Cukrownia Konstancja / Getto - Kutno

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Cukrownia Konstancja / Getto - Kutno

Postautor: zbyszekg9 » czw gru 01, 2016 11:02 am

Cukrownia powstała w 1865 roku z inicjatywy Leona Epsteina. Nazwa Konstancja pochodzi od imienia jego pierwszej żony. Przy cukrowni powstała osada fabryczna o tej samejnazwie, przeznaczona dla pracowników zakładu. Cukrownia stała się jedną z największych cukrowni w Królestwie Polskim.
W dniu 15 czerwca 1940 r. na terenie cukrowni Niemcy utworzyli getto. Jego teren ogrodzony został drutem kolczastym. Tego dnia nastąpiła brutalna akcja przesiedlania 8 tys. Żydów do getta, w którym znajdowała się wówczas fabryka i pięć budynków mieszkalnych. W dniu otwarcia zakazano Polakom opuszczać mieszkania, natomiast Żydom kazano zabrać cały dobytek i udać się do fabryki. Przy drodze stali niemieccy żołnierze i esesmani, którzy poganiali i katowali Żydów. Warunki sanitarne i mieszkalne, jakie panowały w kutnowskim getcie były tragiczne. Panował tam ścisk, a na tak dużą liczbę osób przypadały tylko trzy ubikacje i jedno ujęcie wody.
Już pierwszego dnia kilka osób zmarło na atak serca. Jedyną żywnością były małe ilości ziemniaków i chleba. Niewystarczające, nawet na zaspokojenie minimalnych potrzeb, przydziały żywności wymuszały rozwój handlu wymiennego z nielicznymi dostawcami. Ceny były jednak bardzo wygórowane. Prawdziwy koszmar Żydów w getcie zaczął się zimą. Brakowało wtedy drewna na opał. Aby uzyskać trochę ciepła palono meble, rusztowania, belki itp. W styczniu 1941 w kutnowskim getcie wybuchła epidemia tyfusu. Dla mieszkańców getta nie były dostępne żadne lekarstwa, a gdy mieszkańcy miasta zwracali się o szczepionki i leki dla Żydów otrzymywali od Niemców odpowiedź, że „dla Polaków i Żydów pomocy nie ma”. Epidemię stłumiono dopiero w czerwcu. Przez ten czas zachorowało 800 osób, zmarło 500 osób.
Likwidację getta w Kutnie rozpoczęto 19 marca 1942 roku. Do transportów wybierano po trzysta, czterysta osób, które przewożono ciężarówkami lub pociągami towarowymi z Kutna na stację kolejową w Kole. W ostatnią drogę Żydzi kutnowscy nie mogli zabierać ze sobą bagaży, za sam przejazd natomiast musieli zapłacić po 12 – 20 marek. Z Koła wszystkich Żydów wywożono do Chełmna nad Nerem, gdzie zostali zamordowani w obozie zagłady. Śmierć poniosło 6000 żydowskich mieszkańców Kutna, zarządzającą gettem starszyznę zamordowano w mieście, a policję żydowską rozstrzelano na końcu.
Tragiczne losy Żydów kutnowskich w latach Zagłady upamiętnia tablica, umieszczona na jednym z budynków cukrowni od strony ul. Mickiewicza.
W oparciu o: http://www.udyomedia.pl/def-Kutno.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 91
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Cukrownia Konstancja / Getto - Kutno

Postautor: Dziadek Jacek » czw gru 01, 2016 6:44 pm

Szkoda, że na tablicy nie umieszczono liczby ofiar. Myślę jednak, że nie ma co nalegać na jej zmianę bo może na nowej zaginąć nazwa Niemcy, (co mnie zaskoczyło), a pojawić się hitlerowscy naziści.

Wróć do „Przemysłowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość