Św. Andrzej Bobola

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Św. Andrzej Bobola

Postautor: bobola » śr maja 16, 2012 11:18 am

Pierwsze lata życia Andrzeja Boboli nie są łatwe do opisania, bo brak dokumentów nie pozwala napisać życiorysu, w pełni wiarygodnego, różni autorzy opierają się na hipotezach, więc trudno jest wskazać , która z nich jest najbliższa prawdy i nie należy się temu dziwić, skoro do dzisiaj nie wiemy dokładnie gdzie i kiedy Andrzej się urodził, kim byli jego rodzice. O ojcu Andrzeja mówi się, że pochodził on ze zubożałej linii znanego rodu Bobolów herbu Leliwa. Sam Andrzej w czasach szkolnych mówił o sobie, że jest Małopolaninem, wiadomo też, że urodził się w 1591 r. między sierpniem a grudniem, ponieważ rodzice nadali mu imię Andrzej, to hipotetycznie można przyjąć, że urodził się 30 listopada, w dzień św. Andrzeja. Od lat osiemdziesiątych XX w. przeważa zdanie, że Bobola urodził się w Strachocinie w diecezji przemyskiej, ale nie jest to pogląd akceptowany przez wszystkich jego biografów.
tr1.jpg
tr1.jpg (41.51 KiB) Przejrzano 8548 razy
Czas pobierania nauk przez Andrzeja jest lepiej znany. Wiadomo, że uczęszczał do gimnazjum jezuickiego w Braniewie. W wieku dwudziestu lat wstąpił do zakonu jezuitów, w 1613 r. złożył śluby zakonne, podjął naukę w prowadzonej przez jezuitów Akademii Wileńskiej, by studiować filozofię i teologię. Będąc na czwartym roku studiów otrzymał święcenia kapłańskie.
Działalność duszpasterską rozpoczął w Nieświeżu, później w Wilnie i Bobrujsku. Latem 1633 r. Bobola rozpoczął płocki etap swojej działalności. Początkowo bawił tutaj w charakterze gościa, bez przydziału określonej działalności. Od 1634 r. kieruje Sodalicją Mariańską uczniów tutejszego kolegium, na rok wyjeżdża do Warszawy, po powrocie do Płocka jest prefektem kolegium i kaznodzieją do roku 1638. Łatwo policzyć, że Andrzej Bobola był mieszkańcem Płocka przez 4 lata, co czyni go najdłużej związanym z Płockiem wśród polskich świętych. Po wyjeździe z Płocka przebywa w Łomży, Pińsku i Wilnie. Od 1652 r. w trudnych, niespokojnych czasach wojen kozackich i potopu szwedzkiego niestrudzenie pracuje jako kaznodzieja i misjonarz na terenie dwuwyznaniowego Polesia, jest nazywany duszochwatem i apostołem Pińszczyzny.

W maju 1657 r. na Janów Podlaski napadła banda Kozaków i dokonała rzezi ludności katolickiej i żydowskiej. Bobolę, który ukrył się poza miastem, ujęto i powleczono do Janowa, gdzie na miejskim rynku zadano mu męczeńską śmierć, którą na obrazie z XVIII w. tak opisano, „…po wyrwaniu paznokci, z obciętym nosem i uszami, po zdarciu skóry z rąk i wieloma zadanymi ranami został okrutnie zamordowany…” Ciało Andrzeja Boboli pochowano w krypcie kościoła jezuitów w Pińsku i z czasem zapomniano o nim. Dopiero po jego odnalezieniu w 1702 r. pojawił się i narastał kult Męczennika. Pierwsze notarialne dokumenty o męczeńskiej śmierci Boboli, sporządził w 1711 r. biskup unicki P. Kulczycki. W latach 1712 – 1719 prowadzono w Pińsku badania cudów, które dokonały się za pośrednictwem męczennika Andrzeja, zgromadzone dokumenty przesłano do Rzymu z prośbą o otwarcie procesu beatyfikacyjnego. Jednak czasy saskie, kasata zakonu jezuitów i upadek Rzeczpospolitej spowodowały, że beatyfikacja nastąpiła po wielu latach, w 1853 r. ale kult Andrzeja Boboli nie osłabł , interesującym tego przykładem jest król August II Mocny, ciężko chory, umierający monarcha prosił Andrzeja Bobolę o wstawiennictwo do Boga i ulżenie cierpień choroby.

Zachowane w dobrym stanie ciało Męczennika nie zaznało spokoju. W 1808 r. przeniesiono je do Połocka, w 1922 r. wywieziono do Moskwy, gdzie poddano je badaniom. W 1924 r. władze sowieckie przekazały zwłoki do Watykanu a w 1938 r. Po kanonizacji, trumnę z ciałem Świętego uroczyście przewieziono do Warszawy i złożono w kaplicy domu jezuitów przy ul. Rakowieckiej, mimo zniszczenia domu we wrześniu 1939 r. trumna z ciałem św. Andrzeja ocalała i przeniesiono ją na Stare Miasto do kościoła Matki Boskiej Łaskawej, który spłonął w czasie powstania, jednak i tym razem relikwie uratowano i umieszczono w kościele św. Jacka przy ul. Freta, w lutym 1945 r. trumna powróciła do kaplicy jezuitów przy Rakowieckiej. Obecnie metalowa, oszklona trumna z relikwiami męczennika jest umieszczona w krypcie pod prezbiterium, w warszawskim Sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Postać Andrzeja Boboli od początku XVIII w. była popularyzowana nie tylko poprzez opisy ale i obrazy, ilustrujące jego męczeństwo. Początkowo pokazywano męczennika z szablami wbitymi w kark i w szyję, tak jak w płockim relikwiarzu. Później zrezygnowano z tak drastycznego przedstawiania i pokazywano atrybuty w postaci narzędzi mąk i gałązki palmowej, oznaki męczeństwa, leżących obok. Ostatnio obrazy i rzeźby, najczęściej przedstawiają naszego świętego jako wędrowca w ubiorze jezuity, z laską pasterską w ręku.

Cenny dowód kultu Męczennika w Płocku, odnajdujemy w Muzeum Diecezjalnym, jest nim barokowy, osiemnastowieczny relikwiarz, ufundowany przez płockiego biskupa Antoniego Sebastiana Dembowskiego h. Jelita i jest to prawdopodobnie najstarszy płocki zabytek związany z Bobolą , trudno go dokładnie datować ale z łacińskich napisów umieszczonych na relikwiarzu wnioskujemy, że relikwie trafiły do Płocka nie wcześniej jak w 1745 r. Trudno jest też uzyskać odpowiedź na pytanie - kiedy relikwie umieszczono w relikwiarzu? Najprostszą wydaje się hipoteza mówiąca, że nastąpiło to nie później jak w 1752 roku, bo do tego czasu biskup Antoni pełnił posługę biskupa płockiego. Na to, że Dembowski był fundatorem relikwiarza, wskazuje umieszczony na nim herb Jelita z biskupimi oznakami: kapeluszem kardynalskim, sznurem z sześcioma chwostami , infułą i pastorałem.

Relikwia, w postaci cząstki kości Andrzeja Boboli, umieszczona jest za szkłem w owalnej ramce w górnej części relikwiarza. Niżej w prostokątnej ramie jest obraz męczennika Andrzeja Boboli. Pod tym sztychem, umieszczono kartkę z łacińskim napisem, na której jezuita Jerzy Barszcz , kaznodzieja i pisarz zaświadcza, że nieuleczalna choroba jego prawego oka, ustąpiła za sprawą wybłaganej pomocy u Męczennika, gdy ten obrazek przyłożył wieczorem do oka, już następnego dnia było ono zdrowe. Choroba wystąpiła w 1725 roku i trwała dłużej niż dwa lata. Barszcz pisze dalej, że w trakcie swojego pobytu w Pińsku w 1734 r. to cudowne ozdrowienie opisał w księdze łask otrzymanych za sprawą tegoż Bożego Męczennika.

Na odwrocie relikwiarza na deszczułce, zasłaniającej dostęp do relikwii jest zapisane oświadczenie jezuity Jana Alojzego Dyzmy Tadeusza Sztandyra, który w sposób niepodważalnie pewny zaświadcza, że obraz słynący łaskami i relikwie w postaci cząstki z kości Andrzeja Boboli, podarował mu czcigodny Ojciec Jerzy Barszcz w roku pańskim 1741. Zostały one połączone za zgodą Ojca Franciszka Rościszewskiego SJ rektora Akademii Wileńskiej. Oświadczenie to zostało napisane w Wilnie w Kolegium Akademickim roku pańskiego 1745 w dniu Ojca Ignacego. Czytając to nasuwa się wniosek, że napis na deszczułce jest kopią tego co Sztandyr napisał na kartce papieru, która prawdopodobnie jest umieszczona we wnętrzu relikwiarza.

Na tej samej deszczułce, rozciętej obecnie na dwie części, umieszczono cztery lakowe pieczęcie, zabezpieczające dostęp do relikwii, na pieczęciach jest odcisk biskupiego herbu Jastrzębiec. Który z płockich biskupów płockich zaplombował relikwiarz? W rachubę może wchodzić trzech pieczętujących się Jastrzębcem: Kacper Borowski (1883 – 1885), Apolinary Wnukowski (1904 – 1908) i Antoni Julian Nowowiejski ( 1908 – 1941). Można przyjąć hipotezę, że czynność tę wykonano po poddaniu relikwiarza zabiegom konserwatorskim, które mogły być niezbędne przed wyeksponowaniem go w nowym budynku muzeum w 1903 r. wówczas posługę pełnił biskup Wnukowski. Nie wykluczam prawdopodobieństwa, że pieczętującym był biskup Nowowiejski.

Mogłoby się wydawać, że św. Andrzej Bobola, przez kilka lat mieszkaniec Płocka, powinien cieszyć się tutaj licznymi objawami kultu, ale poza cennym relikwiarzem jest ich bardzo mało.

W kościele farnym po prawej stronie ołtarza głównego, nad wejściem do zakrystii, jest jego obraz. W katedrze w lewej nawie znajdujemy witraż i to tyle z czym się zetknąłem, być może nie wszystko udało mi się odnaleźć. Nie ma kościoła, czy kaplicy a nawet ołtarza, poświęconego temu świętemu, który w roku 2002 ogłoszony został Patronem Polski. Można odnieść wrażenie, że św. Andrzej Bobola jako „płocki święty” jest w Płocku niedoceniany i zapomniany, przysłonięty kultem bardziej nam współczesnych świętych i błogosławionych.

Dzisiaj, 16 maja mija 355 rocznica męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli.
Postać św. Andrzeja Boboli jest mi bliska nie tylko z powodu, że jest moim Patronem ale przede wszystkim dlatego, że był płocczaninem przez 4 lata, które spędził w Płocku. Dlatego myślę, że warto przypomnieć postać tego, także płockiego świętego.


Autor składa podziękowania :
ks. Stefanowi Cegłowskiemu za udostępnienie relikwiarza i zdjęć;
dr Tomaszowi Tiurynowi za przetłumaczenie łacińskich tekstów;
Tomaszowi Kowalskiemu za konsultacje.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: bobola » czw maja 17, 2012 8:01 am

Do podziękowań dołączam jeszcze jedno, dla admina TT za umieszczenie artykułu także tutaj, na forum :D
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: Gdańszczanka » czw maja 17, 2012 8:33 pm

Rok temu miałam okazję rozmawiać z księdzem, którego św. Andrzej Bobola odwiedzał nocami.
Dzisiaj stoi tam sanktuarium świętego, na Jego wyraźnie życzenie (po to nocami nachodził biedaka).
Strachocina
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: bobola » pn maja 21, 2012 3:47 pm

Gdańszczanko, jeśli masz fotografie ze Strachociny, to się nimi tutaj pochwal, proszę.
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: Gdańszczanka » pn maja 21, 2012 9:25 pm

Fotek ze Strachociny nie mam, tylko fotkę księdza ze Strachociny, który był u nas w Gdyni :)
I książęczkę o sanktuarium i Świętym
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: bobola » wt maja 22, 2012 10:12 am

Byłem przekonany, że byłaś w Strachocinie. Skoro nie masz fotek, to może opiszesz spotkanie z proboszczem w Gdyni a zwłaszcza jego senne nawiedzenia przez św. Andrzeja, to mnie b. interesuje 8-)
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: Gdańszczanka » wt maja 22, 2012 5:34 pm

Ksiądz Niżnik to - jak widać poniżej - chłop na schwał.
Został wysłany do Strachociny po tym jak jakieś 25 lat temu zrezygnował ówczesny proboszcz.
Ale powód nie był nowemu znany:).
No, i którejś nocy - jakieś odgłosy. Ksiądz wstał i zaczął sie rozglądać bo myślał, że ktoś włamał się na plebanię.
Nic nie stwierdził. Parę nocy później otwierają się drzwi i staje w nich jakaś postać.
Ksiądz rozważał wskoczenie pod łóżko, ale uciekł sie jeno do nura pod kołdrę.
I tak co parę dni albo tygodni, potem zawsze o regularnej godzinie choć bez regularnego grafiku.
Po 4 latach takich spotkań ksiądz wreszcie odważył się i zapytał "kto jesteś i czego chcesz?"
I usłyszał, że to św. Andrzej Bobola, który prosi o stworzenie Jego sanktuarium w Strachocinie.
Nie wiadomo gdzie dokładnie Bobola urodził się - ksiądz myszkował po różnych archiwach, ale ustalił tylko,ze przez jakiś czas
ojciec Bobola dzierżawił Strachocinę. Natomiast jedyna wiadomość jaka istnieje o jego pochodzeniu to podobno wypowiedziana
przez samego Świetego gdzieś kiedyś, że: "Jestem Małopolaninem".
x. Józef jest człowiekim bezpośrednim i jego opowieść nie miała żadnych znamion sensacji ani niedomówień,
bo na pytanie "a co ksiądz czuł jak ta postać przyszła?" odpowiedział z rozbrajającą prostotą: "proszę Pani, toć mało
pod łóżko nie wlazłem ze strachu".
Na zdjęciu podpisuje książeczkę swojego autorstwa o Strachocinie i św. Andrzeju.
Ale wszystkich szczegółów spotkań "trzeciego stopnia" w niej nie ma:)
Załączniki
AK12.jpg
AK12.jpg (78.15 KiB) Przejrzano 9861 razy
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: bobola » ndz lip 08, 2012 1:20 pm

http://mariuszromangdy.blogspot.com/sea ... j%20Bobola
Polecam ciekawy blog z interesującymi filmami.
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: Gdańszczanka » pn lip 09, 2012 4:40 pm

A, tak - to nasz-ci.
Członek Związku Szlachty Polskiej (chyba jeszcze)
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: bobola » pn lip 30, 2012 1:36 pm

Św. Andrzej Bobola nie jest lubiany przez kościół prawosławny, który dał temu wyraz protestem przeciw ogłoszeniu Boboli przez kościół katolicki patronem Polski. Jednak okazuje się, że we Włoszech w kościele w Borgo Santo Spirito, pochodzący z Rosji malarz Grigorius Maltzeff namalował w stylu prawosławnym oraz św. Andrzeja Boboli.
Interesującym przyładem pojednania katolików z prawosławnymi jest ikona, przedstawiająca dwóch świętych: katolickiego Andrzeja Boboli i prawosławnego Piotra Aleuckiego. Bobolę zamordowali prawosławni Kozacy bo nie chciał wyrzec się katolicyzmu. Piotra młodego autochtona z wyspy Kodiak, który nie chciał wyrzec się prawosławia w 1815 r. zamęczyli katolicy, w pobliżu misji Dolores w San Francisko.
Autorem ikony i modlitwy "A Prayer For Unity: Holy Martyrs St. Peter the Aleut and St. Andrew Bobola, S.J." jest jezuita i malarz o. William McNichols.
Treści anglojęzycznej modlitwy nie przytaczam z lenistwa. :?
Załączniki
abGrigoriusMaltzeff.jpg
abGrigoriusMaltzeff.jpg (41.51 KiB) Przejrzano 9815 razy
i_unity a.bobola-1.jpg
i_unity a.bobola-1.jpg (22.11 KiB) Przejrzano 9815 razy
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: Gdańszczanka » śr sie 01, 2012 8:11 pm

a nie można tej modlitwy jakoś skopiować żeby nie trzeba było przepisywać, Leniuchu? :)
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: kwis » śr sie 01, 2012 9:46 pm

Gdańszczanka pisze:a nie można tej modlitwy jakoś skopiować żeby nie trzeba było przepisywać, Leniuchu? :)
Nieudolne tłumaczenie udanego tłumacza internetowego


Modlitwa o jedność

Pan Bóg nasz, Twój Syn oddał się do śmierć wnieść swoje rozproszone dzieci w jedno. Daj nam perserverance w dzieła Chrystusa z
pojednanie, dla których Piotr Aleut i St.Andrew Bobola zmarł jako męczenników. Prosimy o to przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna który żyje i króluje z Tobą i Duchem Świętym,
jeden Bóg na wieki wieków Amen

W 1815 roku młody pochodzący z wyspy Kodiak stał się trzecim męczennikiem dla prawosławia w Ameryce, gdzie był torturowany i zamordowany przez rzymskich katolików, blisko Mission Dolores w San Francisco, ponieważ nie chciał opuścić swoją wiarę. Jego imię Aleut było Cungagnaq, ale otrzymał chrześcijańskie imię Piotr, kiedy został ochrzczony przez mnichów z misji Kodiak.

Ojciec Andrzej Bobola urodził się w 1591 roku w Polsce. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Wilnie, w 1611 roku. Był wybitnym kaznodzieją, katechetą, a pracował również wśród dwóch plag, które nawiedziły Wilnie w 1624 i 1629 roku.

W maju 1657 roku Kozacy zaatakowali miasto Janowa i zmasakrowali katolików i Żydów. Andrzej Bobola był zagrożony śmiercią, jeśli nie zostawi jego wiarę. 16 maja ks. Bobola został wzięty przez Kozaków, torturowani i mordowani. Męczennikiem jak Piotr Aleut, zmarł w najbardziej okropny jeszcze bohaterska śmierć dla swoich wierzeń i przekonań.

Konto Piotra pochodzi z ortodoksyjnej publikacji. Konto św Andrzeja pochodzi z książki o. Józefa Tylenda na świętych jezuickich.

Ikona ta została uruchomiona jako modlitwa o zjednoczenie, symbolizowanego przez okrągły kształt.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: bobola » czw sie 02, 2012 9:48 am

Krzychu, a może da się spolszczyć tę internetową polszczyznę? Byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: kwis » czw sie 02, 2012 10:27 am

bobola pisze:Krzychu, a może da się spolszczyć tę internetową polszczyznę? Byłbym wdzięczny.
Daj nam perserverance w dzieła Chrystusa - Zapieczętowani i zabezpieczeni przez Ducha, wieczne zbawienie jest zapewnione.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: bobola » pt maja 16, 2014 8:42 am

Dzisiaj 16 maja 2014 r. mija 357 rocznica śmierci św. Andrzeja Boboli, dlatego uaktywniam wątek sprzed 2 lat.
Na zdjęciu jest ołtarz świętego, w kościele parafialnym w Starachowicach. Dodam, że 72 lata temu byłem tam ochrzczony.
Załączniki
skanuj0004-tr.Starachowice.jpg
skanuj0004-tr.Starachowice.jpg (63.46 KiB) Przejrzano 9770 razy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Św. Andrzej Bobola

Postautor: Thomas » pt maja 16, 2014 9:10 am

To ja z tej okazji z najlepszymi życzeniami wstawiam Andrzeja Bobolę ze ściany kościoła w Bielsku
DSC_5535.JPG
DSC_5535.JPG (57.41 KiB) Przejrzano 9769 razy

Wróć do „Biografie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość