Rezerwat "Źródło Królewskie" - Puszcza Kozienicka

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Rezerwat "Źródło Królewskie" - Puszcza Kozienicka

Postautor: trobal » pt cze 11, 2010 2:29 pm

Utworzony w 2000 roku rezerwat wziął swoją nazwę od jednego ze źródeł zasilających przepływającą przez Puszczę rzekę Zagożdżonkę. Wg legend z tego źródła miał 23 razy pić wodę król Władysław Jagiełło. Faktem jest, że przez pobliskie Kozienice biegł szlak łączący Litwę z Krakowem. Do czasu przeniesienia stolicy do Warszawy był dość często używany przez królów. Okoliczne lasy kusiły liczną zwierzyną, także w miejscach takich jak to - bagnistych. W pobliży urządzono duży leśny parking i miejsce do aktywnego wypoczynku. Dojazd od szosy Pionki - Kozienice zapewnia szeroka gruntowa droga. Ale ja dojechałem tu inaczej. Jechałem na rowerze od Krasnej Dąbrowy trzymając się czarnego szlaku pieszego. Może za szybko bo szlak zgubiłem i wjechałem w szlak rowerowy - czerwony. Ten poprowadził mnie nasypem kolejowym w środku Puszczy. Spod ziemi czasami wystają podkłady kolejowe. W pobliżu źródeł zanikają zadeptane ślady dawnego przeznaczenia tej drogi. Także na dawnym moście kolejowym nad Zagożdżonką nie ma już widocznych śladów kolejowej przeszłości.

Nad bagniskami i brzegami rzeczki wybudowano drewniane pomosty ułatwiające dostęp turystom. Źródła zaś obudowano kamieniami. Nie widziałem ostrzeżeń o zdatności wody do picia po przegotowaniu więc pewnie pić ją można - ale tą ze źródeł, z samej Zagożdżonki - która jest "rzeką żywą" i zanim tu dopłynie ma już za sobą wiele kilometrów drogi przez lasy, pola i stawy - lepiej nie próbować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Architektura natury”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości