Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » ndz sty 23, 2011 10:12 pm

Oxinski.jpg
Oxinski.jpg (77.92 KiB) Przejrzano 12480 razy
Patrząc na tę starą fotografię zastanawiamy się kim był ten nam nieznany, przystojny młodzieniec? Sądząc po ubiorze możemy się domyślać, że to ktoś żyjący w XIX w. i to wszystko. Dlaczego więc o nieznajomym ze zdjęcia warto napisać coś więcej? Otóż jest to powstaniec styczniowy Józef Franciszek Oxiński herbu Oksza, zapisywany też jako Oksiński a ponadto, co dla płocczan istotne - rodowity płocczanin. Poczułem się tą informacją zaskoczony i skonfundowany bo pomimo, że mieszkam w Płocku już od wielu lat, to o tym płocczaninie, który zasłużył się w powstaniu styczniowym, dowiedziałem się dopiero przed tygodniem. Wcześniej poszukując informacji o malarzu Maksymilianie Gierymskim przeczytałem, że "Studya przygotowawcze do swych dziesięciu, dziś po świecie całym rozprószonych obrazów kampanii styczniowej, czynił Gierymski z bronią w ręku, w Płockiem, w oddziale Oksińskiego" [2]. Chcąc więcej dowiedzieć się o tym oddziale dotarłem do kolejnej informacji "W Sieradzkiem organizatorem powstania był Józef Oksiński rodem z Płocka" [3]. Dowiedziałem się z niej, że Oksiński był płocczaninem oraz to, że nie mógł w tamtym czasie działać na terenie województwa płockiego. Bardzo możliwe, że brak działalności w Płockiem sprawił, iż Oksiński nie utrwalił się w pamięci płocczan, bo tam gdzie organizował oddziały i walczył zachował się w miejscowej pamięci, w Sieradzu, Warcie i możliwe, że jeszcze w innych miastach są ulice Józefa Oksińskiego.
Metryka urodzenia, do której dotarłem w płockim Archiwum Państwowym zaświadcza - "Działo się to w Mieście Płocku dnia trzynastego Listopada, Tysiąc Ośmset czterdziestego roku o godzinie piątej w wieczór. Stawił się Wielmożny Tomasz Oxiński Dziennikarz Jeneralny Rządu Gubernialnego Płockiego, w Płocku zamieszkały, lat Trzydzieści ośm mający (...) i okazał nam Dziecię płci męzkiej urodzone tu w Płocku dnia dziewiętnastego Marca roku bieżącego, o godzinie dziewiątej z rana z Jego Małżonki Ludwiki z Szulców, lat dwadzieścia ośm mającey. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym przez Xiędza Hilarego Zawadzkiego Proboszcza Płockiego odbytym w dniu dzisiejszym, nadane zostały imiona Józef Franciszek(...)" [4]. Nazwisko ojca w tym dokumencie jest zapisane dwukrotnie, ale niezbyt wyraźnie, dokładniejszy ogląd i analiza pozwala na osąd, że jest napisane Oxiński. Fonetyczny zapis Oksiński, zapewne pojawił się później, akt urodzenia w archiwum, odnalazłem pod nazwiskiem Oksiński.
Nie wiadomo do jakich szkół w Płocku uczęszczał, natomiast w Marymoncie, wówczas była to miejscowość podwarszawska, ukończył Instytut Agronomiczny. Wiemy też, że 1861 r. wyjechał do Włoch, by w Genui i Cueno kształcić się w Polskiej Szkole Wojskowej, tam bowiem szkolono kadrę oficerską dla przyszłej armii powstańczej.
Już jako dwudziestolatek rozpoczął patriotyczną działalność niepodległościową, jego radykalne poglądy sprawiły, że przystąpił do stronnictwa czerwonych. Po powrocie z Włoch był "urzędnikiem organizacji przedpowstańczej, 14 stycznia 1863 r. został mianowany porucznikiem piechoty z przeznaczeniem na dowódcę kolumny ruchomej w województwie kaliskim"[1]. Prawdziwą kopalnię wiedzy o powstańczej działalności Oksińskiego stanowi napisany przez niego pamiętnik, w postaci książkowej, wydany dopiero w 1965 r. Tutaj po raz pierwszy spotkałem się z odmienną pisownią nazwiska, bo autorem "Wspomnień z powstania polskiego 1863-1864" jest Józef Oxiński.
Prowadzenie działań powstańczych w Kaliskiem utrudniały nie tylko warunki terenowe w postaci słabo zalesionej i równinnej konfiguracji. Niesprzyjająca polityczna aktywność białych oparta na tutejszej szlachcie, objawiała się niechęcią do podjęcia walki partyzanckiej. Chłopstwo było obojętne a czasem wręcz wrogie wobec powstańców. Jedynie mieszkańcy miast i miasteczek sprzyjali powstaniu. To co utrudniało działania powstańców, sprzyjało wojskom carskim. Mimo tych trudności Oksiński stworzył najpoważniejszy oddział na tym terenie, jego partia składająca się głównie z rzemieślników i robotników z Sieradza, Szadku i Uniejowa w krótkim czasie wzrosła z 53 do 255 ludzi, niestety słabo uzbrojonych w broń palną, większość miała kosy i topory. Tylko umiejętnościom dowódcy oddział ten uniknął okrążenia i jako jedyny posiadał zdolność bojową wystarczającą, by niepokoić garnizony rosyjskie. Na początku lutego zajął na krótko Uniejów i Widawę, gdzie ogłosił dekrety uwłaszczeniowe Tymczasowego Rządu Narodowego oraz ogłosił werbunek ochotników do powstania. Prowadził też działalność polityczną, nakłaniając do wykonywania założeń polityki społecznej rządu powstańczego. Zwalczał zdrajców i wrogów powstania, których bez skrupułów wieszał. Pod koniec lutego zajął Opatówek i niepokoił garnizon w Kaliszu co spowodowało, że jego oddział zaczął być energicznie ścigany przez wroga. Stoczył potyczki pod Kuźnicą Grabowską, Wygiełzowem i Brodnią, przez osiem dni był w ciągłym ogniu, klucząc po lasach unikał bezpośredniego starcia, ale w efekcie został zmuszony do ograniczenia liczebności oddziału, część powstańców przeszła do Langiewicza, część zwłaszcza kosynierzy powrócili do domów, a przy Oksińskim pozostała kompania 93 strzelców.
Pod koniec kwietnia, został awansowany do stopnia kapitana z przeznaczeniem na dowódcę sił zbrojnych w powiecie piotrkowskim. W maju po stoczeniu dwóch większych bitew pod Rychłocicami i Koniecpolem już w randze majora obejmuje wojskowe dowództwo dwóch powiatów piotrkowskiego i wieluńskiego. Był jednym z ważniejszych dowódców w Kaliskiem, dołączyli doń Dzianot i jazda Bończy oraz piechota Chabriolle'a, siły polskie liczyły ponad tysiąc powstańców, były jednak zbyt szczupłe by skutecznie przeciwstawić się atakującym wojskom gen. Czengerego. Niepowodzenia w bitwach i potyczkach oraz wyczerpujące marsze odwrotowe zniechęciły powstańców, a Oksiński zdając sobie sprawę z przewagi wojsk carskich, postanowił rozwiązać swój oddział, z którego znaczna część trafiła do niewoli. Sam jako oficer bez przydziału dołączył do kawalerii Taczanowskiego, z którą w lipcu i sierpniu, w okresie najgorętszych walk, uczestniczył w wielu bojach bojach.
We wrześniu polecono mu zorganizować siły powstańcze w powiatach kaliskim i konińskim. W krótkim czasie zorganizował 12 plutonów liczących po 50 do 80 ludzi, co spotkało się z uznaniem ze strony naczelnika wojennego województwa kaliskiego, Franciszka Kopernickiego. Zbliżająca się zima spowodowała, że działalność powstańcza w Kaliskiem zaczęła stopniowo zamierać, co jednak nie przerwało działań organizatorskich Oksińskiego, przygotowującego pospolite ruszenie, oparte na masowym udziale chłopów w powstańczych oddziałach. W marcu i kwietniu 1864 r. działał w Poznańskiem jako organizator wojskowy województwa średzkiego, został jednak zadenuncjowany, aresztowany 23 kwietnia i przez władze pruskie uwięziony w Kościanie.
Tak kończy się niezwykle interesująca działalność powstańcza rodowitego płocczanina Józefa Oksińskiego (Oxińskiego). Dalsze jego losy to po zwolnieniu z więzienia, to emigracja do Francji. W Paryżu podnosił poziom swego wykształcenia, ukończył szkołę nauk politycznych i studia inżynierskie na wydziale dróg i mostów tamtejszej politechniki. Do kraju powrócił dopiero w 1872 r. osiadając w Galicji. Ożenił się z Ludwiką z domu Węckowicz, która urodziła mu trzy córki. Swoją inżynierską wiedzę wykorzystywał w pracy, początkowo w Krakowie następnie jako inżynier powiatowy w Nowym Sączu i przed emeryturą we Lwowie w Wydziale Krajowym. Brał też aktywny udział w pracy społecznej i życiu politycznym. W roku 1903 spisał wspomnienia z powstania styczniowego, których jedynie fragment został opublikowany we Lwowie w 40. rocznicę Powstania. "Zmarł 13 listopada 1908 r. we Lwowie i został tam pochowany na wzgórzu powstańców 1831 1863 roku." [1].
Na zakończenie pragnę podzielić się wątpliwościami, które powstały podczas przeglądania internetowego Przewodnika po Cmentarzu Łyczakowskim, tutaj spotkałem zapis "Oxiński Oksza Józef pułk. (zm. 1918)". O ile rok śmierci wydaje się błędnym zapisem autora przewodnika, to prawdopodobnym jest, że major Oxiński awans na pułkownika mógł otrzymać jako kombatant powstania styczniowego.

Tekst opracowany w oparciu o źródła:
[1] Józef Oxiński, Wspomnienia powstania polskiego 1863-1864. Opracował wstępem i przypisami opatrzył Emanuel Halicz.
[2] Rok 1863 w malarstwie Polskiem 63 reprodukcyi. Zebrał i wydał Tadeusz Rutowski.
[3] Jan Mielczarek, Powstanie styczniowe w Sieradzkiem.
[4] Akt urodzenia Józefa Oksińskiego.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: Nieostatni » pn sty 24, 2011 1:39 am

Witaj!
Interesująca, a jednocześnie mało znana postać dowódcy Powstania Styczniowego.
Sprawdziłem w przewodniku Stanisława Sławomira Niciei - Cmentarz Łyczakowski we Lwowie w latach 1786 - 1986. Osssolineum 1988. Autor wymienia na stronie 301: - półkole wokół słynnej kwatery, starej części cmentarza Łyczakowskiego zwanej " górką powstańców 1863 - 1864" z górującym pomnikiem Wizunasa Szydłowskiego, powstańca, chorążego Ziemi Witebskiej, wcześniej adiutanta carskiego generała Trepowa, któremu uratował życie podczas zamachu terrorystycznego. Złożono tu 230 powstańców w 18 rzędach pod żeliwnymi prostymi krzyżami. Autor wymienia pełny spis tu pochowanych. Trzeci rząd licząc od lewej strony rozpoczyna krzyż z niewielką żeliwną tabliczką(wszystkie identyczne) z napisem: Oxiński Oksza Józef (zm.1918) - pułkownik. Niżej załączam skan, niestety czarno biały pomnika z 1906r.
Ale to nie wszystko, znalazłem w "skarbczyku 1863-64", adres tu: http://www.powstanie1863.muzeumhistorii ... php?id=k10, gorąco polecam teraz i w przyszłości.
I wspomniany załącznik.
Scan0002Łyczaków Górka Powstańców.JPG
Scan0002Łyczaków Górka Powstańców.JPG (83.62 KiB) Przejrzano 12469 razy

Pozdrawiam Nieostatni
Ostatnio zmieniony pn sty 24, 2011 7:54 pm przez Nieostatni, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » pn sty 24, 2011 3:13 pm

Tak wygląda metryka urodzenia Józefa Oxińskiego.
Załączniki
PL-050-00155-01840-0189-B-tr.metryka.jpg
PL-050-00155-01840-0189-B-tr.metryka.jpg (119.83 KiB) Przejrzano 12458 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » czw lut 03, 2011 3:20 pm

W książce Oxińskiego jako wklejkę, umieszczono mapkę województwa kaliskiego myślę, że może ona być przydatna dla zainteresowanych geografią powstańczej działalności naszego bohatera.

kliknij mnie to będę mapką

Przepraszam za kłopoty z mapką :? Można ją zobaczyć trochę niżej :arrow:
Ostatnio zmieniony sob sty 26, 2013 11:52 am przez bobola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » śr lut 09, 2011 1:50 pm

Nazwisko Oksiński lub Oxiński wywodzi się od nazwy rodowego herbu Oksza, herbarze wymieniają jeszcze nazwisko Okszyński, ale one wszystkie mają wspólny źródłosłów.
Ilustracja Adama Jońcy.
Załączniki
skanuj0003-tr.Oxiński.jpg
skanuj0003-tr.Oxiński.jpg (56.09 KiB) Przejrzano 12413 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » pn mar 12, 2012 12:02 pm

Prośba do admina aby reaktywował klikaną mapkę, którą zmyło tsunami kolegi K.
Dołączam dużą wersję mapki.
Załączniki
skanuj0005.jpg
skanuj0005.jpg (1.19 MiB) Przejrzano 12382 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » pn mar 12, 2012 12:35 pm

Dołączam skan interesującego fragmentu książki Oxińskiego.
Załączniki
skanuj0009.jpg
skanuj0009.jpg (1.88 MiB) Przejrzano 12379 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » czw sie 30, 2012 10:55 am

Tradytorzy! Mam propozycję, aby podjąć kroki, zmierzające do nadania czemuś w Płocku imienia majora Józefa Oksińskiego. Styczeń już blisko!
Oczekuję na odzew i propozycje.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: kwis » czw sie 30, 2012 1:10 pm

bobola pisze:Tradytorzy! Mam propozycję, aby podjąć kroki, zmierzające do nadania czemuś w Płocku imienia majora Józefa Oksińskiego. Styczeń już blisko!
Oczekuję na odzew i propozycje.
W przyszłym roku obchodzić będziemy 150-rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
czemuś? - znaczenie tego słowa trzeba sprecyzować. Znane są nazwiska wielu Powstańców Styczniowych z Płocka i okolic = Ich nazwiska winny być wyryte w stosownej tablicy pamięci.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » śr wrz 05, 2012 11:53 am

Wziąłem i napisałem pismo, które jak mniemam spowoduje nadanie ulicy imienia Józefa Oksińskiego. O dalszych losach naszej propozycji będę informował.
Mam też nadzieję, że Krzysztof dopilnuje aby na tablicy, o której wspomina kwis, nie zabrakło nazwiska mjr Józef Oksiński.
Załączniki
Scan.jpg pismo do prezydenta-001.jpg
Scan.jpg pismo do prezydenta-001.jpg (100.38 KiB) Przejrzano 12320 razy
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: kwis » śr wrz 05, 2012 12:07 pm

bobola pisze: Mam też nadzieję, że Krzysztof dopilnuje aby na tablicy, o której wspomina kwis, nie zabrakło nazwiska mjr Józef Oksiński.
Mieszkańcy powiatu płockiego wcieleni do wojska carskiego za przestępstwa polityczne w 1863 roku

1. Stanisław Berliński, 2. Mateusz Bociarski, 3. Władysław Borowski, 4.Bolesław Ćwirko, 5. Tomasz Ćwirko, 6. Józef Chomiak, 7. Antoni Dąbrowski, 8. Władysław Dębiski, 9. Władysław Froncki, 10. Władysław Franczak, 11. Julian Grochowalski Szmit, 12. Wojciech Gorczyca, 13. Stanisław Gruszczyński, 14. Teofil Gaje, 15. Szczepan Gofman, 16. Jan Janiszewski, 17. Roman Józefowski, 18. Wiktor Kawecki, 19. Jan Korecki, 20. Feliks Kumalkowski, 21. Piotr Kordaszewski, 22. Jan Kleczkowski, 23. Kazimierz Koralski, 24. Teofil Karczowski, 25, Franciszek Kuczyński, 26. Józef Kerna, 27. Józef Krajeński, 28. Władysław Kumieczyński, 29. Jan Kowalski, 30. Michał Koftański, 31. Marian Kostrzewski, 32. Jan Kwiatkowski, 33. Leon Kucharski, 34. Julian Kanast, 35. Teofil Kopuchowski, 36. Stanisław Koniński, 37. Józef Kopmiński, 38. Jan Kalinowski, 39. Jakub Kogolina, 40. Mateusz Kolenderski, 41. Aleksander Koniński, 42 Antoni Kujawski, 43. Aleksander Krymski, 44. Antoni Kwiatkowski, 45. Marian Kumkowski, 46. Walenty Kisielewski, 47. Stanisław Kruczkowski, 48. Gotlib Kaufman, 49. Antoni Kinski, 50. Ignacy Kensikowski, 51. Aleksander Kotlarski, 52. Damazy Krasicki, 53. Marceli Kapłański, 54. Wojciech korubczyński, 55. Abram Lawina, 56. Jan Leczniewski, 57. Jan Lejkowski, 58. Jan Lisiczki, 59. Marian Laskowski, 60. Franciszek Lorens,
61. Marcin Lewandowski, 62. Kazimierz Łempicki, 63. Icek Łatokosz, 64. Julian Łączkowski, 65. Adam Łazawski, 66. Józef Małoszewski, 67. Ignacy Miłkowski, 68. Jan Myśliwski, 69. Franciszek Morzecz, 70 Stanisław Malinowski, 71. Leon Matuszewicz, 72. Szymon Milewski, 73.Andrzej Malinowski, 74. Kajetan Menlewicz, 75. Edward Majewski, 76. Kazimierz Milodrawski, 77. Aleksander Malinowski, 78. Leon Mieszkowski, 79. Kazimierz Mierzykowski, 80. Aleksander Maciejewski, 81. Błażej Moszczyński, 82. Franciszek Marcinkowski, 83. Władysław Morawski, 84.. Emilian Niecki, 85. Nikodem Niski, 86. Władysław Nadratowski, 87. Jan Natowski, 88. Józef Nowicki, 89. Antoni Nadrabski, 90. Walenty Napierkowski, 91. Józef Napierkowski, 92. Teofil Obrrembski, 93. Stanisław Olkowski, 94. Józef Olszewski, 95. Jan Olszewski, 96. Władysław Orawski, 97. Józef Osiecki, 98. Antoni Albretow, 99. Ludwik Olewiński, 100. Antoni Ossowski 101. Kazimierz Osdawski, 102. Kazimierz Owczarski, 103. Jan Przeradzki, 104. Józef Przedpełski,
105. Adolf Pruszczyński, 106. Janusz Peczkowski, 107. Andrzej Pruszyński, 108. Józef Pleszyński, 109. Nikodem Przedpełski, 110. Ignacy Pest, 111. Feliks Płuszyński, 112. Józef Przedpełski, 113. Marian Pruszyński, 114. Piotr Podczadłowicz, 115. Józef Pawłowski, 116. Andrzej Pappe, 117. Józef Tadeusz, 118. Józef Puchalski, 119. Antoni Poddemski, 120. Wacław Pardecki, 121. Jan Prawnacki, 122. Leon Rajewski, 123. Józef Rajewski, 124. Jan Łużycki, 125. Michał Raczyński, 126. Leon Rościszewski, 127. Wincenty Rychlewski, 128. Jan Reboński, 129. Aleksander Rzeźnicki, 130. Wiktor Romanowski, 131. Wiktor Krasiński, 132. Antoni Rossanowski, 133. Jan Rumianowski, 134. Marceli Radomiński, 135. Jan Stepnowski, 136. Teofil Suramiecki, 137. Franciszek Samuel, 138.Stanisław Smokciski, 139. Piotr Szelakowski, 140. Piotr Szymanowski, 141. Maciej Szumiński, 142. Karol Szatkowski, 143. Stanisław Śmieciński, 144. Michał Siendsikowski, 145. Jakub Sudziński, 146. Antoni Swatowski, 147. Józef Sabrowski, 148. Leon Stefański, 149. Antoni Sałatek, 150. Waldemar Sokołowski, 151. Antoni Skowroński, 152. Adam Sztejngrejberg, 153. Adam Szafrański, 154. Ludwik Szmitt, 155.Franciszek Szamański, 156. Adam Szmidkowski, 157. Antoni Siedlecki, 158. Aleksander Stołpe, 159. Wikor Stryżewski, 160. Antoni Staszewski, 161. Wojciech Sokołowski, 162. Piotr Skobiński, 163. Jan Szamański, 164. Władysław Sztam, 165. Andrzej Tomaszewski, 166. Roch Tarnoszewski, 167. Józef Todia, 168. Ignacy Tyszkowski, 169. Jan Tengiński, 170. Marian Trzciński, 171. Ludwik Tesman, 172. Jan Tomaszewski, 173. Marcin Tomaszewski, 174. Wiktor Trymiszewski, 175. Jan Orlich, 176. Józef Welk, 177.Kazimierz Wiszniewski, 178. Marcin Wateruski, 179. Franciszek Walczak, 180. Maciej Wołyński, 181. Aleksander Wiśniewski, 182. Wojciech Włocki, 183. Jan Witecki, 184. Jan Wiszniewski, 185. Ludwik Wojtalewicz, 186. Józef Waleryński, 187. Jan Wysawski, 188. Józef Wojciechowski, 189. Mieczysław Wolski, 190. Otto Wojel, 191. Stanisław Wojciechowski, 192. Jan Wójlkowski (Wylkowski), 193. Franciszek Wychut, 194. Seweryn Wesołowski, 195 Andrzej Wiśniewski, 196. Jan Wolf, 197. Bronisław Waśnik, 198. Jakub Wodarski, 199. Romuald Wierzbicki, 200. Tomasz Waśniewski, 201. Tomasz Witowski, 202. Adam Wienszerek, 203. Michał Zeleniak, 204. Daniel Zaliwski, 205. Józef Zalewki, 206. Wawrzyniec Zbira, 207. Jan Zabłoci, 208. Jan Zakrzewski, 209. Józef Zakrzewski, 210. Andrzej Zaliński, 211. Konstanty Złaczewski, 212. Mikołaj Żmijewski, 213. Jan Zborowski, 214. Damazy Zakrzewski, 215. Bronisław Zacharewicz, 216. Hipolit Zabrzański, 217. Michał Zarębski, 218. Józef Żemak Ziomek, 219. Stanisław Żepnicki, 220. Stanisław Żebrowski, 221. Wawrzyniec Zukiewicz, 222. Ludwik Żebczyński.

IMIENNY WYKAZ POWSTAŃCÓW, którzy w styczniu 1863 roku pod Płockiem dostali się do niewoli. Zamieszczony w książce W. Karbońskiego Zygmunt Padlewski

1.ks. Ablatowski (Abratowski, Obratowski) z zakonu Reformatów skazany na 10 lat katorgi; 2. Bozimierski Wojciech, lokaj z Płocka, ukarany 400 rózgami; 3. Bielski Hipolit, fryzjer z Płocka, uwięziony; 4. Bielski Tomasz, ujęty w kościele Reformatów; 5. Cholewiński Marcin, lat 22, mieszczanin płocki; 6. Chilijski Hipolit, uwięziony; 7. Chyliński Franciszek, lat 33, stolarz z Płocka; 8. Czapliński Tomasz, lat 29, urzędnik gubernialny z Płocka; 9.Czyżewski Ludwik, lat 22, mieszczanin płocki; 10. ks. Czyżewski z zakonu Reformatów, skazany na 10 lat katorgi; 11.Ćwirko Bolesław, lat 18 z Warszawy, 12.Ćwirko Gustaw, aplikant adwokacki z Płocka, rozstrzelany 09.02. 1863; 13. Cymerman Aleksander, lat 18 z Warszawy; 14. Daleń Józef, lat 17, uczeń gimnazjum płockiego; 15. Dąbrowski, rymarz z Płocka, uwięziony; 16. Dąbrowski August, szlachcic z Płocka; 17. Dąbrowski Stanisław, lat 18, mieszczanin płocki; 18.Dąbrowski Władysław, lat 19, mieszczanin płocki; 19. Dąbrowiec Franciszek, lat 25, mieszczanin płocki; 20. Domagalski Hilary, lat 40, urzędnik rządowy z Płocka; 21. Dulczewski(v. Dulczński)August, lat 30, ogrodnik z Siecienia powiat Lipno; 22. Dziewanowski Stanisław, szlachcic z Płocka; 23. Dudziński Ferdynand, lat 18, mieszczanin płocki; 24. Kajman Leopold, siodlarz z Płocka, uwięziony; 25. Fechner Michał, felczer z Płocka, uwięziony; 26. Fedecki, szewc z Płocka, uwięziony; 27. Fuksiński, wyrobnik z Płocka, ranny w oko, uwięziony; 28. Gadamowicz, rządca, zastrzelony przez kozaków; 29. Gadomski Artur, nauczyciel gimnazjum z Płocka; 30. Galicki Antoni, lat 30, malarz z Płocka; 31. Gajewski Aleksander, lat 21, szlachcic z Płocka, uwięziony; 32. Górski, szlachcic z Dobrzynia; 33. Goszczyński Stanisław, lat 33 z Płocka; 34. Grzybowiski Teodor, uwięziony; 35. Janiszewski Roman, lat 22, mieszczanin z Sierpca; 36. Jabłoński Piotr, mieszczanin płocki; 37. Jarzyński Dionizy (Damian), lat 40, bednarz z Płocka, rozstrzelany; 38. Kamieński Aleksander, lat 22, felczer z Płocka, zesłany w głąb Rosji; 39.Kempiński, uczeń z Płocka, zesłany w głąb Rosji; 40. Kilichowski, leśnik, uwięziony; 41. Komorowski Adam, lat 19, mieszczanin płocki; 42. Kłobukowski Feliks, lat 23, aplikant sądowy z Płocka; 43. Korolewicz Piotr, lat 25, mieszczanin płocki; 44. Korewa Ludwik, uczeń z Płocka, uwięziony; 45. Kowalewski Józef, z partii dobrzyńskiej, skazany na 6 lat twierdzy; 46. Kowalewski Kajetan, dowódca partii dobrzyńskiej; 47. Krajeński Lucjan, lat 17, uczeń gimnazjum płockiego; 48. Krajeński Andrzej, lat 17, woźnica z Płocka, uwięziony; 49. Krawiec Jan, kołodziej z Płocka, uwięziony; 50. Kuśmierczyk Wojciech, lat 18, ślusarczyk z Płocka, rozstrzelany 02.11.1863r; 51. Lasotki, uczeń z partii szkolnej, aresztowany; 52. Leszczyński Jakub, lat 25, stolarz z Płocka, uwięziony; 53. Lewandowski Florian, lat 20, lokaj z Ściółkowa, skazany na 400 rózeg; 54. ks. Lewandowski, z zakonu Reformatów, uwięziony; 55. Bechowski Józef, organista z Płocka; 56. Linde, uczeń z partii szkolnej, zdołał zbiec; 57. Łempicki Henryk, uczeń z Płocka, uwięziony; 58. Słowińscy, dwaj bracia z partii dobrzyńskiej, uwięzieni; 59. Majewski Jan, lat 30, mieszczanin z Płocka; 60. Majewski, organista z Drobina, ciężko ranny, uwięziony; 61. Majewski Julian,lat 16, uczeń gimnazjum płockiego; 62. Markowski, szewc z Płocka, uwięziony; 63. Maciejewski Jan, lat 20, lokaj z Płocka; 64. Merk Wojciech, lat 33, szewc z Płocka; 65. Miarek Ksawery, lat18, mieszczanin płocki; 66. Mierzejewski Edward, uczeń z Płocka, uwięziony; 67. Mierzyński, stolarz z Płocka, uwięziony; 68. Mijakowski, rządca z Pagórek Ujazdowskiego, uwięziony; 69. Mikulewski Franciszek, lat19, robotnik z Płocka; 70. Miłodrowski Aleksander, szlachcic z Zakrzewia, uwięziony; 71. Mionsko Melchior, lat25,, mieszczanin płocki; 72. Mostowski Konstanty, szlachcic z Płocka; 73. Michałowski Franciszek, szlachcic z Płocka, uczeń gimnazjum w Warszawie; 74. Niemiatowski Julian, lat 17, piekarz z Płocka; 75. Nowicki Ignacy, lat 27, właściciel fabryki w Bronowie; 76. Ostrowski, szlachcic z partii dobrzyńskiej, skazany na 6 miesięcy twierdzy; 77. Pawłowski Andrzej, lat 22, mieszczanin płocki; 78. Pawłowski Wiktor, lat 24, cieśla z Płocka, uwięziony; 79. Pilitowski, uczeń z partii szkolnej, uwięziony; 80. Podlewski Karol, szlachcic, geometra płocki; 81. ks. Piotrkowski, uwięziony po rewizji w Nagórkach; 82. Płocki Leon, z partii dobrzyńskiej, skazany na 6 miesięcy twierdzy; 83. Płoszyński Antoni, lat 20, mieszczanin płocki; 84. Poddębski Antoni, lat 31, pisarz z Płocka; 85. Popikowski Antoni, syn właściciela majątku Jeżewo, uwięziony; 86. Postrych Władysław, lat 19, felczer z Płocka, ciężko ranny, uwięziony; 87. Rościszewski Leon, lat 19, syn dziedzica z Rościszewa; 88. Rosinowski Jan, szlachcic z Płocka; 89. Kudowski Emanuel, rządca z Kuchar, uwięziony; 90. Kudowski, syn adwokata, uczeń z partii szkolnej, uwięziony; 91. Rzeszotarski Felicjan, lat 24, oficjalista w majątku Łempickiego Chudzinie, uwięziony; 92. Sadowiski Stanisław,lat 20, włościan spod Ostrołęki; 93. Smoliński Hilary, lat 17, szlachcic z Płocka; 94. Sokołowski, ogrodnik z Nagórek, uwięziony po rewizji we dworze; 95. Srednicki Hilary, lat 17, z Warszawy; 96. Starzymowski z Włocławka,, uczeń partii szkolnej, zesłany do Rosji; 97. Surowiecki Teofil, mieszczanin z Ostrołęki; 98. Sztombach August, kamasznik z Płocka; 99. Szymanowski z Kożuszyna, uczeń partii szkolnej, uwięziony; 100. Świdziński Franciszek, rzeźnik z Płocka, uwięziony; 101. Światecki, syn rolnika z m. Dąbie, zesłany do wojska w Rosji; 102. Święcicki Adolf, z Nowej Wsi, uczeń, dowódca partii szkolnej, zesłany do wojska w Rosji; 103. Wernik, oficjalista folwarczny, z partii dobrzyńskiej, uwięziony; 104. Wieszczycki Leon, lat 25, urzędnik z Płocka, uwięziony; 105. Wilczewski Michał, lokaj z Płocka, uwięziony; 106. Wichrowski Ignacy, lat 19, mieszczanin płocki. 107. ks. Woyczyński, uwięziony w wyniku rewizji w Nagórkach; 108. Wojciechowski Leon, lat 26, mieszczanin płocki; 109. Soliński Florian, lat 18, subiekt Domu Zleceń w Płocku, ciężko Anny, rozstrzelany 09.11; 110. Wodzyński Bronisław, urzędnik rządowy w Płocku; 111. Zambrzycki Zygmunt, syn dziedzica z Gostkowa, uwięziony; 112. Zaborowski Władysław, lat 19, mieszczanin płocki; 113 Zieliński Józef, mieszczanin z Mławy

Opracowanie na podstawie S. Popkowskiego, „Powstanie styczniowe w płockim i płońskim, „Głos Mazowiecki nr 52-65, Płock 1929, oraz I Kurskiego Kurskiego z Nocy Styczniowej, „Życie Mazowsza”, 3-4 Płock 1928

Wydaje się, że jeśli będzie tablica upamiętniająca wydarzenia roku 1863, nie będzie zawierała nazwisk, ale mogę się mylić.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » wt wrz 18, 2012 2:30 pm

Dzisiaj otrzymałem odpowieź z UM, na naszą propozycję nadania ulicy im. Józefa Oksińskiego.
Wygląda na to, że ciąg dalszy potoczy się we właściwą stronę.
Załączniki
Scan.jpg pismo od prezydenta.jpg
Scan.jpg pismo od prezydenta.jpg (75.37 KiB) Przejrzano 12296 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » pt paź 19, 2012 9:47 am

Jest dobrze. Otrzymałem informację, że w dniu 30 pażdziernika na sesji RM ma być podjęta uchwała o nadaniu jednej z płockich ulic imienia Józefa Oksińskiego.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: kwis » śr paź 24, 2012 2:20 pm

Podczas wtorkowej sesji radni rozważą nowe nazwy dla trzech miejsc w Płocku. Jeśli się zgodzą,[..] a równoległej do Otolińskiej i prostopadłej do ul. ppłk. Jana Pasternakiewicza ulicy będzie patronował Józef Oksiński.

więcej:

http://www.portalplock.pl/pl/334_inform ... cerzy.html
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » śr paź 31, 2012 11:27 am

Dnia 30.10. 2012 r. płoccy radni przyjęli uchwałę nr 465/28/2012 co oznacza, że jedna z ulic w Płocku będzie nosiła nazwę Józefa Oksińskiego. :ok:
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: Nieostatni » śr paź 31, 2012 3:13 pm

Doskonała inicjatywa. Szacun dla Radnych, czują swoje korzenie!
Brawo Tradytor! :brawo: To lubię! :radocha: Tak trzymać! :ok:

Nieostatni
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: kwis » śr paź 31, 2012 4:23 pm

to może jakieś zdjęcie z tego miejsca i nazwą ulicy ktoś wstawi.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » śr paź 31, 2012 4:45 pm

kwis pisze:to może jakieś zdjęcie z tego miejsca i nazwą ulicy ktoś wstawi.
Zdjęcie to może dopiero w styczniu. Uchwała to początek urzędniczych procedur, będę popędzał Geodetę Miasta i Miejski Zarząd Dróg, aby zawiesili tabliczki z nazwą ulicy jeszcze przed dniem 150 rocznicy ale czy zdążą :?: 2 tablice zmieniające nazwę starego mostu wymieniono dopiero po 4 miesiącach :!:
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » czw lis 01, 2012 4:50 pm

Z braku zdjęć, planik gdzie szukać ul. Oksińskiego. :ok:
Załączniki
Scan.ul.Oksińskiegojpg-tr.jpg
Scan.ul.Oksińskiegojpg-tr.jpg (77.69 KiB) Przejrzano 12229 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Józef Oksiński - Powstaniec Styczniowy.

Postautor: bobola » czw lis 08, 2012 3:29 pm

Oto dzisiejszy wygląd ul. Oksińskiego od strony wjazdu z ul. Pasternakiewicza :?
Załączniki
100_1525-tr.ul.Oksińskiego.jpg
100_1525-tr.ul.Oksińskiego.jpg (63.73 KiB) Przejrzano 12216 razy
100_1526-tr.ul.Oksińskiego.jpg
100_1526-tr.ul.Oksińskiego.jpg (76.03 KiB) Przejrzano 12216 razy

Wróć do „Biografie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości