Strona 1 z 1

Carillon

: czw lip 01, 2010 11:52 am
autor: bobola
Przed dwoma laty przyjechał do Płocka interesujący, rzadki instrument muzyczny, który odwiedzał nadwiślańskie miasta od Krakowa po Toruń, a może jeszcze dalej, by dawać koncerty na karylionie (od francuskiego carillon).
Muzykowanie na wielu dzwonach, znane jest chyba od momentu wynalezienia dzwonu, a wszyscy się zetknęli z tą muzyką, gdy w przypadku święta kościelnego lub jakiegoś wydarzenia biją wszystkie dzwony w mieście.
Karylion, który można zobaczyć na dołączonych zdjęciach, to taka miniatura wszystkich dzwonów w mieście, pozwalająca jednej osobie lub duetowi, grać wszelkie melodie, od muzyki klasycznej po współczesne przeboje. Gra się na nim przy użyciu pięści i stóp.

Re: Carillon

: czw lip 01, 2010 12:36 pm
autor: gruzin85
Fajne! :P Miło by było posłuchać :P

Re: Carillon

: czw lip 01, 2010 11:26 pm
autor: kwis
gruzin85 pisze:Fajne! :P Miło by było posłuchać :P
Nagrane mam fragmenty utworów "4 pory roku" i "Skrzypek na dachu", wole jednak oryginały

Re: Carillon

: pt lip 02, 2010 11:15 am
autor: kwis
bobola pisze:Przed dwoma laty przyjechał do Płocka interesujący, rzadki instrument muzyczny, który odwiedzał nadwiślańskie miasta od Krakowa po Toruń, a może jeszcze dalej, by dawać koncerty na karylionie (od francuskiego carillon).
W bogatym XVI-wiecznym Gdańsku pierwszy carillon zawisł w Ratuszu Głównego Miasta. Był rok 1561. Kilkanaście lat później drugi instrument zawieszono w wieży kościoła św. Katarzyny
W zamożnych protestanckich miejscowościach księstw niderlandzkich carillon - zespół grających dzwonów - był wizytówką miasta. Jego dźwięk oznajmiał przyjezdnym, że zawitali do bogatego i szczęśliwego miasta. Do dziś niemal każde miasteczko w Niderlandach posiada własny instrument i miejskiego carillonistę.

Instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie młotkami lub sercami dzwonów uruchamianymi przez mechanizm zegarowy lub ręcznie, za pomocą klawiatury. Niekiedy w nowoczesnych carillonach stosowane jest sterowanie elektroniczne.

Carillon powstał w XV w. we Flandrii, gdzie tamtejsi ludwisarze osiągnęli mistrzostwo w swoim rzemiośle i uczynili z niego sztukę. Największe skupiska historycznych carillonów można spotkać w Belgii, Holandii, Kanadzie oraz w północnych Francji i Niemczech, gdzie ciągle są w użyciu podnosząc rangę i atrakcyjność miast i napawając dumą ich mieszkańców.

Na dzwonach gra najlepsza carillonistka w kraju Monika Kaźmierczak z Gdańska

http://www.carillon.org.pl/galeria/2008/plock/1.html

Carillon odwiedzał miasta wzdłuż Wisły od miejscowości Wisła aż po Gdańsk