kompani stwierdzili z ulgą, że na szczęście, że żyje, a jedynie omdlała przygnieciona truchłem konia. Za czyn ten, kilka dni później, na postoju w Sierpcu otrzymała krzyż zasługi wojskowej Virtuti Militari, z jednoczesnym, jak traktuje dokument nr 3472, wydany w Świebodzinie 3 października 1831 r., awansem na podoficera 1 Pułku Jazdy Sandomierskiej.
Wspaniała bohaterka, praktycznie nieznana w Sierpcu, o której trzeba przypomnieć społeczeństwu.
W Alei Chwały w Olszynce Grochowskiej jest tablica upamiętniająca jej osobę (zdjęcie pozostawię koledze Nieostatniemu).
Podobno żyją do dziś potomkowie Czarnowskiej. Pomimo, że nie zginęła pod Sierpcem, a mężnie walczyła, czy nie warto wpleść jej wątku w uroczystości? Czekam na jakieś sugestie, bo pozostały nam niecałe 4 tygodnie.

Dodam, że jedna z warszawskich szkół nosi imię Barbary Bronisławy Czarnowskiej.
Załączniki
6633.jpg
6633.jpg (44.12 KiB) Przejrzano 4160 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Barbara Bronisława Czarnowska - sierpecka Emilia Plater

Postautor: Nieostatni » pn lis 01, 2010 12:33 pm

Za tym ułanem niejeden chłopczyk by poleciał - byli jednak bez szans. Ale dwóch mężów przeżyła. Choć na początku kariery w siodle, ten ułan miał też chwile słabości. Tak było 7.09. 1831r kiedy w rejonie Rogatki Jerozolimskiej I Pułk Jazdy Augustowskiej otrzymał rozkaz szarży i znalazł się w kłębowisku walczących:
Wreszcie ruszyli do ataku. Potworny chaos krzyków, jęków, szczęku broni, świstu kul i wściekłych przekleństw oraz wycia konających, sparaliżował ją, tak że pałasz wyśliznął się jej z ręki. - Za front smarkaczu! Gdzie pałasz? Zginiesz! - wrzasnął do niej podjeżdżając na koniu rozwścieczony oficer Tymowski. W tej samej chwili koń Czarnowskiej, ugodzony pociskiem w łopatkę, przykląkł a ona sama spadła na ziemię. To ją oprzytomniło. Cofnęła się w aleje Jerozolimskie, uprosiła o nowego rumaka i szablę. I ruszyła w bój.
I wylądowała na kartach historii. Dziękuję za przypomnienie tej odważnej dziewczyny i kobiety, dumy powstańców tamtego Listopada.
Nieostatni
Awatar użytkownika
teacherka
Posty: 2
Rejestracja: śr paź 05, 2011 9:20 pm

Re: Barbara Bronisława Czarnowska - sierpecka Emilia Plater

Postautor: teacherka » śr paź 05, 2011 9:23 pm

[Dodam, że jedna z warszawskich szkół nosi imię Barbary Bronisławy Czarnowskiej]

Moja szkoła od 22.10.2010 nosi imię
Barbary Bronisławy Czarnowskiej
Awatar użytkownika
teacherka
Posty: 2
Rejestracja: śr paź 05, 2011 9:20 pm

Re: Barbara Bronisława Czarnowska - sierpecka Emilia Plater

Postautor: teacherka » pn paź 24, 2011 12:30 am

Początkowo pełniła obowiązki adiutanta i pracowała w kancelarii pułku wdrażając się do zajęć wojskowych. 6 - 7.09.1863 roku brała już udział w obronie Warszawy w I dywizji jazdy gen. Jagmina, w skład której wchodził I Pułk Jazdy Augustowskiej. Czarnowska była w pierwszym szeregu.
Czy nie powinno być 1831?

Wróć do „Biografie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości