Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Dolina Kościeliska

Awatar użytkownika
Margosia
Posty: 88
Rejestracja: czw sty 14, 2010 6:43 pm
Lokalizacja: Łódź

Dolina Kościeliska

Postautor: Margosia » pt sty 22, 2010 1:00 pm

Zajmuje ona drugiej miejsce pod względem wielkości w całych Tatrach Polskich. Wielokrotnie była określana mianem najpiękniejszej. Odwiedzana jest przez ogromną ilość turystów i to od ponad stu pięćdziesięciu lat. Nazwa doliny najprawdopodobniej pochodzi od kościółka, który jako jedyny w okolicy stał w Starych Kościeliskach. Niektórzy próbują wywodzić nazwę doliny od kości Tatarów, którzy zostali tutaj rozgromieni w trzynastym wieku. Okazuje się, że dolina ta kryje wiele mrocznych wydarzeń, choć o wielu jeszcze zapewne nie wiemy.

Spodnia część doliny została wyrzeźbiona przez potok Kościeliski. Górną część stanowią skały krystaliczne. Powstały przez to liczne doliny i przewężenia, zwane bramami. Jednocześnie pojawiły się ciekawe formy o charakterystycznych kształtach oraz intrygujących, nie raz strasznym, dwuznacznym nazwach, jak na przykład Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna, Zbójnickie Turnie.

Dolina Kościeliska posiada wiele bocznych dolin, jak Miętusia, Tomanowa, Pyszniańska, Smytnia czy też wąwóz Kraków. Występują też liczne jaskinie. Część z nich jest dostępna dla zwiedzających.

W tym właśnie miejscu znajdują się liczne trasy turystyczne, jak chociażby szlak dnem Doliny Kościeliskiej (za Jarcową Skałą, za Bramą Kantaka, za potokiem Kościeliskim, za bramą Kraszewskiego, Polana Pisana, Dolina Smytnia).

Okolicy Doliny Kościeliskiej stanowią między innymi dwa szlaki: Stoły (1429 metrów) oraz Ornak (1867 metrów). Ponadto znajduje się tam Dolina Pyszniańska, której główna część - Hala Pyszna - jest symbolem dla pokolenia z przełomu wieków, którego narciarskie przygody zostały utrwalone w książce S. Zielińskiego pt. "W stronę Pysznej". Występują tam urwiska, które zamykają Tatrzański Park Narodowy od północy. Na uwagę zasługuje również Smreczyński Staw. Bardzo wyraźnie odznacza się także Dolina Tamanowa ze swoim szlakiem na Ciemniach oraz wąwóz Kraków, który jest jednym z najbardziej osobliwych miejsc w Tatrach. W pobliżu znajduje się Smocza Jama, do której należy się wspinać po drabince. Znajdują się tam również liczne jaskinie, jak na przykład Mroźna, Mylna, Raptawicka czy Obłamkowa.

Prawa autorskie: wZakopane.pl
PA240135.JPG
PA240135.JPG (132.41 KiB) Przejrzano 708 razy
Zdjęcia:

Wróć do „Architektura natury”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości