Fotograf Ewa Polańska

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
slawko72
Stowarzyszenie
Posty: 34
Rejestracja: sob kwie 09, 2011 4:20 pm

Fotograf Ewa Polańska

Postautor: slawko72 » pn wrz 05, 2011 1:49 pm

Ewa Polańska – wrocławianka z urodzenia, wybrała sielskość mazowieckiej wsi, pomysłodawczyni Leśnej Galerii, w której prezentuje zarówno własne prace, jak i ludowych artystów z okolic ziemi gostynińskiej. Kobieta tysiąca pasji, fotograf przyrody, grafik, przewodnik PTTK.

Co sądzi Pani o obecnej sytuacji artystów wiejskich na Mazowszu gostynińskim-mam tu na myśli rzeźbiarzy i malarzy ludowych ?

Ewa Polańska-
Jest kilka osób w Gostynińskim Towarzystwie Twórczości Plastycznej. Są to osoby różnorakich zawodów. Pana Stanisława Augustyniaka wyróżnia rzeźba sakralna – kapliczki , postacie Chrystusa. Jego rzeźby nie są malowane , widać czystą strukturę surowego drewna. Korzenioplastyką zajmuje się Wiktor Kazimierski, zaś Jerzy Serwa oraz Jerzy Żandarowski rzeźbieniem. Pozostali zajmują się malarstwem.

Teresa Wojno porusza w swojej tematyce malarskiej ( akwarela, olej ) tradycję ludową . Artystka przedstawia w swych pracach sceny rodzajowe z polskiej wsi ; która dziś coraz bardziej zanika- np. prace w polu.

Grupa działa dość prężnie . Wystawia swe dzieła w całej Polsce, uczestniczy w plenerze wójta miasta Gostynina. Organizuje także swoje wewnętrzne plenery na przykład w Lucieniu.


Początki Pani drogi ze sztuką regionalną ?

Z wykształcenia jestem wystawiennikiem. Nie obce są mi dekoratorstwo i liternictwo. Dekorator w swojej pracy znać musiał wiele technik rękodzielnictwa ludowego i rzemieślniczego. Jestem także krajoznawcą , kultura ludowa towarzyszy mi już 14 lat, odkąd zaczęłam korzystać z fotografii czarno-białej. Wówczas obecna kolorowa nie była tak rozpowszechniona. Objechałam wszystkie polskie skanseny , w tym sierpecki ; oraz mój ulubiony w Nowogrodzie n / Narwią. Dokumentując wnętrza tych chat i skupiając uwagę na dekoracyjne detale . Posiadam jedne z urokliwszych kolekcji zdjęć z tamtego okresu. Fotografuję też zabytki- szczególnie kościoły.

Chciałam uciec z Warszawy na wieś. Urządzić swój dom na tzw. wiejską nutę - szafa, haftowane firany, kwiaty ozdobne wyrabiane ręcznie , hafty koronkowe „ jako ekspozycje „.


Fotografia przyrodnicza Ewy Polańskiej – co odnajduje, co poszukuje Ewa Polańska ?

Jako krajoznawca , jestem przewodnikiem po rezerwatach przyrody. Oprowadzam dzieci ze szkół, uwrażliwiając. W czasie tych wędrówek zaczęłam fotografować stare drzewa. Można powiedzieć, że od tego się zaczęło. Fotografia makro, kwiaty , pejzaże. Od 10 lat jestem członkiem Polskiego Związku Fotografów Przyrody oddział Mazowsze.

Pani magiczne miejsce związane z przyrodą i artystycznym postrzeganiem świata na co dzień ?

Moim magicznym miejscem są Sudety – Karkonosze i Góry Stołowe z przepięknymi formacjami skalnymi : jak grzyby i końskie łby. Jest to miejsce w którym mogłabym być bez końca. Gra światła , majestatyczne kontury gór-tam oddycham.

Czy mogłaby pani coś opowiedzieć o swojej autorskiej technice „ filcowania na sucho „. Tworzeniu w ten sposób pejzaży przyrody oraz kwiatów ?

Od 1,5 roku używam wełny czesankowej – do techniki koronkarskiej tzw. „ Frywolitka „ ( kwiaty ) i haftu na siatce ( metoda „ Filcowanie na sucho” ). Wszystkie one ; w tym też technika szydełkowa haftu krzyżakowego przejawiają się detalami i subtelnymi szczegółami . Na podstawie wykonanej przez siebie fotografii mogę oddać każdy szczegół pejzażu w krajobrazie ; z trawą, łodyżką lub kwiatem- również z odcieniem nieba. Jak dotychczas formy przestrzenne pejzaży , w tym najprostszych popularnych brożek do zawieszenia „ Filcowano na mokro „. Metoda szybka lecz mało ambitna.

Dziękuję za rozmowę.

Stanisławów Skrzański, dn. 28.08.2011.
Załączniki
EP..jpg
Ewa Polańska na tle swoich prac - "Filcowanie na sucho" (pejzaże)
EP..jpg (205.56 KiB) Przejrzano 1753 razy
GALERIA1.jpg
Leśna Galeria w całej okazałości.
GALERIA1.jpg (81.47 KiB) Przejrzano 1753 razy
RZEZBA.jpg
Jezus Frasobliwy - rzeźba autorstwa Stanisława Augustyniaka.
RZEZBA.jpg (68.17 KiB) Przejrzano 1753 razy
st.sk.jpg
Lasy okolic Stanisławowa Skrzańskiego.
st.sk.jpg (116.45 KiB) Przejrzano 1753 razy
st,sk.jpg
Lasy okolic Stanisławowa Skrzańskiego.
st,sk.jpg (88.75 KiB) Przejrzano 1753 razy
frywolitka.jpg
Technika autorska Ewy Polańskiej, tzw. "Frywolitka".
frywolitka.jpg (63.75 KiB) Przejrzano 1753 razy
frywolitka2.jpg
Technika autorska Ewy Polańskiej, tzw. "Frywolitka".
frywolitka2.jpg (87.69 KiB) Przejrzano 1753 razy

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości