Jezioro Szczawińskie (pow. gostyniński)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Jezioro Szczawińskie (pow. gostyniński)

Postautor: zbyszekg9 » wt mar 03, 2015 1:43 pm

Rezerwat przyrody Jezioro Szczawińskie położony jest w obrębie geodezyjnym Lubieniek i Szczawin Kościelny. Rezerwat utworzony w 2009 r. obejmuje obszar wód, bagien, pastwisk i zadrzewień o łącznej powierzchni 137,88 ha. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ekosystemu jeziora z naturalnym, strefowym układem zbiorowisk. Rezerwat stanowi część obszaru specjalnej ochrony ptaków, miejsca lęgów rybitwy czarnej, bąka, bączka.
Na terenie mokradeł szczawińskich stwierdzono występowanie 161 gatunków ptaków, co stanowi 37% krajowej awifauny. Liczba gatunków lęgowych wynosi 110, a dalszych 32 jest prawdopodobnie lęgowych. Obszar rezerwatu przyrody nie leży na trasie intensywnych wędrówek ptaków - rolę tą odgrywa stosunkowo blisko usytuowana dolina Wisły. W początku lat 70. osiedliła się tu sierpówka, pospolita już wtedy na terenie całego kraju. Jezioro Szczawińskie jest jednym z nielicznych w Polsce miejsc lęgowych podgorzałki. Na terenie rezerwatu przyrody gnieżdżą się 4 gatunki perkozów i 8 gatunków kaczek. Dość licznie występuje bąk i bączek. W rejonie jeziora zaobserwowano 11 gatunków ptaków drapieżnych i 4 gatunki sów. Z trzcinowiskami porastającymi obrzeża zbiorników wodnych związany jest błotniak stawowy. W lasach otaczających jezioro gnieżdżą się: myszołów zwyczajny, jastrząb gołębiarz i krogulec. W sosnowych borach, na północ od jeziora, gniazduje sowa uszata, a pozostałe gatunki sów gnieżdżą się w pobliskich wsiach.
Lasy otaczające Jezioro Szczawińskie od wschodu i północy - to głownie niezbyt stare bory sosnowe, graniczące w niektórych miejscach z olsami i łęgami w dolinie Osetnicy. Gnieżdżą się tu ptaki leśne głownie pospolite w całym kraju z ciekawszych warto wymienić: kruka, grubodzioba, muchołowkę szarą i skowronka borowego.
Tekst w oparciu o Notatki Płockie 552/2 (223) z 2010 r.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Architektura natury”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości