Strona 1 z 1

Generał Bontemps Przypomniany Społeczeństwu

: pn sie 25, 2014 7:14 pm
autor: bobola
Adiutant, nasz tradytorowy dawny kolega Robert Nowak przed 4 laty na forum zaapelował o "Przywrócenie społeczeństwu pamięci o generale Piotrze Bontemps, wraz uporządkowaniem i należytym upamiętnieniu miejsca Jego wiecznego spoczynku". Apel wzbudził zainteresowanie członków Tradytora a w szczególności: kwisa, werdana, UBOOTA, tete i innych, ich posty można znaleźć na forum. W sobotę 23 sierpnia 2014r. ziściły się marzenia adiutanta Roberta, który przez kilka lat uparcie zabiegał o ich realizację i doczekał się ponownego pochówku Piotra i jego żony Róży Bontepsów, właścicieli Gulczewa, w krypcie imielnickiego kościoła parafialnego. Uroczystość pogrzebowe zebrały wielu uczestników, wśród nich VIPów z Płocka, Warszawy, a nawet Francji. Byli także potomkowie Piotra i Róży, bardzo ciekawie o swych przodkach wypowiadała się Pani, kóra jako jedyna podziękowała Robertowi Nowakowi za jego wieloletnie angażowanie się w poszukiwanie grobu i przywracanie pamięci generała Bontemps.
Szczególnie uroczyście wyglądały poczet sztandarowy Straży Pożarnej oraz warty grup rekonstrukcyjnych w mundurach i pod bronią z epoki napoleońskiej, najwięcej huku usłuszeliśmy, gdy artyleżyści oddawali salut w czasie składania trumien do krypty i odsłonięcia epitafium. Tym razem Robert jako rekonstruktor doglądał i organizował zadania swoich kolegów, przybyłych z różnych stron, przykładowo artyleria ze Szczecina.
Szkoda, że wśród nas tradytorów, nie ma już pasjonata, adiutanta Roberta Nowaka, ale szczęśliwie obok starych pojawili się nowi i oby tak dalej :!: :ok: