Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Awatar użytkownika
Margosia
Posty: 88
Rejestracja: czw sty 14, 2010 6:43 pm
Lokalizacja: Łódź

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Postautor: Margosia » wt sty 19, 2010 5:47 pm

PARK KRAJOBRAZOWY WZNIESIEŃ ŁÓDZKICH... Utworzony w 1996 roku Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich (PKWŁ) obejmuje obszar o powierzchni 13767 ha, z czego na otulinę przypada 3020 ha. Największy udział w powierzchni mają grunty rolnicze - ok. 65%, lasy zajmują ok. 28%. W granicach PKWŁ znajdują się trzy rezerwaty przyrody Las Łagiewnicki (69,85 ha), Struga Dobieszkowska (37,65 ha) i Parowy Janinowskie (41,66 ha) oraz zespół przyrodniczo-krajobrazowy Górna Mrożyca.

Flora parku jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Swoje stanowiska ma tu wiele interesujących, rzadkich regionalnie gatunków. Z pośród roślin chronionych na terenie PKWŁ występują m.in.: lilia złotogłów, pełnik europejski, naparstnica zwyczajna, wawrzynek wilczełyko, widłaki i pięć gatunków storczyków.

Największe bogactwo i zróżnicowanie fauny PKWŁ związane jest z kompleksami leśnymi, zwłaszcza tymi najmniej przekształconymi przez człowieka. Do ciekawostek należy liczna grupa występujących tu rzadkich bezkręgowców żyjących wyłącznie w Polsce Południowej lub nawet tylko w górach, a także gatunki saprofagiczne mające w PKWŁ jedyne stanowiska w Polsce (dwa gatunku muchówek).


GŁAZY NARZUTOWE W KRAJOBRAZIE PARKU

Napotykając w czasie wędrówek po PKWŁ olbrzymie głazy narzutowe, nierzadko zastanawiamy się nad ich pochodzeniem. Zostały one przywleczone na obszar środkowej Polski przez lądolód skandynawski 180 - 150 tys. lat temu w plejstoceńskiej epoce lodowcowej. Lądolód, nasuwając się na ten obszar od północy, utworzył przed swym czołem pagóry z przetransportowanego materiału. Powstałe w ten sposób formy terenu nazywane są wałami moreny czołowej.

Głazy narzutowe spotkać można na terenie parku praktycznie wszędzie. Upiększają krajobraz w postaci malowniczych głazowisk. Potężne megality, dumnie sterczące pośród pól, często ze względu na swą wartość i majestat zasługują na miano pomników przyrody. Niektóre z nich mają wartość historyczną. Umieszczono na nich tablice upamiętaniające ważne wydarzenia w regionie.

Jako stały element w krajobrazie, towarzyszący rolnikom w ich codziennym życiu, głazy stały się źródłem podań i legend.
Jedna z nich tłumaczy mnogość głazów różnej wielkości na tym terenie niezwykłą zdolnością ziemi do "rodzenia kamieni". W rzeczywistości to proces wymarzania głazów z gruntu odpowiedzialny jest za coroczne pojawianie się nowych głazów, niewielkich rozmiarów na powierzchni ziemi. Rzeczywiście może to nasunąć pewne skojarzenia dotyczące narodzin.


ZWIERZĘTA PARKU KRAJOBRAZOWEGO WZNIESIEŃ ŁÓDZKICH - PŁAZY

W PKWŁ dotychczas stwierdzono występowanie 12 gatunków płazów. Do najpospolitszych i najlicznieszych należy żaba trawna. Spotkać ją można zarówno w lasach jak i na łąkach. Jest płazem, który najwcześniej przystępuje do godów - często zanim jeszcze ustąpi lód ze zbiorników. Bardzo podobna do żaby trawnej jest żaba moczarowa. W ostatnich latach jej liczebność dość szybko spada, zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie Łodzi. Na terenie Parku można jeszcze obserwować żabę jeziorkową oraz formę mieszańcową - żabę wodną. Są one wyjątkowo silnie związane z wodą - w stawach spędzają większą część swojego aktywnego życia. Występują pospolicie i dość licznie na terenie całego Parku. Gatunkeim, który chyba zna każdy jest ropucha szara. Jest ona wyjątkowo silnie przywiązana do zbiorników, w których odbywa gody, nawet jeśli brakuje w nich wody! Jej krewniaczki - ropucha zielona oraz ropucha paskówka z kolei bardzo lubią wędrówki, jako pierwsze zasiedlają nowe tereny i zbiorniki wodne. Gatunkiem, który w bardzo szybkim tempie ustępuje z okolic Łodzi, jest kumak nizinny. Obecnie na terenie Parku występuje niewielka jego populacja we wschodniej części. Rolniczy krajobraz sprzyja występowaniu grzebiuszki ziemnej. Jest ona zwierzęciem bardzo skrytym, dzień spędza w wygrzebanych przez siebie norkach - dlatego trudno ją spotkać. Jednym z najsympatyczniejszych płazów występujących w Parku jest rzekotka drzewna. Trudno ją zauważyć gdyż jej zielony kolor doskonale zlewa się z barwą liści, jednak o jej obecności może świadczyć niezwykle głośny rechot dochodzący w nocy z nad stawu.

Przedstawicielem płazów ogoniastych są traszka zwyczajna oraz grzebieniasta. Pierwsza z nich zasiedla prawie wszystkie typy zbiorników Parku, druga preferuje zbiorniki raczej leśne i jest dużo rzadsza. Oba gatunki wymagają stawów z bujną roślinnością wodną gdyż w niej składają jaja. Na lądzie poruszają się niezdarnie, jednak w wodzie są niebywale sprawne.


Źródło :archidiecezja.lodz.pl
IMG_0050.JPG
IMG_0050.JPG (181.02 KiB) Przejrzano 1067 razy
Zdjęcia:
Ostatnio zmieniony pn mar 22, 2010 2:06 pm przez Margosia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Margos
Posty: 330
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:56 am
Lokalizacja: Łódź,Staňkov (okres Domažlice) Czech Republic

Re: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Postautor: Margos » śr sty 20, 2010 4:09 pm

Nie narzucały się :takaemotka: :zabawa: :radocha:
Obrazek

Wróć do „Architektura natury”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości