Eksploracja dzwonnicy - Brwilno (pow. płocki)

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Eksploracja dzwonnicy - Brwilno (pow. płocki)

Postautor: Thomas » ndz sie 01, 2010 6:56 pm

DSC_1436.JPG
DSC_1436.JPG (171.51 KiB) Przejrzano 1738 razy
Na prośbę kolegi adiutanta zakładam temat o eksploracji dzwonnicy w Brwilnie. (Temat kościoła: http://tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=30&t=749)
Będąc 30 lipca w tej miejscowości zwiedziliśmy zabytkową dzwonnicę. Co o niej wiemy?
The Parish Church of St. Andrew the Apostle in Brwilno Górne, Municipality of Stara Biała, Powiat of Płock: A Historical-Conservation Study, including Guidelines for Necessary Action pisze:tłum: Thomas (na prawdę - wolne tłumaczenie :oczko: )

Najstarsze źródła mówią, że dzwonnica z drewna usytuowana była w północno-zachodnim narożniku cmentarza jako element kompleksu kościelnego z 1740 roku. W 1776 roku wisiały w niej dwa dzwony: jeden z 1223, a drugi, większy z 1558. Nie ma informacji o ich pochodzeniu. Być może były ze starej dzwonnicy lub z innego kościoła.

Starszy, mały dzwon miał umieszczony napis: "MARIA+THOMAS+STANISLAUS 1223-1894+", podczas gdy na większym "IESUS
NAZARENSSKY KRUL SŁOWO BOSENEPRSE MENETRFNEBIEY NASEMI NA VIEKY
" oraz poniżej słowo "SIDOFSRY 1558"

Wizytacja z roku 1812 stwierdza, że dzwonnica w jest dobrym stanie i że ma trzy dzwony. Trzeci, średni dzwon z napisem "MIRA" zostało dodany. W tym czasie kostnica, stała tuż obok dzwonnicy (może dodana?). Obydwa budynki wymagały nowego pokrycia dachowego. Stan techniczny dzwonnicy i kostnicy uległ pogorszeniu w 1825 r.

W 1838 roku stan był tak zły, że zasugerowano, by wybudować nowa dzwonnicę. Brak jest już w tym czasie informacji o kostnicy, być może już nie istniała. W 1840 roku architekt powiatowy przygotował projekt i koszt budowy nowej dzwonnicy. Jednak koszty budowy
nowego obiektu przekraczały możliwości finansowe parafii.

Nowa dzwonnica z drewna sosnowego, z dębowej konstrukcji, oszalowana sosną, z niedokończoną podłogą gotowa była w 1854 roku. Prawdopodobnie użyto drewno z poprzedniej dzwonnicy. Wisiały w niej dwa dzwony, trzeci został przetopiony.

Zgodnie z opisem z 1930 r. wisiał dzwon z XIII wieku, gdzie napisane było: "MARIA+THOMAS+STANISLAUS 1223-1894+", gdzie druga data to zapewne remont, bądź ponowne przetopienie dzwonu.

W szczęśliwym zbiegu okoliczności, dzwony przetrwały czas I Wojny Światowej. Na dzwonnicy w 1922 roku wyremontowano dach. Z 1924 roku pochodzi informacja, że jeden z dzwonów naprawiany był w 1894 i przestał być właśnie wykorzystywany przez rozstrojenie się dźwięków jego bicia. W 1925b wymalowano dach na dzwonnicy. Obiekt był w złym stanie technicznym już około 1931 roku.

Podczas II wojny światowej zrabowano dzwony. W 1947 nastąpiło poświęcenie nowego dzwonu o imieniu Andrzej.
Po belkach dzwonniczych wdrapywał się Robert.
Zdjęcia:
Na zachowanym dzwonie jest data 1931. Ma się to nijak z historią dzwonnicy. Dzwon nie może pochodzić z kościoła. Został zapewne skradziony z którejś z ewangelickich kaplic (może Maszewo?) i pokonsekrowany w 1947. Gdyby był w kościele od 1931 - zostałby podobnie jak starsze dzwony - zrabowany podczas II wojny światowej.
Zdjęcia:
Na jednej z belek jest napis:
Zdjęcia:
W skrzyneczce obok dzwonu podobno zalęgły się jakieś ptaszyska:
Zdjęcia:
A jak to już gdzie indziej zostało zaznaczone, tradytorzy po eksploracji zabytku, dali znać całej wsi, że "TU BYLI":
Zdjęcia:

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości