Browar - Maszewo (pow. płocki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
prp
Posty: 2
Rejestracja: pn cze 06, 2011 11:18 am

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: prp » pn kwie 16, 2012 4:04 pm

Kochani, nie dorabiajcie jak Bóg miły niepotrzebnej ideologii. Właścieciel browaru nie był ani masonem, ani Żydem. Pentagram jest od wieków średnich symbolem PIWOWARSTWA a konkretnie żywiołów potrzebnych w procesie warzenia piwa. Znak ten powtarza się w XIX wieku niemal we wszystkich znanych browarach, także powszechnie umieszczany jest na etykietach, butelkach, szyldach, herbach i korkach polskich, niemieckich, angielskich itp. Zaprzestano zamieszczać go właśnie z powodu nieobacznego mylnego interpretowania go z różnymi ideologiami rozpowszechniającymi się pod koniec XIX i w XX wieku .
prp
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » pn kwie 16, 2012 4:44 pm

Gwiazda piwowarska > http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazda_piwowarska
Podobno wymyślona przez Sumerów w okresie 4000 - 2000 p.n.e.
Nieostatni
Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: kotek » pn kwie 16, 2012 5:21 pm

Ale Pan sobie zażartował. A więc nasz piwowar to: Niemiec, Żyd i mason. Koniec identyfikacji .... Ponoć gdy Antoniego Słonimskiego zapytano ile ma w sobie polskiej krwi to odpowiedział, że tyle ile zjadł w macy :D
Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: kotek » pn kwie 16, 2012 5:24 pm

Nieostatni wszystko wyjaśnił. Dzięki
Awatar użytkownika
Schiefer
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 23, 2011 3:20 pm

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: Schiefer » ndz kwie 29, 2012 11:50 pm

Widziałem i uwieczniłem gwiazdę dawida/piwowarską w kościołach katolickich w Głogowie i Ratysbonie. Czy to może oznaczać, że proboszczowie tych kościołów byli Żydami (oba kościoły pochodziły z XVIII wieku). A może to były browary przerobione na świątynie, lub siedziby wolnomularzy?

Ten symbol w Ratysbonie był umieszczony w okolicy głównej nawy, po prawej stronie. Po przeczytaniu historii kościoła okazało się, że symbol ten trafił do świątyni jako akt przebłagalny za pierwszy na Bawarii pogrom Żydów, który maiał miejsce w Ratysbonie w początkach XVIII stulecia.

Historii tego w Głogowie nie zgłębiłem.

Czasem zanim cię coś napisze, dobrze jest poczytać.
Czaro
Posty: 181
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:02 am
Lokalizacja: Płock

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: Czaro » pn kwie 30, 2012 12:12 am

Schiefer pisze:Widziałem i uwieczniłem gwiazdę dawida/piwowarską w kościołach katolickich w Głogowie i Ratysbonie. Czy to może oznaczać, że proboszczowie tych kościołów byli Żydami (oba kościoły pochodziły z XVIII wieku). A może to były browary przerobione na świątynie, lub siedziby wolnomularzy?

Ten symbol w Ratysbonie był umieszczony w okolicy głównej nawy, po prawej stronie. Po przeczytaniu historii kościoła okazało się, że symbol ten trafił do świątyni jako akt przebłagalny za pierwszy na Bawarii pogrom Żydów, który maiał miejsce w Ratysbonie w początkach XVIII stulecia.

Historii tego w Głogowie nie zgłębiłem.

Czasem zanim cię coś napisze, dobrze jest poczytać.
Ma się to jakoś do gwiazdy piwowarskiej o której tu mowa ?
:rower:
Awatar użytkownika
Kosafwc
Posty: 1
Rejestracja: śr wrz 29, 2010 3:19 pm

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: Kosafwc » ndz wrz 16, 2012 10:50 pm

Pentagram ma 5 ramion http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... en.svg.png to jest heksagram, ktory moze (nie musi) miedzy innymi byc gwiazdą dawida.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: bobola » sob maja 11, 2013 1:10 pm

Na temat browaru zapadła cisza, może są nowe wiadomości :?: Ja mam tylko nowe zdjęcie :)
Załączniki
P5080164-tr.parowa.jpg
P5080164-tr.parowa.jpg (85.67 KiB) Przejrzano 13189 razy
Awatar użytkownika
macias
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 12:50 pm

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: macias » pt wrz 13, 2013 1:30 pm

Witam, jestem z jednej z pracowni architektonicznych bioracych udział w konkursie na zagospodarowanie jaru brzeźnica. Musze sie przyznać, że bardzo zainteresowała mnie historia browaru maszewo oraz sam obiekt. Zastanawiamy się w biurze czy przy proejktowaniu obszaru nie umorzliwic ludziom zapoznania się z historia tego miejsca oraz ewentualne wyeksponowania obiektu. mam pytanie tylko czy bylibyście w stanie oznaczyć na mapie gdzie i jaki obszar zajmuje Browar. moge podesłać mapy do projektowania tego terenu. byłbym bardzo wdzieczny za pomoc w tworzeniu nowej jakosci jaru brzeznicy:)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » pt wrz 13, 2013 4:17 pm

OKi, mogę oznaczyć na waszych mapach, lub możemy się spotkać np. w niedzielę przy moście na Brzeźnicy i iść na bezpośrednio na miejsce.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » sob wrz 14, 2013 10:21 am

Ciekawe macias, co wy tam w tym jarze wykombinujecie. Nie przeingerujcie bo tam wystarczy tylko trochę ogarnąć a to miejsce samo odda swój wyraz. Wbrew pozorom jest ciekawe przyrodniczo, ale żeby to stwierdzić to trzeba się tam wybrać na rekonesans.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: bobola » sob wrz 14, 2013 10:40 am

Odnoszę wrażenie, że macias jest spoza Płocka, dlatego pisze o podesłaniu mapy, ale może jestem w "mylnym błędzie" :?:
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » sob wrz 14, 2013 12:32 pm

Macias skoro jesteś fachurą jednej z pracowni architektonicznych startujących w konkursie na zagospodarowanie Jaru Brzeźnica, to Twe pytanie "Zastanawiamy się w biurze czy przy proejktowaniu obszaru nie umorzliwic ludziom zapoznania się z historia tego miejsca oraz ewentualne wyeksponowania obiektu" - dyskwalifikuje Ciebie i Twój zespół. Wycofaj się czym prędzej, nie Masz (Wasz zespół) nie ma szans na wygranie tego konkursu. Pytanie tego typu jest podstawą, podwaliną, wskaźnikiem, głównym założeniem, bo przecież dla społeczeństwa opracowuje się tego typu projekty, eksponując jego historię i kulturę, przyrodę. Mapy o których piszesz i którymi dysponujesz, pewnikiem pochodzą z szkolnego atlasu, nie są one materiałami na których projektuje się tego typu rozwiązania. Ty reprezentujesz grupkę wandali z dedektorami, którzy chętnie zryli by ten dziewiczy teren w poszukiwaniu przysłowiowego "kapsla od piwa". Słyszeliście o browarze i to Was rajcuje. Może się mylę, ale były już kilkakrotne pytania ukierunkowane na pola potyczek, grodziska, cmentarze wojenne. Znam ten ból, przed laty zaliczyłem kilkadziesiąt hektarów bezmyślnie zrytej i nieuporządkowanej po takich "poszukiwaniach" ziemi. Jeśli nie jestem w błędzie, przestrzegam kolegów przed "projektantem" o wymownej ksywie Macias.

Nieostatni
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: Thomas » sob wrz 14, 2013 1:47 pm

Miałem podobne odczucia, które pięknie Nieostatni sprecyzowałeś.
Trochę więcej info o owej pracowni, jakąś podstawę do działania (kto zlecił takie opracowanie?) no i owe mapy. Wybacz Macias, ale musimy być ostrożni, bo właśnie jak pisze mój przedmówca - już nie raz z naszej dobrej woli ktoś wyciągnął za dużo, a potem to nasze forum i stowarzyszenie było postrzegane jako "to złe i niedobre". A nie o to w tym wszystkim chodzi.
Awatar użytkownika
macias
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 12:50 pm

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: macias » sob wrz 14, 2013 3:03 pm

Nieostatni

1. sprawa obiekt nie jest chroniony jako zabytek i jest miejsce z tego co widzialem na zdjeciach dosyc niebezpiecznym zeby wprowadzac w ta okolice ludzi[ rodziny z dziecmi] a zeby dostosowac go do tego zeby nikt przypadkiem nie wpadl w jakas dziure, albo zeby to sie nagle nei zawalilo trzeba wydac naprawde spore pieniadze.
2. mapy z atlasu.... raczej mapy projektowe od miasta
3. wiekszosc mieszkancow plocka nawet nie wie ze byl tam browar a gdzie sie znajdowal to wie prawdopodonie garstka, a piszesz o tym ze projektuje sie dla spoleczenstwa a najchetniej zachowal bys to dla garstki fanatykow. a jezeli tak czy siak przez caly teren bedzie prowadzic sciezka rowerowa co jest praktycznie pewne trzeba bedzie przynajmniej zabezpieczyc teren zeby nikt sobie krzywdy nei zrobil.
4. widze ze masz maly kontakt z ludzmi, wnioskuje to po twoim pogardliwym stylu, szczeze myslalem ze z mila checia bedziecie chcieli pomoc w takim minimalnym stopniu, bo jestescie swiadomymi mieszkancami Płocka.

5. tego to juz nie rozumiem

"Ty reprezentujesz grupkę wandali z dedektorami, którzy chętnie zryli by ten dziewiczy teren w poszukiwaniu przysłowiowego "kapsla od piwa". Słyszeliście o browarze i to Was rajcuje. Może się mylę, ale były już kilkakrotne pytania ukierunkowane na pola potyczek, grodziska, cmentarze wojenne. Znam ten ból, przed laty zaliczyłem kilkadziesiąt hektarów bezmyślnie zrytej i nieuporządkowanej po takich "poszukiwaniach" ziemi. "

uboot bardzo dziekuje za zaproszenie i naprawde bardzo chetnie bym z niego skorzystal ale chwilowo troche nie mam czasu. bardzo mozliwe ze na poczatku tygodnia ktos od nas z biura tam bedzie ale pewnie beda to godziny kiedy od 10-18 wiec pewnie nie bedziesz mial czasu. moze sie tez tak zdazyc ze w przyszlym miesiacu i ja tam sie pojawie i wtedy z mila checia bym sie spotkal i ewentualnie jezeli bedziesz mial taka ochote i czas przeszedl sie tam i zobaczyl jak to wyglad w rzeczywistosci. [ale to pewnie poinforumuje ciebie duzo wczesniej]

majsterek
z tego co wiem od znajomych ktorzy tam mieszkaja faktycznie jest to piekne miejsce przyrodnicze. uwierz mi napewno nie bedzie to nic mocno ingerujacego w przyrode:)

ps. mniej hate'u wiecej szacunku dla drugiej osoby nikt nie chcial nikgo obrazic, a wrecz przeciwnie ze wzgledu na wasza wiedze i znajomosc mmiejsce zwracam sie o pomoc

a jezeli chodzi o umiescowienie to juz wszystko wiem
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » sob wrz 14, 2013 6:17 pm

Jeśli przyjąłeś zlecenie opracowania zagospodarowania trenu, to dostałeś wytyczne w których zleceniodawca określił czego chce od Ciebie. Otrzymałeś odpowiednie materiały w postaci podkładów i map geodezyjnych w skali umożliwiającej przedstawienie w sposób graficzny własnej wizji projektu, rozwiązań, alternatyw zleconych założeń. Materiały te są w takiej skali, że wszystkie istniejące budynki, groble, przepusty, skarpy, głazy, studnie są zaznaczone. Ty w czasie wizji lokalnej musisz zainwentaryzować i pokazać, oraz zaproponować ścieżki, trasy, pomosty, punkty widokowe itp. Jeśli do tego potrzebny Ci jest przewodnik, to musisz go po prostu zatrudnić. Z tego widać, iż jesteś obecnie na etapie wstępnym. Słyszysz, że dzwonią i już rozglądasz się za przewodnikiem, dysponując niezbędnym materiałem graficznym i wytycznymi.
Na koniec Twoje stwierdzenie: - "a jezeli chodzi o umiescowienie to juz wszystko wiem". Zakasuj więc rękawy i do dzieła. Życzę powodzenia.
Daleki byłem i i jestem od wyrządzenia Ci przykrości. Po prostu na podstawie tego co pierwotnie i teraz napisałeś, oparłem swą odpowiedź. Latami pracowałem z dużymi zespołami ludzi i muszę się przyznać, na własnej skórze doświadczyłem blasków i mroków płynących z tytułu kierownictwa zespołem.
Ciągle aktualnym jest sens wersu Pieśni Filaretów Adama Mickiewicza Mierz siły na zamiary - Nie zamiar podług sił.
Jego uniwersalną magią jest fakt, potrafi działać w obu kierunkach. Siła woli ma największą moc.
I to by było na tyle. Zawieszam na "kołku" swój głos w dalszej dyskusji.

Nieostatni
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » ndz wrz 15, 2013 12:37 am

Panowie spokojnie, bez zbędnych emocji!!!

Macias jeśli jesteś architektem i twój pomysł ma pomóc temu miejscu to chętnie je wskażę, natomiast jeśli ma zaszkodzić to i tak będziemy (wraz z innymi) walczyć o to miejsce. Browar Maszewo jest prosty do zlokalizowania, nawet bez naszej pomocy, można go znaleźć.

Tak, więc macias, napisz o Was coś więcej, a wtedy po sprawdzeniu Waszej firmy, możecie liczyć na wsparcie.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: Thomas » ndz wrz 15, 2013 8:21 am

otóż to ! :spoko:
Awatar użytkownika
kropka
Posty: 1
Rejestracja: pt lut 21, 2014 10:47 pm

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: kropka » pt lut 21, 2014 11:24 pm

Witam, jestem w trakcie poszukiwań moich przodków i natrafiłam na tą stronę i mogę chyba dodać że Piotr Szifer miał brata Karola Gryfina Szifera ,syna Krzysztofa Szifera i Katarzyny z domu Machland który wziął ślub z siostrą mojego prapra dziadka Bertą Wilhelminą Ragu córką Wilhelma Ragu piwowara i Filipiny Spude zamieszkałych w Gąbinie .Takie dokumenty dostałam z Archiwum w Płocku. Jeżeli ktoś mógłby mi pomóc w dalszych poszukiwaniach będę wdzięczna.
Pozdrawiam Katarzyna.
Awatar użytkownika
PawelPlock
Posty: 1
Rejestracja: śr wrz 19, 2018 12:37 am

Re: Browar - Maszewo (pow. płocki)

Postautor: PawelPlock » śr wrz 19, 2018 12:42 am

Czy ktoś zna żyjącą rodzinę Szyferów z Płocka, Malborka?

Wróć do „Przemysłowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości