Źródła Skrwy Lewej - (pow. kutnowski)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Źródła Skrwy Lewej - (pow. kutnowski)

Postautor: zbyszekg9 » pt lut 17, 2017 3:01 pm

Skrwa Lewa, dopływ Wisły, to rzeka, której długość wg różnych wynosi 34,0 (bzdura, zważywszy na to, że w linii prostej pomiędzy źródłem a ujściem jest ponad 30 km), 42,8, 45,2 lub 51,7 km. Największym sztucznym zbiornikiem na Skrwie jest jezioro Soczewka, a najciekawszym i najbardziej malowniczym - nie tylko wg mnie - odcinkiem rzeki jest ten pomiędzy miejscowością Klusek, a Jeziorem Soczewka właśnie.
Źródło Skrwy Lewej znajduje się ok. 2 km na południe od wsi Łanięta i znajduje się na wysokości 127,9 m n.p.m. (wg. Geoportalu). Swój początek rzeka bierze spod wąskiej drogi (obecnie asfaltowej) łączącej wsie Budy Stare i Suchodębie. Wzdłuż tej prostej jezdni posadzone są drzewa, stąd można stwierdzić, iż Skrwa Lewa wypływa spod drzewa. Od samego początku płynie ona regulowanym równym korytem o głębokości nie przekraczającej 1 metra. Gdzieniegdzie spośród zalegającego w rowie śniegu przenikały fragmenty lustra zamarzniętej strużyny.
Po 250 metrach od źródła napotykamy pierwszy przepust, po kolejnych 50 metrach pierwszy zakręt mijający niewielkie skupisko drzew, a po 0,5 km od źródła znajduje się ujście pierwszego (lewego) dopływu o długości liczącego sobie ok. 380 m długości. Znalazłem jedną mapę, na której to właśnie ten dopływ jest opisany, jako Skrwa Lewa, ale choćby uznając zasadę długości dopływu w stosunku do dotychczasowego biegu, należy przyjąć, iż to wyżej opisywany wyżej bieg jest tym właściwym.
Na kolejnych metrach Skrwa L. tworzy łuk, aby w odległości 1,4 km od źródła przepłynąć niemal prostopadle pod drogą o kierunku płn - płd. Suchodębie - Łanięta (pierwszy mostek betonowy) i dalej opłynąć Łanięta od wschodu.
Cóż, rzeka zachęca, by poznać ją całą. Przy dobrym układzie jest to wycieczka na jeden dzień. A zatem pomysł jest - realizacja najpewniej w tym roku. Chętni na pewno się znajdą, prawda?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Architektura natury”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość