Strona 1 z 1

Cukrownia Borowiczki - Płock

: wt maja 06, 2014 3:31 pm
autor: zbyszekg9
Budowa cukrowni Borowiczki rozpoczęła się w październiku 1899 roku, a już w listopadzie roku następnego rozpoczęła się kampania cukrownicza. Fabryka dawała pracę wielu osobom. Wokół cukrowni rozwinęło się życie gospodarcze, ale i kulturalne Borowiczek. Zakład działał jeszcze na przełomie wieków. Obecnie w części budynków mieszczą się siedziby różnych firm, ale generalnie nie ma pomysłu, co zrobić z terenem wyłączonej z produkcji fabryki, a swego czasu padały pomysły zbudowania w tym miejscu centrum rozrywki, a nawet aquaparku. Póki co stan jest taki, jak widać na zdjęciach.

Re: Cukrownia Borowiczki - Płock

: czw paź 23, 2014 12:11 am
autor: Maksym
W parku,którego skrawek widoczny jest na trzeciej fotografi,za przepływającą tam Słupianką jest dworek zarządcy.
Integralne z "fabryką" były rozsiane na obszarze jej działalności punkty skupu surowca,z tzw. rejonów.To z nich przewalając się przez miasto,Ziły i Tatry i inne ciężarówki wiozły burak do produkcji,a z powrotem specyficznie pachnący"półprodukt-półodpad" wysłodki.Jeżdżąc po okolicy szczególnie jesienią porą tzw."kampanii" rozpoznaję miejsca gdzie były hałdy składowanych buraków. Jednym z takich jest, mały budynek przy Bielskiej w Płocku, bezpośrednio za torami po prawej od centrum.Mieściła się w nim waga i biura,platforma wagi była bezpośrednio przy północnym szczycie.Dalej był plac składowy,a budynki zajmowane teraz przez sklep ogrodniczy,to magazyny nasion i środków ochrony.Kolejnym składem był Sikórz,budynek po biurze i wadze tzw "buda"jeszcze jest,a plac to stacja paliwowa.Oczywiście skrzyżowanie drogi na Lipno z drogą na Sierpc. Po składzie w Bronowie nie ma znaku ,przecina go teraz przedłużenie drogi od Dragania.Co jest po składzie w Proboszczewicach nie wiem.

Re: Cukrownia Borowiczki - Płock

: czw paź 23, 2014 12:20 am
autor: Maksym
Ciekawą godną opisania ,była kolej wąskotorowa,której nasyp jest widoczny jak się jedzie Borowicką,a szyny obecnie "pełnią zaszczytną rolę" elementów parkanów.

Re: Cukrownia Borowiczki - Płock

: czw paź 23, 2014 9:25 am
autor: zbyszekg9
Maksym pisze:W parku,którego skrawek widoczny jest na trzeciej fotografii, za przepływającą tam Słupianką jest dworek zarządcy.
Dziękuję za uzupełnienie wątku, jednocześnie odsyłam tu: viewtopic.php?f=116&t=4761&hilit=borowiczki

Re: Cukrownia Borowiczki - Płock

: pn lis 03, 2014 11:51 pm
autor: Szeląg
Właśnie szukam informacji na temat kolei wąskotorowej w Płocku. Interesują mnie daty oraz mapy :) Jakby ktoś miał jakieś informacje na ten temat byłbym wdzięczny.