Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » sob wrz 15, 2012 10:41 am

Poświęcenie nowej figury świętego Wawrzyńca połączone z promocją książki "Święci mazowieckich dróg" odbędą się w sobotę, 20 października 2012 o godzinie 13:00 w Piastowie.
Już dziś serdecznie zapraszam! :ok2:

Tu parę słów o samym projekcie:
http://www.sierpc.com.pl/ultima/?Nasza_ ... j%C4%99%22
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » sob wrz 15, 2012 5:46 pm

Jestem (na życzenie z kamerą) na uroczystości :spoko:
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » sob wrz 15, 2012 6:47 pm

świetnie! :) jak najbardziej liczymy na dokumentację :)
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pn paź 08, 2012 3:24 pm

.
Załączniki
zapr-tradytor.jpg
zapr-tradytor.jpg (142.27 KiB) Przejrzano 9502 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: bobola » wt paź 09, 2012 1:25 pm

Tomku :?: Dla oblatanych w temacie Wawrzonka, to wszystko jasne :ok: Ja, który ledwie znalazł w atlasie Piastowo bez podziału na Stare i Nowe potrzebuję bardziej precyzyjnej informacji, abym nie musiał błąkać się po wsi i wypytywać gdzie znajdę Ciebie i św. Wawrzyńca :mruga: Będę jechał od Gozdowa.
Do ktorej godziny może trwać spotkanie towarzyskie :?: bo mam jeszcze imprezę rodzinną :)
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » wt paź 09, 2012 6:25 pm

Służę objaśnieniem dojazdu do Piastowa (wersja kawa na ławę):
Od Gozdowa jedziesz dalej w stronę Sierpca. Mijasz Kurowo, Kuniewo, Kręćkowo. Kawałek za wsią Kręćkowo szosa "opada nieco w dół", jest spadek terenu i zaraz się wznosi. Tu "w dołku" pod szosą przepływa mała woda, za mostkiem po lewej stronie stoi remiza i zaraz za tą remizą skręcamy w lewo w asfaltówkę. Remiza stoi zaraz przy szosie. Zaś po drugiej stronie szosy, na niewielkim wzniesieniu za drzewami skrywa się dworek piasowski z ocalałą oficyną. Mam nadzieję, że pomogłam takim skromnym opisem...
AGATA
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: bobola » śr paź 10, 2012 10:21 am

Dzięki Agato, już wiem gdzie jest remiza i gdzie dworska oficyna :ok: ale nie wiem gdzie stoi świątek, bo chyba nie będzie święcony w remizie :mruga:
Pozdrowienia dla Agaty i dzidzi :)
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » śr paź 10, 2012 4:27 pm

Wawrzonek stoi przy wspomnianej bocznej asfaltówce. Trzeba nią jechać don końca zabudowań, przejechać przez kolejny mostek na tej samej wspomnianej strudze i już jest lokum świątka. Po drodze po prawej tuż przed mostkiem (przy ostatnim domu) stoi Jan Nepomucen już opisywany na łamach forum.

Dla jadących od Maszewa-Bożewa-Mochowa-Zglenic: od tych wsi jedziemy dalej w strone Sierpca. Mijamy po prawej stronie na zakręcie szosy "wiatrak", jeszcze kikaset metrów -kilometr szosą dalej i szukamu asfaltówki w prawo. Stoi przed nią chyba znak PIASTOWO . Boczna asfaltówką pędzimy między zabudowaniami, mijamy wszystkie i kawałek za nimi na zakręcie przy kepie bzów lilaków bedzie czekał Wawrzonek i kamienna figurka.

P.S. Dziękujemy za pozdrowienia!
AGATA
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » czw paź 11, 2012 12:37 pm

Dzięki za odzew, dziękuję Agacie za rozpisanie topografii wsi.
Ja dopiero wczoraj opracowałem schematyczny plan dojazdu, który niniejszym prezentuję:
Myślę, że całość oficjalnej części uroczystości to kwestia godziny 14:00. Potem, jak już goście się posilą, będzie można odjechać w spokoju sumienia :)
mapa dojazdu_wawrzyniec - Kopia.jpg
mapa dojazdu_wawrzyniec - Kopia.jpg (53.01 KiB) Przejrzano 9468 razy
Do zobaczenia wszystkim! :)
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » sob paź 20, 2012 7:45 pm

Uroczystość odbyła się; co prawda nie mogłam zostać do końca spotkania, mimo to gratuluję Tomkowi i jego pomocnikom wspaniałej inicjatywy!

Zdjęć nie mam z dzisiejszego podsumowania projektu, w zamian kilka ujęć Wawrzonka w czasie jego pierwszego poranka w Piastowie Starym.
Załączniki
wawrzonek o swicie.JPG
wawrzonek o swicie.JPG (56.47 KiB) Przejrzano 9461 razy
wawrzonek o swicie (2).JPG
wawrzonek o swicie (2).JPG (52.83 KiB) Przejrzano 9461 razy
wawrzonek o swicie (3).JPG
wawrzonek o swicie (3).JPG (60.56 KiB) Przejrzano 9461 razy
wawrzonek o swicie (4).JPG
wawrzonek o swicie (4).JPG (65.48 KiB) Przejrzano 9461 razy
wawrzonek o swicie (5).JPG
wawrzonek o swicie (5).JPG (67.01 KiB) Przejrzano 9461 razy
wawrzonek o swicie (6).JPG
wawrzonek o swicie (6).JPG (46.65 KiB) Przejrzano 9461 razy
AGATA
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Nieostatni » sob paź 20, 2012 10:21 pm

Witaj Agato!
Czekałem niecierpliwie na pierwszy sygnał i zwiastuna z dzisiejszych uroczystości w Starym Piastowie. Poświęcenie nowej figury św. Wawrzona, jego otrzęsiny na Piastowym miejscu, wypadły napewno imponująco. Wyobrażam sobie jak ciepło i radośnie, w promieniach słonecznych, zapachu podorywek, z uśmiechem promiennych i dumnych twarzy, został ponownie przyjęty na ojcowiznę. Figura na Twoich zdjęciach wygląda wspaniale. Gratuluje Tomkowi wytrwałości i zaparcia w urzeczywistnieniu tego naprawdę wielkiego dzieła. Niech "Święci mazowieckich dróg" z przewodnika Tomka patronują mieszkańcom, przechodniom i przejezdnym Mazowieckiej Ziemi.
Nieostatni
PS. Z łamów Tradytora dowiedziałem się o powiększeniu Twojej Rodziny. Tobie - szczęśliwej Matce i maleńkiej Córeczce, przesyłam słowa najlepszych życzeń, wszelkiego dobra, a przede wszystkim zdrowia i miłości.
Nieostatni
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » sob paź 20, 2012 11:07 pm

Witam na progu nocy,
dziękuję za przybycie licznej delegacji Tradytora. Dziękuję wszystkim pomagającym przy projekcie i wspierającym mnie duchowo.
Dziękuję Nieostatniemu za piękne słowa (jak zawsze) :)
i wszystkim, wszystkim, wszystkim.

Tradycja została utrwalona, stara rzeźba powędrowała na warsztat konserwatorski, a w Piastowie, znów na słupie wznosi się Wawrzonek, który oręduje u Najwyższego w wioskowych intencjach.

Dodaję trzy zdjęcia wykonane przez młodzież z "Ultimy", które do mnie dziś dotarły. Może uzupełnione zostaną innymi. Poczekamy :)
IMG_1721.jpg
IMG_1721.jpg (65.24 KiB) Przejrzano 9454 razy
IMG_1757.jpg
IMG_1757.jpg (77.36 KiB) Przejrzano 9454 razy
IMG_1798.jpg
IMG_1798.jpg (95.2 KiB) Przejrzano 9454 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: bobola » ndz paź 21, 2012 3:58 pm

Ponieważ nie mogłem pozostać do końca imprezy, nie mogę jej zrecenzować, dodaję więc swój skromny wkład fotograficzny poświęcony Wawrzonkowi, zdjęcia wczorajsze i dzisiejsze z Piastowa. Agata zainspirowała mnie swoimi porannymi zdjęciami, to ja dodaję z jesiennego spaceru, fotki południowe z mgłą w tle. W Płocku było słońce w Piastowie Starym - mgła :)
Załączniki
100_1362-tr.Piastowo.jpg
100_1362-tr.Piastowo.jpg (91.29 KiB) Przejrzano 9443 razy
100_1367-tr.Piastowo.jpg
100_1367-tr.Piastowo.jpg (56.32 KiB) Przejrzano 9443 razy
100_1371-tr.Piastowo.jpg
100_1371-tr.Piastowo.jpg (66.92 KiB) Przejrzano 9443 razy
100_1377-tr.Piastowo.jpg
100_1377-tr.Piastowo.jpg (53.8 KiB) Przejrzano 9443 razy
100_1406-tr.Piastowo.jpg
100_1406-tr.Piastowo.jpg (44.27 KiB) Przejrzano 9443 razy
100_1398-tr.Piastowo.jpg
100_1398-tr.Piastowo.jpg (55.78 KiB) Przejrzano 9443 razy
100_1403-tr.Piastowo.jpg
100_1403-tr.Piastowo.jpg (59.3 KiB) Przejrzano 9443 razy
100_1405-tr.Piastowo.jpg
100_1405-tr.Piastowo.jpg (39.44 KiB) Przejrzano 9443 razy
Awatar użytkownika
ania
Posty: 1
Rejestracja: wt paź 16, 2012 12:29 pm

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: ania » ndz paź 21, 2012 4:50 pm

Wczorajsza uroczystość była wspaniała. W imieniu mieszkańców Starego Piastowa pragnę podziekować wszystkim osobom , które były zaangażowane w realizacje tego przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy uznania kieruje do pana Tomasza Kowalskiego, który urzekł mnie swoja osobowością... to młody, sympatyczny człowiek, mający wielką pasję, w której się znakomicie spełnia, a do tego ta książka(moja lektura wczorajszego wieczoru).
W dniu wczorajszym (jak dla mnie) rozpoczęła sie nowa historia Wawrzonka...
Ja zawsze będę go pamiętać stojącego na skraju pola, starego, pochylonego, pamiętającego czasy moich pradziadków, a dla moich dzieci pozostanie on legendą... chociaż cieszę, że w albumie mojej starszej córki widnieje zdjęcie na którym stoi obok starej figury św. Wawrzyńca
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » ndz paź 21, 2012 8:35 pm

Dziękuję Pani Annie za jakże miłe słowa. :mruga:
To bardzo ważne, że wczoraj towarzyszyła nam tak ogromna rzesza piastowian. Cieszę się, że przyjęliście nowego Wawrzyńca z takim entuzjazmem. Dziękuję też za tak liczne przyjęcie mojej publikacji i tych wiele miłych słów, które kierowaliście do mnie, podczas przyjmowania książki i dedykacji.
Rozdanych zostało ponad 100 egzemplarzy, co stanowi niebagatelną dla mnie radość!

Dodaję zdjęcie Wawrzyńca które wykonał Kuba z "Ultima Thule".
DSC_2343.JPG
DSC_2343.JPG (160.46 KiB) Przejrzano 9431 razy
Pozwolę sobie dodać fragment z mojej książki, który mógłby być adekwatnym do tej fotografii i wyjaśni co stało się w Piastowie w ciągu ostatnich miesięcy:

Wykonanie nowej rzeźby, na wzór starej, z odtworzeniem historycznych atrybutów, powierzono artyście rzeźbiarzowi – Edmundowi Szpanowskiemu z Sierpca. Nową rzeźbę zamontowano, na miejscu starej, w październiku 2012 roku.

Nowa, pełnoplastyczna, snycersko opracowana rzeźba, przedstawia świętego w pozycji stojącej w stroju diakońskim – albie i dalmatyce. W prawej dłoni święty trzyma gałąź palmy na znak swojego męczeństwa. W drugiej dłoni umieszczono najbardziej charakterystyczny dla Wawrzyńca atrybut – ruszt w formie kraty, na której wedle tradycji – umęczono świętego. Na kolumnie dalmatyki odtworzono dekorację kwiatową, której motyw powtórzono w górnej części słupa, na którym usytuowano postać Wawrzyńca.

Zabezpieczona, stara rzeźba świętego Wawrzyńca, czeka teraz na podjęcie działań konserwatorskich i umieszczenie jej – bądź w przestrzeni kościelnej – bądź muzealnej. Jest bowiem niewątpliwie zabytkiem, unikatowym w skali regionu, dającym obraz – żywe świadectwo wiary przodków, którzy za pośrednictwem tej figury, zanosili przez wstawiennictwo świętego Wawrzyńca, prośby do Najwyższego. Osobliwością, godną odnotowania na kartach tej książki, jest fakt pieszczotliwego nazywania piastowskiego świątka przez okolicznych mieszkańców. Przyjęto bowiem, że odbierający tu, już od kilku pokoleń cześć, święty Wawrzyniec, uznany jest i mianowany jako „NASZ WAWRZONEK”.


Niech święty Wawrzyniec, któremu od tylu pokoleń okoliczny lud składał prośby i podziękowania, nadal ma w swojej opiece mieszkańców Piastowa i okolic, którzy z wiarą powierzają mu swoje troski. Niech nowa rzeźba, przypominająca chwalebną postać rzymskiego męczennika z III wieku, służy kolejnym pokoleniom i daje świadectwo o tej pięknej i kultywowanej wciąż lokalnej tradycji.


[za: T. Kowalski, Święci mazowieckich dróg: ziemia sierpecka, Sierpc 2012, s. 99-100.]


Wykonawcą więc został, znany nam na forum Tradytora, Pan Edmund Szpanowski - twórca.

Dziękuję raz jeszcze! Czekam na wszelkie refleksje Pani Aniu na temat dawnej figury. Tu jest idealne miejsce. A jeśli chodzi o starą rzeźbę, to dowiedziałem się, nieoficjalnie, że podjęto decyzję, że po konserwacji rzeźba trafi do kościoła farnego w Sierpcu.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: Nieostatni » ndz paź 21, 2012 11:57 pm

Rzeźba jest piękna. Jak dobrze móc sparafrazować powiedzenie: Wiecie co posiadacie. Myślę o zleceniodawcy i jego doskonałym wyborze, umieszczenia zlecenia w rękach artysty Edmunda Szpanowskiego. W głębi umysłu leciwego oglądacza plenerowych świątków zrodziła się myśl troska, czy jest zabezpieczony przed deszczem jakąś niewidoczną "peleryną" chemiczną? Zdjęcia są świetne, pokazują wypieszczone rzazy dłuta, chciało by się żeby św. Jan Nepomucen z drugiego krańca wsi osłaniał Go swoją peleryną. Niech możliwie najdłużej odbierają pokłony i modlitwy przechodniów i przejezdnych.
Piękna tradycja i dziedzictwo zostawione przez Naszych Antenatów, cieszą takie akcenty troski. I ja, choć z dala dziękuje.

Nieostatni

Po nocnych sennych odwiedzinach trzech świętych: Wawrzyńca, Jana z Nepomuka i Floriana sprostowałem dziś swój błąd. Wczoraj pisząc, zamieniłem świętych Jana z Florianem (starość, skleroza). Dziś prostuje, oczywiście Agata ma racje, drugiego krańca wsi strzeże Nepomuk, a nie jak omyłkowo napisałem św. Florian. Przepraszam.

Nieostatni
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Święty Wawrzyniec - Stare Piastowo (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » pn paź 22, 2012 1:33 pm

Impreza, jak każda Tomkowa uroczystość- udana.:spoko:
Nie będę pisał kolejnych pochwał na temat naszego przyjaciela, natomiast pogratuluję pani prowadzącej wykład. Pierwszy raz w życiu, miałem okazję zamienić słowo oraz wysłuchać naukowca w randze profesora zwyczajnego!!!

Ponadto dzięki tej imprezie miałem okazje porozmawiać z mistrzem Edmundem Szpanowskim, twórcą, zarówno rzeźby z Piastowa jak i Józefowa.

Pozdrawiam
Michał

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości