Mapy Tradytora

Tu znajdziesz regulamin forum oraz odpowiedź na najczęściej zadawane pytania

Moderator: Tradytor

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Mapy Tradytora

Postautor: Majsterek » czw maja 15, 2014 8:26 pm

Mamy nowe wydanie map: GeoTradytor.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór - Kobierniki (pow.płocki)

Postautor: skowron1980 » pn lis 10, 2014 9:54 pm

Majsterek pisze:Rozstrzyganie czy był dwór czy nie zabiera za dużo czasu i przeważnie i tak nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Zgadzam się. Problem jednak pojawia się w momencie, kiedy np. zakłada się nowy wątek na forum i trzeba jakoś dany obiekt sklasyfikować. :D
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór - Kobierniki (pow.płocki)

Postautor: Majsterek » pn lis 10, 2014 10:56 pm

Ten problem przerabiam przy tworzeniu naszych map. Trzeba będzie pomyśleć nad jakimś tradytorowym "standardem technicznym", który by uwzględniał pojawiające się znaki zapytania. Ostatnio obiektów przybywa na pęczki, próbowałem więc klasyfikować w następujący sposób: Pałac, Dwór, Filia dworu, Folwark. Właśnie ostatnia grupa, czyli folwark jest dość bezpieczna, bo określenie takie niczego nie rozstrzyga a jedynie sugeruje. Tutaj bym dał folwark, ale nie upieram się. Celem jest zrobienie fajnej bazy, z której będzie ładnie widać po kliknięciu na obiekt na mapie co to było. Jeśli temat się rozwinie przeniosę do nowego wątku w dziale "technicznym".
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Dwór - Kobierniki (pow.płocki)

Postautor: skowron1980 » wt lis 11, 2014 10:59 pm

A mnie się wydaje, że wprowadzenie osobnych kategorii - pałac, dwór, folwark, filia dworu - niewiele pomoże, a może jeszcze dodatkowo sprawę skomplikować. Ja bym poszedł w kierunku odwrotnym, tzn. ujednolicił nazewnictwo wprowadzając jedną główną kategorię (posiadłość dworska? siedziba ziemiańska?). Początkowo określenie "dwór" nie oznaczało przecież budynku (o takich, czy innych cechach), w którym mieszka obywatel ziemski, ale obejmowało wszystkie części składowe majątku ziemskiego. Zakładając na forum wątek w kategorii "dwór" też nie ograniczamy się przecież do zaprezentowania tylko budynku mieszkalnego, ale opisujemy park, zabudowania gospodarcze itd. Inna sprawa, że problematyczny bywa już sam podział na dwory i pałace - niejednokrotnie na łamach tradytorowego forum mieliśmy okazję się o tym przekonać. Z kolei zasada, według której dawni kartografowie stosowali podział na dwory i folwarki - przynajmniej dla mnie - do dziś stanowi zagadkę. Przecież folwark istniał w ramach KAŻDEGO majątku ziemskiego. Intuicja podpowiada, że na archiwalnych mapach dworem określano te okazalsze i bardziej reprezentacyjne obiekty, cóż kiedy wskazać można wiele przykładów obalających taką tezę. Nie mniej problemów dostarczy też wprowadzenie kategorii "filia dworu"; posłużę się przykładem - majątek Sikórz na przełomie XVIII/XIX w. był filią dóbr Kikół, na przeł. XIX/XX w. - filią Srebrnej. Żeby skomplikować sprawę dodam, że istniejąca do dziś w Sikorzu siedziba ziemiańska w zależności od źródła określana bywa jako pałac lub dwór; na dodatek tuż obok znajdują się zabudowania folwarku. Jak więc sklasyfikować ten obiekt? ;) :D
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Dwór - Kobierniki (pow.płocki)

Postautor: zbyszekg9 » śr lis 12, 2014 9:41 am

Jeśli można wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji... Gdyby próbować dokonać określanej systematyzacji dawnych majątków, optowałbym za sposobem postrzegania skowrona1980
skowron1980 pisze:Ja bym poszedł w kierunku odwrotnym, tzn. ujednolicił nazewnictwo wprowadzając jedną główną kategorię (posiadłość dworska? siedziba ziemiańska?)
Faktem jest, że oglądając w terenie obszary oznaczone na starych mapach jako "gut" oraz jako "Vw", dopełniając obserwację analizą źródeł pisanych, niejednokrotnie trudno uchwycić różnicę. Nawet niedawno pytałem Majsterka o różnicę między tymi dwoma pojęciami. Dokonywanie bardziej szczegółowego podziału na poszczególne kategorie moim zdaniem spowoduje pojawianie się jeszcze większej liczby dwuznaczności, co może prowadzić do zarzutów i sporów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Dwór - Kobierniki (pow.płocki)

Postautor: Majsterek » śr lis 12, 2014 11:39 am

Pomysł jest dobry, nawet bardzo, ułatwi mi robotę. Zgadzam się w zupełności. Siedziba ziemiańska pasuje.

Co do rozbieżności folwark a dwór, to proponowałbym zostawić miano folwarku dla obiektów, które nastręczają najwięcej wątpliwości typu: "gdzie tu był dwór?", jeżeli w ogóle pojawiają się na starych mapach. Poza tym, trzeba by się odnieść do okoliczności historycznych. Np moi dziadkowie mieli przed wojną duże gospodarstwo, które można by folwarkiem potocznie nazwać, ale nikt tak nie mówił. Łatwo tu uchwycić różnicę, która dokonywała się na początku XXw w postrzeganiu własności jako takiej. Zacząć trzeba by chyba od uwłaszczenia włościan. Żeby nie wchodzić w szczegóły, których przyznam, że do końca nie znam, spróbuję tylko coś zaznaczyć: Wydaje mi się, że w toku wielu przemian własności gruntowych, na długo po parcelacji z 1864, wyodrębniły się dwie grupy "gospodarzy". Jedni zapatrzeni wciąż w zwyczaje szlacheckie, mianujący się Panami i Hrabiami , i Ci drudzy, gospodarze skupieni na pracy. Dwory pałace i folwarki zarezerwowane dla tych pierwszych, jako przerost formy nad treścią; a po prostu duże gospodarstwa dla "gospodarzy".
"Zwykli gospodarze", swe większe posiadłości zawdzięczali czasem dobremu ożenkowi, a częściej ciężkiej pracy w zagospodarowaniu terenów doówczas nieuprawnych. Folwarki w ramach majątków ziemiańskich obejmowały ich mniejsze części, możliwe do "ogarnięcia" - utrzymania w porządku i zagospodarowania. Duże gospodarstwa naszych "zwykłych gospodarzy" mogły wielkością produkcji i areałem dorównywać folwarkom - jednostkom organizacyjnym majątków ziemskich. Do tego każdy mały dwór musiał mieć swój folwark, w tym wypadku jeden, zaraz przy dworze (np. Karwosieki).

Kartografowie zazwyczaj nie wiedzieli "kto jest kto", a sygnatury na mapach wynikały z ich subiektywnej oceny tego co widzieli. Mapy topograficzne wydawane za czasów Królestwa miały charakter i przeznaczenie wybitnie wojskowe, wiec oznaczenie folwarku służyło przedstawieniu miejsca, z którego w czasie wojny można zwyczajnie dużo ukraść. Stąd rozbieżności. Późniejsze materiały tzw. "niemieckie" były robione na wcześniejszych rosyjskich(polskich), i w ten sposób błędy się powielały.

Ideałem było oznaczenie typowych folwarków tylko jako części dworów, i przy okazji nie oznaczanie folwarku przy małych majątkach dworskich - wtedy to oczywiste że jest tam folwark. Tak na mapach bywa, ale rzadko, bo każdy arkusz wykonywało wielu kartografów, każdy miał swoje zasady. Wszak problemy z ewidencją nieruchomości mamy nawet dziś, co dopiero 100 lat temu.


Gdy na mapie znajdziemy "Gut" czy "Vw" czy co tam innego w cyrylicy, to nie ma co z tego od razu robić dworu. Jest wiele starych, dużych, ładnych domów przy dużych gospodarstwach, które z majątkami mają coś wspólnego, ale dopiero ze dwa pokolenia wstecz (od daty zbudowania) i to przez podział tych majątków.

Mam nadzieję że choć trochę udało mi się opisać obraz który mam w głowie, na pewno upraszczam. Żeby się bardziej w temacie rozeznać, polecam wizytę w dowolnym starostwie powiatowym i odwiedzenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Można tam znaleźć w wielkich jak okna teczkach, piękne, kolorowane akwarelą mapy z czasów parcelacji i późniejszych podziałów.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Mapy Tradytora

Postautor: skowron1980 » śr lis 12, 2014 2:02 pm

Majsterek pisze:Np moi dziadkowie mieli przed wojną duże gospodarstwo, które można by folwarkiem potocznie nazwać, ale nikt tak nie mówił. Łatwo tu uchwycić różnicę, która dokonywała się na początku XXw w postrzeganiu własności jako takiej.
O właśnie, takie zwyczajowe nazewnictwo byłoby tu chyba najlepszym wyznacznikiem. Podział w obrębie wsi na to co „dworskie” i to co „włościańskie”, będący echem dawnych feudalnych stosunków „chłop - pan” przetrwał praktycznie do czasów drugiej wojny światowej. Niezależnie od tego na pocz. XX wieku pojawiła się praktyczna zasada określania jako majątek ziemski gospodarstwa o areale powyżej 50 ha – niezależnie od pochodzenia właściciela (co nie zmienia faktu, że wciąż najliczniejszą grupę stanowili ziemianie ze szlacheckim rodowodem). Wydaje mi się, że także na potrzeby naszych badań zasada ta może okazać się pomocna.
Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Mapy Tradytora

Postautor: Dziadek Jacek » śr lis 12, 2014 11:54 pm

Na Litwie każda chałupa z gankiem, chociażby z daszkiem na dwóch kijkach nad wejściem, oznaczała dom szlachcica.
W "Nad Niemnem" cała wieś Bohatyrowiczów to były "chałupy" szlacheckie. Dworami ich jednak nie nazywali. We dworze mieszkali Korczyńscy. Niechcic z "Nocy i dni" zarządzający cudzym folwarkiem mieszkał również we dworze (na terenie tego folwarku).
Na Ziemi Dobrzyńskiej i chyba również po sąsiedzku co drugi był szlachcicem ale w większości nigdy spod strzechy nie wyleźli.
Gospodarstwa zakładane przez dziedziców na terenach ich posiadłości nazywano folwarkami. Budowano w nich często obszerniejsze domy dla zarządców. Dużego gospodarstwa chłopskiego raczej nie nazywano folwarkami gdyż było to określenie właśnie dla gospodarstw będących własnością dziedziców. Często przekazywano te wyodrębnione posiadłości swym dzieciom, które nie zawsze rozbudowując czy przebudowując, nazywali te domy dworami. Przy zastrzyku finansowym (wniesione wiano), często przekształcali budynki takie w "pałace".
Taka historia wiąże Szafarnie z Płonnem będącą kiedyś folwarkiem Płonnego (i chyba również sąsiednie Płonko). W Płonnem, dwór dziedzica - ojca (Jan Nepomucen Dziewanowski - bohater bitwy pod Somosierrą) już szlak trafił a synowska Szafarnia (ta od Chopina) będąca kiedyś folwarkiem Płonnego istnieje jako "pałac".

Ciężko będzie z tym dojść do ładu bo zazębiają się tu i walory architektoniczne obiektów ze statutem i aspiracjami ich właścicieli.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Mapy Tradytora

Postautor: Nieostatni » czw lis 13, 2014 7:13 pm

Dwór polski to niestety znikający w bliznach wojennych, ale przede wszystkim niszczony przez bolszewicką ideologię element patriotyczny w polskim krajobrazie. Po kościołach, cmentarzach innych wyznań, krzyże, kapliczki, wszelkiego typu budowle dworki, zabudowy folwarczne i ich otaczające założenia parkowe świadczące o tzw. ziemiaństwie były wymazywane jako wrogie niezgodne z nową obowiązującą ideologią. A jest to charakterystyczny akcent naszej historii, kultury, tradycji, obyczaju. To elementy krajobrazu przypisane w sposób szczególny do miejsca, regionu związane szczególnym korzeniem dziedzictwa. To echo pierwocin gniazda rycerskiego, zarzewie obronności, wskaźnik tożsamości własnej i narodowej, inicjator postępu i rozwoju gospodarczego, sponsor koncepcji rozwiązań architektonicznych, zwiastun przemian, punkt negacji kłamstw zaborców, oporu i sprzeciwu przed "prostowaniem historii"
Zgadzam się z przedmówcami:
zbyszekg9 pisze:skowron1980 napisał(a):Ja bym poszedł w kierunku odwrotnym, tzn. ujednolicił nazewnictwo wprowadzając jedną główną kategorię (posiadłość dworska? siedziba ziemiańska?)
Dziadek Jacek pisze:Ciężko będzie z tym dojść do ładu bo zazębiają się tu i walory architektoniczne obiektów ze statutem i aspiracjami ich właścicieli.
Podnosisz wysoko poprzeczkę kwalifikującą zgłoszone obiekty na Naszym forum.

Pieśń o ziemi naszej (wyjątek)

Dwór pod lipą stoi biały,
Pod piastowym dębem chata,
Nad nią bocian gniazdo splata,
A w niej żyje lud zuchwały.
Po nim gęsta bywa blizna,
Bo po ojcu broń puścizna:
Kord we dworze wisi stary,
W chacie stoi kosa stara,
A lud jednej krwi a wiary,
A krew polska i ta wiara!

Wncenty Pol (1807 - 1872)

Biały dworek
Dworku biały! Przed laty, stąd szedł
husarz skrzydlaty
Na Turka, na Tatary...
Gdy Ojczyznę zabrali, stąd szedł
żołnierz ze stali
Pod powstańcze sztandary.
Tu się żegnał na boje, na tułaczkę,
na znoje,
Na dalekie wygnanie.
I świat cały przemierzył, cierpiał,
ginął a wierzył
W Polski zmartwychwstanie. (...)
Może Bóg nam przeznaczy nowy
żywot tułaczy
I opuścim twe progi.
Przemoc zbrodni nas zgniecie,
To na gruzach z kamienia wieczne
będą wspomnienia,
Ludzie będą bajali,
Że w twych ścianach przeżyli ci, co
Polskę stworzyli,
Co Ojczyznę kochali...

Edward Łuszczkiewicz (1867 - 1926)

Pozdrówki

Nieostatni
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Mapy Tradytora

Postautor: tete » czw lis 13, 2014 9:22 pm

Majsterek pisze:Mamy nowe wydanie map: http://tradytor.pl/geotradytor.
Kawał dobrej roboty :brawo:
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
budzisko
Posty: 8
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 10:25 am

Re: Grodzisko Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: budzisko » pn mar 02, 2015 1:13 pm

uważam, że należy pokazać precyzyjną lokalizacje grodzisk na naszej mapie geotradytor; które to powinny stanowić osobną kategorię; niestety nie mam ani wgranych programów do edytowania ani autoryzacji. niewielka mapka a raczej schemat o niskiej rozdzielczości pokazujący lokalizacje jest w poście majsterka dot. początków osadnictwa na z. płockiej(brak źródła!) w tym dziale.
ciekawe podejście do tematyki pokazuje robert klimek tropiąc i dokumentując dzieje jaćwingów i prusów, naszych dawnych sąsiadów z północy ale i on nie pokazuje precyzyjnych lokalizacji. http://grodziska.eu
kto wie, może jeszcze jakich megalitów sie doszukamy...skoro są znajdowane tak niedaleko na północ i południe. czyżby mazowsze płockie było w ówczesnych czasach pustynią?
białczyński, znawca słowiańszczyzny pisze:
"Piękna i przebogata była wiara naszych ojców i jakże nieznana jest dzisiejszym pokoleniom Polaków. Jakże niemądre są wypowiedzi tych, co twierdzą, że Polska i jej kultura zbudowana została na chrześcijaństwie, podczas gdy było na odwrót." https://bialczynski.wordpress.com/2012/ ... tloswiata/
ciekawe spojrzenie na dzieje wczesnosłowiańskie http://www.szczerbczyk.pl/poczatek-pans ... o-i-8.html
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Grodzisko Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pn mar 02, 2015 3:03 pm

wywołany w powyższym wpisie Budziska, czuje się zobowiązany odpowiedzieć na sugestię dołożenia kolejnej warstw, np pt. "Zabytki pradziejów".

Nie byłoby z tym żadnych problemów, ba, nawet ta warstwa znalazła się na serwerze, ale wciąż jej nie podpinam do mapy z jednego powodu: Grodziska są stanowiskami archeologicznymi. Znając zaradność, uczciwość i zainteresowania naszych rodaków, zastanawiam się, czy pozycjonowanie ich na mapie ma sens. W czym rzecz? Otóż do puki prawdziwy pasjonata pradziejów, spragniony podziwiania uroku takiego np grodziska pozostaje pasjonatą, to nie ma problemu, sam w końcu te obiekty znajdzie, może nie najszybciej, może pewnym nakładem wysiłku ale za to tym bardziej się ze znaleziska ucieszy. Problem pojawia się gdy "pseudopasjonata" idzie z wykrywką i szpadlem po najmniejszej linii oporu, prosto od naszej mapy do ewentualnego stanowiska. Stąd moje wątpliwości.

Za dobry przykład służy tu Smorzewo i temat cmentarzyska WŚ. Ktoś gdzieś wstawił lokalizację parę tygodni przed pracami archeologicznymi (wcale nie u nas), a jak pojechaliśmy na badania (w których miałem okazję uczestniczyć) to został tylko jęk zawodu, doły poryte na półtora metra i resztki potłuczonej "ceramiczki", z łaski na uciechę dla panów archeologów. Cwaniactwo nie zna u nas granic.

Podobny problem jest ciągle z cmentarzami niemieckimi. Puki co są na naszych mapach we w miarę prawdziwych pozycjach. Nie wiem jednak jak długo jeszcze. Ręce opadają bowiem jak się widzi cwaniacką zaradność hien które te cmentarze po prostu ryją w poszukiwaniu bóg wie czego. Mało tego, ta zaradność przeniosła się na nowy poziom (może zawsze taka była), o czym miałem się okazje przekonać w pewnej rozmowie. Otóż hieny zaradnie dorobiły sobie taki światopogląd, wg którego "nie ma w kopaniu i rabowaniu truposzy nic złego, bo to przecież Niemcy!" I tak z opuszczonymi rękami pozostawiam temat, może niech się wypowie szersze grono użytkowników to pomyślimy.
Awatar użytkownika
budzisko
Posty: 8
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 10:25 am

Re: Grodzisko Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: budzisko » pn mar 02, 2015 10:04 pm

od poł. listopada ub.r. Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprezentował swój odmieniony serwis mapowy (www.mapy.zabytek.gov.pl).
jak na wersję beta chodzi dobrze, dokładność też znośna. :rower: po pewnych manipulacjach w źródłach danych rezultaty rewelacyjne :zabawa:
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Grodzisko Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: Dziadek Jacek » pn mar 02, 2015 11:10 pm

Cmentarzami zbytnio się nie interesowałem ale wszędzie piętnuje się hieny cmentarne. Środowisko poszukiwaczy samo się wychowuje ale zawsze czarna owca się trafi. Chyba nie w tym problem, żeby ukrywać takie miejsca przed szabrownikami bo oni i tak je znajdą. Problem jest w wychowaniu okolicznej ludności (chyba najlepiej tak jak Wy trafić przez młodzież) i przez podniesienie prestiżu miejscowości z takimi zabytkami, by to oni dbali i pilnowali naszego wspólnego dziedzictwa. Wy odwalacie wspaniałą robotę, jestem pełen podziwu ale łowcy zabytków z Waszych wykazów np. kapliczek również mogą skorzystać - parę wiekowych figurek ukazaliście z dokładnymi namiarami na nie.
Wspomniany Robert Klimek - badacz grodzisk - kiedyś amator (od jakiegoś czasu już coś dopisuje przed nazwiskiem) szczegółowo podawał lokalizację katalogowanych przez siebie grodzisk. Panowie Kajzer z Horąziakiem w "BOZD" również dość dokładnie określali opisywane przez siebie grodziska na Ziemi Dobrzyńskiej dodając dokładne mapy. Z listy 42 miejsc przez nich wyznaczonych odwiedziłem 38. Tylko na trzech czy czterech były tablice, że są to miejsca pod ochroną. Reszta była nie oznakowana i często nawet okoliczna ludność wysypywała tam śmieci lub podbierała piasek. Jedno grodzisko nawet ma tabliczkę na sprzedaż a może już jest podzielone na działki rekreacyjne. Na większości były ślady penetracji i tego nie unikniemy jeśli miejscowi nie będą sami pilnować. Przykładem pozytywnym jest grodzisko w Steklinie, gdzie nieformalną "opiekę" nad nim ma sąsiadujące gospodarstwo agroturystyczne.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Grodzisko Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pn mar 02, 2015 11:42 pm

Odniosę się do obu kwestii:
W przypadku lokalizacji kapliczek, faktycznie wątpliwości w mojej głowie się już pojawiły. Prawdopodobnie pozostaną na mapie bez odnośników do forum, czyli do zdjęć, co stanowi "jakieś" zabezpieczenie. W większości z nich nie ma czego ukraść, ale niektóre posiadają swą wartość w postaci figurek, odlewów i posążków, a tu problem faktycznie już jest. Zdarzają się już u nas również przypadki dewastacji bestialskich, jakby wpisujące się w nurt o zgrozo tępienia narodowych, czy w ogóle kulturowych pamiątek, to na razie margines, ale jest.

Co do "sąsiedzkiej czujności" czy "dbałości mieszkańców", to z całą stanowczością i jednocześnie głębokim smutkiem, mogę z tego co obserwuję w terenie wysnuć jeden wniosek: Coś takiego po prostu u nas nie istnieje. Tyczy się to nie tylko wszelkich szczebli, które taką ochronę mogłyby sprawować ale także wszelkiego typu obiektów które w terenie napotykam.

Nie istnieje w szerszej społeczności żadna wartość obiektów takich jak kapliczki czy stare drzewa. Może się to wydawać daleko idące rozumowanie ale: Pokolenie religijnych starszych odchodzi, figury przez lata zadbane dziś często rozpadają się. W najlepszym przypadku stare drewniane krzyże zastępowane są przez spawane dwuteówki. Ludzie młodzi coś takiego jak kapliczka postrzegają jako symbol zacofania i ciemnoty, na pewno nie kultury ani wiary. (Oczywiście znajdą się wyjątki ale to ułamek). Tym bardziej nic nikogo nie obchodzą pomnikowe drzewa. Wspominałem gdzieś ostatnio o takiej polskiej zasadzie, że jak jest drzewo, to trzeba je wyciąć. Dodam że jak jest pomnik przyrody, to zasada zmienia nieco brzmienie: trzeba na nim coś wyryć, najlepiej swastykę, albo coś bardziej nietuzinkowego czyli np serce przebite strzałą. (Pomnikowe buki rezerwatu Brudzeńskie Jary) Przejdźmy na poziom grodzisk, czy stanowisk. Kto w ogóle wie co to jest? Jakaś górka, wał... to pewnie dobry żwir... i po problemie. Tak załatwiono wszystkie ozy - pomniki przyrody (Maszewo, Trzebuń, Proboszczewice - dziś to dzikie wysypiska). Nie ma szacunku także na szczeblu ochrony państwowej, to co dopiero mówić o ludziach na głębokiej prowincji. (Brudzeński) Papierowy Park Krajobrazowy - Masz kasę: buduj co chcesz gdzie chcesz. Może faktycznie zlikwidujmy go, ludzi to nie wiele obejdzie.

Trochę się zapędziłem, temat jak widać szeroki i przykry. Wszak ryba psuje się od głowy. Gdyby nie to, nie musielibyśmy się zastanawiać co może być na naszych mapach, a co nie.
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Grodzisko Brudzeń Duży (pow. płocki)

Postautor: Dziadek Jacek » wt mar 03, 2015 5:56 pm

To wszystko jest smutne.
Obserwujemy jednak zainteresowanie grupami rekonstrukcyjnymi. Powraca moda na patriotyzm (może nie za wielka i często w postaci czekoladowego orła :niee: ) ale coś się rusza. Ludzie wstydzą się okazywać nie tylko patriotyzm, ale też i swą wiarę bo to do tej pory było wyszydzane. Jest daleka droga do pozytywnego stanu, do odbudowania moralności ale takie postępowanie jak Waszego środowiska tą drogę skraca i jest wskazane do rozpropagowania.
Głowa do góry i róbmy swoje :spoko:
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mapy Tradytora

Postautor: Majsterek » pn maja 18, 2015 10:27 pm

Po czterech miesiącach funkcjonowania nowej odsłony przeglądarki naszych map czas na pierwsze podsumowania.

Może wyda się to liczbą dość dużą a może stosunkowo małą, ale na dzień dzisiejszy mamy w bazie 1770 obiektów. Trzeba zwrócić uwagę, że ta liczba została osiągnięta dzięki pracy tylko trzech Tradytorów: Zbyszka, Ekologa i mnie. Dla czego tylko trzech? Bo projekt wychodzi dopiero z fazy testowej i szeroki dostęp do "dodawania punktów" to sprawa najbliższych tygodni. Pośród warstw tematycznych prezentowanych na mapie znalazły się nowe, tj. pomniki przyrody oraz obiekty kultu religijnego, które dopełniają treściowo zbiór przedstawianych danych. Najwięcej jest obiektów w warstwie "Obiekty kultu religijnego" (ponad 400), dużo mamy też "dworów" (250) i "gospodarki" (350). Za najcenniejszy skarb uważam liczbę 160 miejsc pamięci narodowej, z pośród których wielu jeszcze na mapach ogólnodostępnych nie było. W perspektywie są kolejne warstwy związane z ciekawymi miejscami, które będą stanowić "kartograficzny" skorowidz naszego forum. Myślę że z uwagi na ciągle rosnący zbiór opisanych tematów, rozsianych po niezliczonych wątkach wszystkich działów, jedynym możliwym sposobem ułatwienia dostępu do tematów związanych z konkretnymi miejscami będzie ten mapowy skorowidz. Puki co sprawdza się w innych warstwach tematycznych.
Screenshot_1.png
Odnośnik do forum w etykiecie obiektu.
Screenshot_1.png (587.83 KiB) Przejrzano 16101 razy
Co do oglądalności map, nie wiem czy zrobi na kimś wrażenie średnia odwiedzin na poziomie 100/dzień. Cieszy jednak ciągły wzrost tego wskaźnika, świadczący o przydatności materiału.

Inne osoby które w ramach testów poprosiłem o wstawianie obiektów, chciałbym poinformować, że możliwe jest już dodawanie przez zaznaczenie punktu na mapie. Trzeba kliknąć "Mapa dla edytorów" w menu po lewej stronie aplikacji, do której macie dostęp. Zachęcam do dodawania punktów, szczególnie osoby które włożyły wkład w rozwój tak wielu tematów na forum. Wiele obiektów pozostaje jeszcze nie "zmapowanych" i ten stan będzie się zmieniał bardzo stopniowo. Już niedługo większa liczba użytkowników będzie mogła zapoznać się z możliwościami aplikacji obsługującej mapy. Jednakże, jeśli ktoś z forumowiczów chciałby pobawić się w "kartografa" już teraz, proszę o informację w tym wątku. Pozwoli to przetestować i dopracować nasz mały system.

Dziękuję szczególnie Zbyszkowi i Julkowi za całą masę mapowej roboty, wykonanej do tej pory.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mapy Tradytora

Postautor: Majsterek » pt lip 10, 2015 4:53 pm

Zdecydowałem się na umieszczenie warstwy "Grodziska". Dla ochrony lokalizacji obiektów przed szabrownikami, najlepszym rozwiązaniem okazało się ograniczenie wyświetlania tej warstwy w największych stopniach przybliżenia, umożliwiających dokładną lokalizację. To samo spotkało cmentarze cywilne. W etykietach obok tych obiektów nie będą też wyświetlane współrzędne, tak jak jest to w przypadku innych, jawnych zupełnie warstw.

Następnym krokiem w rozwoju naszego małego systemu GIS, będzie ścisła integracja z forum, tak aby z poziomu czytanego posta użytkownik miał możliwość wyświetlenia danego obiektu na mapie.

Wciąż zachęcam do rejestrowania się w aplikacji GISEK i do dodawania obiektów na mapę. Gdy zostanie ona połaczona z bazą użytkowników forum, prawdopodobnie konieczność odrębnego logowania zniknie, ale przedtem przydało by się GIS`ka porządnie wytestować.
Awatar użytkownika
Berg
Posty: 6
Rejestracja: sob paź 10, 2015 10:00 am

Re: Mapy Tradytora

Postautor: Berg » wt paź 13, 2015 2:25 pm

Dodałem kilka pomników przyrody do mapy i korzystając z danych z rozporządzenia wpisałem przy każdym dodatkowe wartości, jak ich obwód i wysokość. Jednak na mapie w dymku te dane nie są wyświetlane, a mogłyby być. Niekoniecznie w pierwszym widoku, ale np. po kliknięciu "rozwiń". To pierwszy problem, a drugi - wpisując obwód i wysokość w przypadku alei pomnikowej czy grupy drzew wartości te są od-do (np. obwód drzew w alei wynosi od 60 do 175 cm), albo jest ich kilka. Natomiast rubryka toleruje tylko jedną liczbę.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Mapy Tradytora

Postautor: Majsterek » śr paź 14, 2015 11:55 am

Dzięki za zaangażowanie w tworzenie mapy i za powyższe uwagi. Te drobiazgi już naprawione. Zakres obwodów można wpisać np: "180-420"

Wróć do „Regulamin, FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości