Strona 1 z 1

Tablica Pamięci - Powstańcom Warszawy

: ndz sie 05, 2012 10:54 pm
autor: kwis
W kościele św. Dominika w Płocku, na Górkach odsłonięta została pamiątkowa tablica dedykowana żołnierzom Armii Krajowej walczącym i poległym podczas Powstania Warszawskiego. Poczty sztandarowe wystawili: Związek Żołnierzy Armii Krajowej AK Mazowsze, Stowarzyszenie Patria Polonia, NSZZ S. Tablicę poświęcił i homilię wygłosił bp. płocki Piotr Libera.

Re: Tablica Pamięci - Powstańcom Warszawy

: pn sie 06, 2012 9:06 am
autor: Nieostatni
Jak miło zobaczyć reportaż z uroczystości w Płocku związanych z odsłonięciem tablicy pamiątkowej dedykowanej uczestnikom Powstania Warszawskiego 1.VIII. - 2.X. 1944r.
Dziękuje i jestem przekonany, iż nikt nie śmiał zakłócić uroczystości, oraz homilii biskupa płockiego Piotra Libery we wnętrzu kościoła i na zewnątrz.
Gloria Victis - Chwała zyciężonym.

Nieostatni

Re: Tablica Pamięci - Powstańcom Warszawy

: pn sie 06, 2012 1:16 pm
autor: Gdańszczanka
Jeżeli x. biskup nie zorganizował dla uświetnienia tej uroczystości koncertu Behemota,
to nie ma powodu zakłócać.
:)

Re: Tablica Pamięci - Powstańcom Warszawy

: pn sie 06, 2012 2:03 pm
autor: kwis
Umieszczono na tablicy napis: „Tym, którzy odeszli – pozostali przy życiu. Gloria Victis. Związek Żołnierzy AK Mazowsze”. Znalazły się na niej najważniejsze symbole walki o niepodległość: na tle zburzonych murów jest mały powstaniec, oryginalny orzełek wybity w czasie powstania na Żoliborzu, odznaczenia m.in. Krzyż Walecznych, Order Virtuti Militari, krzyż Armii Krajowej, medal z przedstawieniem przewróconej figury Chrystusa niosącego krzyż. Ponadto znajduje się na niej 16 nazwisk powstańców wraz z pseudonimami konspiracyjnymi.

„Co usłyszeliśmy i cośmy poznali, i co nam opowiedzieli nasi ojcowie, opowiemy przyszłemu pokoleniu” (78, 3 - psalm respon.).

Czy mamy prawo patrzeć na powstanie inaczej niż jako na totalną klęskę? Poprzez gruzy spalonych domów, poprzez 150 tysięcy zabitych i zamordowanych, poprzez zniszczone świątynie, zabytki architektury, biblioteki, muzea - o tym nie można zapomnieć – trzeba jednak dostrzec coś więcej. Było to przede wszystkim powstanie wielkiej miłości i powstanie najwyższej ofiary. To sierpniowe powstanie chłopców i dziewcząt było także powstaniem ich ojców i matek. Było powstaniem do życia całego umęczonego narodu.
Było coś pięknego w tamtych chłopcach i dziewczętach. Powinniśmy ich dzisiaj kochać i szanować, kiedy pełnią wartę jako staruszkowie przy grobach swoich poległych kolegów i koleżanek. Było w nich coś pięknego, jeżeli ci, co przeżyli potrafią i dziś jeszcze poczuć w sobie powiew tamtego gorącego lata i powiew sierpnia. Dziś modlimy się za nich i zamawiamy Msze święte w ich intencji.
Nieujarzmiona Warszawa zgorzała, aby była wolna. „Gloria victis” – tzn. chwała pokonanym. Chrystus sprzed kościoła Świętego Krzyża został posiekany kulami, poszarpany i zrzucony z piedestału. To samo uczyniono z pomnikiem Kopernika nie szanując w nim symbolu nauki ogólnoludzkiej.
Zniszczona świątynia, powalony Chrystus, który leżąc na bruku ulicznym wskazywał palcem - Sursum corda. Bóg umiera za człowieka, aby człowiek umierał za Boga. Nie mogą nam dziś – Bracia i Siostry - imponować „bogi", które nie są zdolne umrzeć za człowieka, natomiast umieją człowiekowi zadać śmierć. Dobrze się stało, że w całość płockiej płyty memoratywnej upamiętniającej Powstanie Warszawskie włączony został także medal przedstawiający przewróconą figurę Chrystusa sprzed kościoła świętokrzyskiego.


Fragment homilii bp. płockiego

Re: Tablica Pamięci - Powstańcom Warszawy

: pn sie 06, 2012 6:38 pm
autor: Nieostatni
Gdańszczanka pisze:Jeżeli x. biskup nie zorganizował dla uświetnienia tej uroczystości koncertu Behemota, to nie ma powodu zakłócać:)
Głęboką filozofię zawarłaś w swej wypowiedzi. Nie zamierzam kontynuować wątku przy tak bezdusznych porównaniach. Cóż, Twój strzał chybił, a właściwie stał się nie wypałem. Pozdrawiam Cię, z ciągle gorącej Warszawy.

Nieostatni