Rezerwat Przyrody Jezioro Rakutowskie (pow. włocławski)

Awatar użytkownika
arkadiusz kozanecki
Stowarzyszenie
Posty: 37
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 1:58 pm

Rezerwat Przyrody Jezioro Rakutowskie (pow. włocławski)

Postautor: arkadiusz kozanecki » śr sty 06, 2016 7:36 pm

Zamarznięta tafla Jeziora Rakutowskiego umożliwiła mi dotarcie na sam jego środek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Rezerwat Przyrody Jezioro Rakutowskie (pow. włocławski)

Postautor: zbyszekg9 » pt sty 29, 2016 11:30 am

To już kolejna wyprawa na teren rezerwatu, i na pewno nie ostatnia. Rezerwat przyrody Jezioro Rakutowskie powołany został w 1982 roku. Jego powierzchnia to 414,07 ha. Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie największego jeziora położonego na obszarze Pojezierza Gostynińskiego, a także terenów przybrzeżnych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich gatunków ptaków. Strategicznym celem rezerwatu jest ochrona ważnego w okresie wiosennej i jesiennej wędrówki miejsca odpoczynku, żerowiska i noclegowiska dla licznie zatrzymujących się na jeziorze gatunków ptaków wodno-błotnych oraz zachowanie siedlisk lęgowych rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych.
Jezioro jest dość płytkim zbiornikiem (średnia głębokość to 1,1 m, a maksymalna to 2,8 m) o pow. ok. 300 ha, o płaskich brzegach porośniętych szerokim do 500 m pasem szuwaru pałkowego, trzcinowego i oczeretowego. Szuwary zajmują 80% długości linii brzegowej. Na pozostałej długości, do niedawna niezarośniętej, obecnie postępuje intensywny proces sukcesji roślinności. Niewielka głębokość jeziora i jego płaskie brzegi sprawiają, że w ciągu roku zmiany powierzchni lustra wody sięgają rzędu 60-70 ha.
Jezioro posiada bogatą roślinność wodną, zarówno zanurzoną jak i pływającą, a znaczne powierzchnie dna zajęte są przez łąki ramienicowe. Od północnego wschodu jezioro graniczy z kompleksem wilgotnych (w czasie zalewów) łąk, obecnie częściowo przesuszonych. Najważniejsze dla gniazdowania ptaków siewkowych (np. rycyka, kulika wielkiego czy krwawodzioba) łąki zostały w ostatnich latach zalesione olszą czarną. Można tu też wypatrzeć kszyka, krwawodzioba, czajkę czy płaskonosa, ale w przypadku tych gatunków liczebność spadła ze względu na osuszanie łąk i zmianę sposobu ich użytkowania (zalesianie, zaorywanie).
Do obserwacji ptaków służą dwie platformy obserwacyjne: starsza, stojąca tuż przy granicy jeziora, oraz nowsza, wyższa, nieco bardzie oddalona od jeziora.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Architektura natury”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość