Strona 1 z 1

Historia i filatelistyka w TNP

: sob cze 29, 2013 4:18 pm
autor: bobola
Poczta Polska wybrała Płock na miejsce uroczystego pierwszego dnia obiegu znaczka pocztowego, upamiętniającego 900-lecie kroniki Galla Anonima, uroczystość odbyła się w Towarzystwie Naukowym Płockim. Płock wybrano nie bez kozery, bowiem Gall przez kilka lat przebywał w Płocku na dworze Bolesława Krzywoustego i tutaj napisał "Kronikę polską" najważniesze dzieło, opisujące dzieje średniowiecznej Polski.
Uroczystość uświetnił swoim wykładem profesor Tomasz Jasiński, który w interesujący sposób opowiedział o swoim odkrywaniu twórczości Galla, jej wielkiego znaczenia dla historii Polski ale też jako wyjątkowe dzieło literackie. Należy dodać, że prof. Jasiński otrzymał nagrodę prezesa Rady Ministrów za rozprawę "O pochodzeniu Galla Anonima".
Filateliści mogli nabyć znaczek (bloczek) i kopertę FDC. Dla wszystkich osób uczestniczących w uroczystości, Poczta Polska przygotowała prezent niespodziankę w postaci folderu, w którym umieszczono wklejki ze znaczkiem i FDC.

Re: Historia i filatelistyka w TNP

: czw lip 04, 2013 12:58 pm
autor: bobola
Gall Anonim jest tak anonimowy, że nikt nie pokusił się by namalować jego podobiznę. Honor malarzy uratował Eryk Lipiński, który dowcipnie i anonimowo sportretował słynnego kronikarza. :)