Browar - Głodowo (pow. lipnowski)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Browar - Głodowo (pow. lipnowski)

Postautor: zbyszekg9 » czw gru 10, 2015 2:22 pm

Głodowski browar został wzniesiony przez Karola Pląskowskiego w 2. poł. XIX w. (prawdopodobnie w roku 1878). Był to jeden z najnowocześniejszych browarów w guberni płockiej. Był napędzany maszyną parową i produkował piwa bawarskie, a w późniejszym okresie też porter. Wyrabiał do 68 000 wiader piwa, zużywał do 3 000 korcy słodu i 7 000 funtów chmielu. Na początku XX wieku Karol Pląskowski, zatrudniał 15 robotników. W 1922 roku właścicielami byli synowie Karola Pląskowskiego, a zakład funkcjonował pod nazwą Browar Parowy i Słodownia „Głodowo” . Źródła nie są zgodne co do momentu zakończenia działalności browaru, podając albo początek I albo II wojny światowej. Prawdopodobnie był to jednak 1939 rok, a produkcji już nigdy nie uruchomiono.
W roku 1940 w budynku browaru Niemcy urządzili sobie kwaterę. Cenne wyposażenie zostało wywiezione, a pozostałe zniszczone albo rozkradzione. Po II wojnie budynki browaru były wykorzystywane jako magazyn. W latach 90. XX w. browar wraz z parkiem i dworem kupił Dariusz Przywieczerski, jeden z najbogatszych Polaków końca XX wieku. Obecnie to, co zostało po browarze, można określić jedynie mianem "pozostałości", a ponieważ stoi (stał) on na terenie parku, czyli obszarze niedostępnym z zewnątrz, jest słabo widoczny.
Załączniki
DSC_0308.JPG
DSC_0308.JPG (127.46 KiB) Przejrzano 3052 razy
DSC_0311.JPG
DSC_0311.JPG (142.22 KiB) Przejrzano 3052 razy
DSC_0313.JPG
DSC_0313.JPG (143.02 KiB) Przejrzano 3052 razy
DSC_0316.JPG
DSC_0316.JPG (157.65 KiB) Przejrzano 3052 razy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Browar - Głodowo (pow. lipnowski)

Postautor: Thomas » sob lis 12, 2016 11:31 am

Wśród rozmaitych akt notarialnych z terenu powiatu sierpeckiego z l. 20. XX wieku znalazłem poboczną wzmiankę (wśród wymieniania sąsiadów pewnej nieruchomości), że w SIERPCU w 1927 roku znajdowała się "nieruchomość z ogrodem lodowni browaru Głodowo".
Początkowo myślałem, że to błąd, ale czytając wątek dotyczący browaru w Głodowie na forum browarofilów (https://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=54532) i poznając jego skalę - pomyślałem, że skoro Głodowo miało swój skład w mieście Włocławku (odsyłam do wątku browaników), to czemu nie mogłoby mieć lodowni w Sierpcu? Zbyszek przecież odnotował, że to była potężna i nowoczesna firma !

Pozostałości tej lodowni przetrwały w Sierpcu do dziś. W l. 30. XX wieku (końcówka, zaraz przed wojną) przeszła ona w inne ręce (przedsiębiorcy z nieodległego Skępego).

W lodowni w Sierpcu w międzywojniu pracowali moi pradziadkowie. Szukam więc śladów po tej firmie - może wątek na Tradytorze przyniesie jakieś nowe treści dot. Głodowa i jego związków z Sierpcem ?

Wróć do „Przemysłowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości