Mogiła dwóch jeńców w Maszewie/Mańkowie- Las Brwilno

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Mogiła dwóch jeńców w Maszewie/Mańkowie- Las Brwilno

Postautor: UBOOT » pn sie 31, 2009 8:40 pm

Witam, mogiła znajduje się w lesie Brwilno, na skraju trzech wsi Maszewo, Mańkowo, Brwilno (wejście na przeciwko leśniczówki). W grobie leży dwóch jeńców wojennych (studenci z Łodzi), którzy po ucieczce z obozu wracali przez te tereny. W tym czasie praktycznie większość Maszewa zamieszkiwali Niemcy (spolszczeni). Kiedy nastawała noc poszli do najbliższego domostwa z prośbą o pomoc i jedzenie. (Murowana chałupa stojąca do dziś na końcu Maszewa, przy skręcie do leśniczówki i mogiły, przy elektryku samochodowym). Niestety ,,przyjazny polak" okazał się faszystą. Dał jeść i powiedział, że w lesie jest szałas i tam mogą przenocować. Wyprowadził studentów do lasu a następnie bestialsko ich zamordował, nawet ich nie grzebiąc. Rano dziadek mojego kolegi (jedyny Polak w okolicy) pochował ich w miejscu śmierci. Kiedy wojna się kończyła, rodzina zbrodniarza wyprowadziła się wraz z cofającymi się oddziałami niemieckimi.
Nie dalej jak kilka lat temu pojawił się w domu mojego znajomego ( dziadka, który pochował zamordowanych) samochód na niemieckich numerach. Okazało się, że swoich korzeni poszukiwała córka zabójcy wtedy 14letnia dziewczyna, pytała się o ojca, o swój dom, (który stoi do dziś). Wizyta trwała pół godziny. Starzec nie miał sumienia opowiedzieć kobiecie historię o jej ojcu.
Rodzina nazywała się - Knebel ( tak na 70%), data raczej już nie do określenia.
UBOOT
Załączniki
Obraz 042.jpg
Obraz 042.jpg (160.27 KiB) Przejrzano 4212 razy
Obraz 043.jpg
Obraz 043.jpg (198.3 KiB) Przejrzano 4212 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła dwóch jeńców w Maszewie/Mańkowie- Las Brwilno

Postautor: UBOOT » pn sie 31, 2009 8:58 pm

Tak, o mogile wie dosłownie kilkanaście osób.( ciężko do niej trafić). Opiekuję się nim pewna starowinka i jej dzieci oraz wnuki. Grób jest zawsze uprzątnięty i palą się na nim znicze. Tak jak pisałem w innym poście, w tym lesie są jeszcze dwie inne mogiły (polskiego żołnierza i Ukraińców).
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła dwóch jeńców w Maszewie/Mańkowie- Las Brwilno

Postautor: UBOOT » ndz lut 21, 2010 4:58 pm

Rozmawiałem z Panią, która opiekuje się to mogiłką. Opowiedziała mi, że zabójcą studentów był niezwykle wrogi wobec Polaków Niemiec o nazwisku Gitel. Pochował ich jego polski parobek, który aby nie zapomnieć tego miejsca naznaczył je krzyżem na drzewie. Opowiedział to w tajemnicy wspominanej Pani, która wraz z mężem, nie jak pisałem w pierwszy poście pochowała, tylko usypała grób i zrobiła krzyż. Resztę mojej historii potwierdziła.

edit:
co do tablicy z krzyżem Tosi, powiedziała, iż znalazł go w lesie (niedaleko) jakiś przechodzień, który położył go na grobie studentów.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Mogiła dwóch jeńców w Maszewie/Mańkowie- Las Brwilno

Postautor: kwis » ndz lut 21, 2010 8:05 pm

W Polsce jest 16 osób o nazwisku Gitel.Zamieszkują oni w 3 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w m. Białystok ,a dokładnie 14.

Nazwisko pochodzenia żydowskiego - Macewa Gitel http://www.kirkuty.xip.pl/krakowremu34.htm
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Mogiła dwóch jeńców w Maszewie/Mańkowie- Las Brwilno

Postautor: UBOOT » ndz lut 21, 2010 8:12 pm

Ten był na pewno Niemcem i to jednym z najbogatszych w koloni. Miał szynk oraz sklep w Maszewie. Jego żona, była jeszcze gorsza od niego. Nie umiała inaczej nazwać Polaków jak ,,polskie świnie, lub polskie bydło". W styczniu 1945 uciekli wraz wojskami niemieckimi. Po latach pojawiła się na wsie jej córka (opis w pierwszym poście).

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości