Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Płońsk uczci 71. rocznicę likwidacji getta

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1524
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Płońsk uczci 71. rocznicę likwidacji getta

Postautor: zbyszekg9 » ndz lis 24, 2013 1:53 pm

Uroczystości organizowane przez miasto objął honorowym patronatem ambasador Izraela w Polsce. Do VI Marszu Milczenia mogą dołączyć wszyscy chętni.
Marsz odbędzie się 25 listopada. W samo południe uczestnicy spotkają się na placu 15 Sierpnia w Płońsku. Tam grupa teatralna Karton z Miejskiego Centrum Kultury zaprezentuje wspomnienia płońszczan związane z tragedią ich sąsiadów Żydów. Potem - wymarsz do lapidarium. Tutaj odbędzie się dalsza część uroczystości, poprzedzona hymnami Izraela i Polski. Po wystąpieniu ambasadora Izraela zaplanowana jest modlitwa ekumeniczna, w końcu złożenie kwiatów.

Przed wojną Żydzi stanowili połowę mieszkańców Płońska. To z tego miasta pochodzi Ben Gurion, założyciel i pierwszy premier Izraela. W Płońsku Niemcy w roku 1940 stworzyli getto, w którym na niewielkiej powierzchni stłoczyli blisko 12 tysięcy ludzi, także z ościennych powiatów. W październiku i grudniu 1942 roku zostali oni wywiezieni do Auschwitz.

za: http://plock.gazeta.pl/plock/1,35681,15 ... LokPlocTxt
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1524
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Płońsk uczci 71. rocznicę likwidacji getta

Postautor: zbyszekg9 » czw lis 28, 2013 8:38 am

25 listopada w Płońsku odbył się VI Marsz Milczenia, upamiętniający 71 rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Płońsku. Marsz zorganizowano pod honorowym patronatem Ambasady Izraela w Polsce, a udział w nim wzięli także uczestnicy filii lokalnej 7-35 HP.
Uroczystości rozpoczęły się w samo południe na Pl. 15 Sierpnia w Płońsku, przy udziale przedstawicieli Ambasady Izraela w Polsce, władz miejskich i powiatowych, duchowieństwa, nauczycieli oraz młodzieży szkolnej. Na początku młodzież odczytała fragmenty wspomnień mieszkańców Płońska, którzy byli świadkami wydarzeń sprzed 71 lat związanych z tragedią żydowskich sąsiadów. Następnie uczestnicy marszu przeszli ulicą Warszawską do ,,Lapidarium'' - miejsca poświęconego martyrologii Żydów Płońskich, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Odśpiewano hymn Izraela oraz hymn Polski, wysłuchano wystąpienia ambasadora Izraela oraz przemówienia burmistrza miasta.
- Przed wojną Żydzi stanowili połowę mieszkańców Płońska – mówił burmistrz Andrzej Pietrasik. - To z tego miasta pochodzi Ben Gurion, założyciel i pierwszy premier Izraela. To niestety także tu Niemcy w roku 1940 stworzyli getto, w którym na niewielkiej powierzchni stłoczyli blisko 12 tysięcy ludzi, także z ościennych powiatów. Tylko garstka z nich przeżyła.
Uroczystość zakończyła się modlitwą ekumeniczną oraz złożeniem przez władze miasta kwiatów w „Lapidarium" i zapalenim przez młodzież szkolną zniczy.
- Pielęgnowanie i upamiętnianie rocznic sprawia, że nie zapominamy o naszej historii – podsumowała wydarzenie w rozmowie z uczestnikami hufca wychowawczyni 7-35 HP Katarzyna Gburzyńska. - Gdy lepiej znamy historię miejsc, w których żyjemy, możemy docenić ich wyjątkowość i szanować, to co mamy.
(za: http://www.mazowiecka.ohp.pl/?id=6304)

Wróć do „Ciekawe wydarzenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość