Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: org.pl » pn lis 08, 2010 9:34 pm

Przeglądając pewne wiadomości natknąłem się na informację na temat, niewyjaśnionej sprawy mordu ok 300 dzieci w Lasach Łąckich.

Mianowicie:
(...) Nie wyjaśniona została sprawa ok. 300 dzieci żydowskich lub dzieci polskich z Zamojszczyzny wprowadzonych do lasu łąckiego od strony Radziwia. Nikt ich nie widział wychodzących czy wyjeżdżających. Poszlaki wskazują, że zostały zgładzone w zagajniku koło stacji kolejowej Łąck.
- Z przesłuchań ludności wsi Góry, Ciechomice, Grabina w gminie Łąck przez przedstawicieli Rejonowej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce - Gostynin 1961.
- Dzieje Gostynina i ziemi gostynińskiej.

Interesuje mnie, czy wyjaśniono tą sprawę i odnaleziono to miejsce zbrodni ? Jeżeli nie, to może był by kolejny projekt do zrealizowania, i postarania się odszukać tą mogiłę dzieci.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: kwis » pn lis 08, 2010 11:00 pm

Odnaleziono czaszki dziecięce w dawnym ogrodzie Mączyńskich, dziś teren ZOO - może w Płocku jest odpowiedź na postawione pytanie
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: fuchsi » wt lis 09, 2010 9:45 am

Dzien dobry,
chetnie bym bral udzial. pod warunkiem, ze w chwili obecnej priorytetem jest praca zwiazane z ZOO. I to jest wezwanie....
Zostaly znalezione do tej pory dwie czaski dzieciece. Wiecej widze podobna sytuacje do znalezisko w Malborku. Zobaczymy.....jestem w kontakcie i pracuje na ten temat.
W tej nowej sprawy trzeba sie najpierw poznac z tym, co jest znane i dokumentowane - a potem wersje...i robota.
pozdrawiam
fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: tete » wt lis 09, 2010 2:49 pm

kwis: skoro wg relacji dzieci wprowadzono do lasu od strony Radziwia to wątpliwe jest by potem z tego lasu prowadzono je z powrotem do Płocka. Przewiezienie ciał po egzekucji też raczej bym wykluczył.
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: org.pl » wt lis 09, 2010 11:26 pm

Niestety próbowałem znaleźć coś więcej i nic. Może ktoś wie na ten temat, lub ma dostęp do publikacji która coś więcej mówi.
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: bluemen123 » wt gru 14, 2010 1:21 pm

Witam. Z chęcią wziąłbym udział w poszukiwaniach i zlokalizowaniu tej mogiły. Bardzo dobrze znam las łącki. W okolicach przystanku klejowego od strony Łącka jest wiele bagienek leśnych. teren ogólnie jest bardzo górzysty pełen naturalnych dołów itp. Może to dobry trop
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: fuchsi » wt gru 14, 2010 8:25 pm

Dobry wieczur,
przychodzi czas sie spotykac, werifykowc srodla, oceniac........i zaczynac w archiwach, w spomieniach..........skad pochodzili te dzieciaki, w jakim osrodku przebywali w jakim celu............
ja sie dolacze............
pozdrawiam
Günther w Gostyninie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: bluemen123 » wt gru 14, 2010 9:27 pm

Ale czy w archiwach będą wzmianki o tym? Świadków z pewnością też nie było. Można byłoby się spotkać na wiosnę i przeszukać las w okolicach przystanku kolejowego. Dzieci musiały zostać rozstrzelane więc duże zagęszczenie łusek w jednym miejscu mogłoby wskazywać mogiłę.
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: org.pl » śr gru 15, 2010 9:34 am

Dołączam się do poszukiwań na wiosnę.
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: tete » wt sie 21, 2012 12:24 am

Nie wiem czy wniesie to coś nowego do tematu, ale w kompleksie "Rzeczka" sfotografowałem taką mapkę. Krzyż oznacza miejsce egzekucji dzieci. Niestety nie spojrzałem kto jest wydawcą mapy... :jackas:
Załączniki
100_9182.JPG
100_9182.JPG (150.6 KiB) Przejrzano 7477 razy
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Mord 300 dzieci w lasach Łąckich

Postautor: Nieostatni » wt wrz 17, 2013 1:06 pm

Szukając w necie informacji mających jakikolwiek związek z egzekucjami hitlerowskimi w lasach łąckich na terenie Nadleśnictwa Łąck i w okolicach między Płockiem i Gostyninem, trafiłem na stronę http://lack-kronika.plock.org.pl/II%20wojna.htm Okres II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej jest to notatka wyrwana prawdopodobnie z większego opracowania, mająca charakter wspomnieniowy. Pozbawiona autorstwa, jednak pewne fakty noszą dokładne dane, inne "o dzieciach wprowadzonych do lasu od strony Radziwia" zdają się być zasłyszaną opowieścią przekazywaną z ust do ust.
Załączam jednak adres, gdyż każdy okruch wiadomości może być przydatny.

Nieostatni

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości